wywłaszczenie gruntu

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
Waldemar
Posty: 3
Rejestracja: 10 maja 2006, 13:24

Post autor: Waldemar » 10 maja 2006, 15:13

Prosze o pomoc.
Jestem rolnikiem i na moim polu chcą zbudować wał zbiornika wodnego Racibórz.
Zaproponowano mi cenę jak za grunty rolne a jest decyzja lokalizacyjna wojewody i nie ma Planu zagospodarowania przestrzennego.
RZGW miało dwa miesiące na rokowania a tylko zaproponowali tę samą cenę. Teraz Starosta zaczął wywłaszczenie.
To jest połowa mojego gospodarstwa.
Ratujcie nie wiem co mam dalej robić.
W okolicach wykupiono grunty za wyższe kwoty ale nikt mi nie chce udostępnić danych z tych transakcji.
Może ktoś mógłby wykonać wycenę i czy na podstawie takiej wyceny mogę domagać się godziwego odszkodowania ?
proszę o kontakt 600729936

Agula
Posty: 86
Rejestracja: 22 lut 2006, 20:17

Post autor: Agula » 11 maja 2006, 9:54

witaj
przepisy o wywłaszczeniu i odszkodowaniach sa w Ustawie o gospodarowaniu nieruchomosciami:
http://prawo.w.nieruchomosci.pl/ustawa_ ... omosciami/

nie wiem czy ci to pomoze, ale przynajmniej bedziesz mial jakąś wiedzę na ten temat.
Art.130 punkt2 mówi że ustalenie wysokości odszkodowania następuje po uzyskaniu opinii rzeczoznawcy majatkowego, okreslającego wartość nieruchomosci. Czy taka wycena była robiona?

Waldemar
Posty: 3
Rejestracja: 10 maja 2006, 13:24

Post autor: Waldemar » 11 maja 2006, 19:36

Dziękuję za odzew.
Wycenę zlecił teraz Starosta ale znając praktykę wywłaszceń obawiam się iż rzeczoznawca powołany przez Staroste będzie reprezentował interesy zleceniodawcy opierajac się na ofercie RZGW. Stąd moje pytanie czy mogę taką wycene zlecic sam i na tej podstawie domagać się odszkodowania w oparciu o operat szacunkowy wykonany na moje zlecenie.
pozdrawiam

galined
Posty: 168
Rejestracja: 22 paź 2005, 21:41

Post autor: galined » 12 maja 2006, 19:49

[quote:d1fd5f9cdb="Waldemar"]Dziękuję za odzew.
Wycenę zlecił teraz Starosta ale znając praktykę wywłaszceń obawiam się iż rzeczoznawca powołany przez Staroste będzie reprezentował interesy zleceniodawcy opierajac się na ofercie RZGW. Stąd moje pytanie czy mogę taką wycene zlecic sam i na tej podstawie domagać się odszkodowania w oparciu o operat szacunkowy wykonany na moje zlecenie.
pozdrawiam[/quote:d1fd5f9cdb]
Rzeczoznawca majatkowy przy wycenie nieruchomości nie kieruje się interesem zlecajacego a jedynie przepisami prawa i informacjami z rynku nieruchomości. Gdyby był stronniczy to szybko przestanie być rzeczoznawcą, zadba o to KOZ-a która z checią rozpoznaje takie sprawy.

Waldemar
Posty: 3
Rejestracja: 10 maja 2006, 13:24

Post autor: Waldemar » 12 maja 2006, 20:21

Ponownie pytam czy ma sens teraz zlecać odrębną wycenę czy jednak czekac na wycene zleconą przez Starostę.
pozdrawiam

[ [i:5f20c7aae5][b:5f20c7aae5]Dodano[/b:5f20c7aae5]: 16-05-06, 22:00[/i:5f20c7aae5] ]
Jeśli na forum jest ktoś z rzeczoznawców to chętnie zleciłbym mu wycenę. Proszę o kontakt 600 72 99 36. Posiadam sporo wiedzy na o tym temacie ale nie jestem w stanie tego wykorzystać więc wolałbym to zlecić komuś kompetentnemu za godziwym wynagrodzeniem.

wlado87
Posty: 2
Rejestracja: 03 cze 2006, 12:43

Post autor: wlado87 » 10 cze 2006, 8:34

Szanowny Panie ja mampodobną sytuację.Zleciłem wykonanie wyceny jeszcze przed wyceną zrobioną przez GDDKiA.Wycena zrobiona na moje zlecenie jest o wiele wyższa i ja będę dochdził tej ceny w sądzie.Takie instytucje postępują jak za dawnych czasów stalinowskich i tylko sąd lub Rzecznik Praw Obywatelskich może Panu pomóc.Wywłaszczenie to jeszcze nic straconego.Możesz Pan walczyć w sądzie o wyższe odszkodowanie.A co do rzeczoznawców weż Pan książkę telefoniczną i tam Pan ich znjdziesz.Odnośnie innych wycen,trzeba prosić innych włścicieli działek żeby podali ceny.Trzeba zbierać już teraz wszystkie materiały jakie mogą być potrzebne póżniej w sądzie.Nie trtzeba się poddawać trzeba walczyć o swoje z tą bandą urzędasów.

ODPOWIEDZ