średnia ważona cdn

Wycena nieruchomości, rzecoznawcy majątkowi i kandydaci na rzeczoznawcę. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
hubertus
Posty: 12
Rejestracja: 20 gru 2007, 9:37

Post autor: hubertus » 26 gru 2007, 18:55

Mam jeszcze prośbę o podanie sposobu liczenia ponieważ nie jestem dokładnie pewien jak to ma wyglądać Rozumiem że liczę sortymenty drewna i ich cenę tzn np wbo wba itp i co dalej.......? Co w tym przypadku jest "wagą"

hubertus
Posty: 12
Rejestracja: 20 gru 2007, 9:37

Post autor: hubertus » 27 gru 2007, 12:44

ta średnia ważona nie daje mi spokoju a boje sie że na egzaminie może być pytanko " a jak Pan to obliczył" .....więc jak ktoś ma jakiś pomysł to czekam niecierpliwie

andy1909Z
Posty: 535
Rejestracja: 23 lis 2007, 8:53

Post autor: andy1909Z » 27 gru 2007, 13:11

masz WBO2. Znasz asortyment drewna np. 70% sosna i 30% buk. masz więc swoją "wagę". Masz ceny - więc liczysz wartość sumaryczną. Koszt pozyskania i zrywki będzie najprawdopodobniej taki sam.
andy1909Z

hubertus
Posty: 12
Rejestracja: 20 gru 2007, 9:37

Post autor: hubertus » 27 gru 2007, 13:47

Dzięki za odpowiedz ale pod hasłem sortyment rozumiem określony wymiar i jakość drewna ale tego samego gatunku więc idąc tym tropem to waga biedzie procentowy udział w sprzedaży poszczególnych sortymentów np Sosna-WBO 30% WAO 40% S1 15% itp

andy1909Z
Posty: 535
Rejestracja: 23 lis 2007, 8:53

Post autor: andy1909Z » 27 gru 2007, 13:51

Sprowokowałeś mnie. Sprawdziłem w standardach - jest średnia ważona.
Ale nie musi to być średnia arytmetyczna.
Szczególny przypadek średniej ważonej to średnia arytmetyczna.
W średniej ważonej sotosuje się wpółczynniki korygujące (korekcyjne) zgodnie z najlepszą wiedzą rzeczoznawcy. Jeśłi rzeczonawca uzna, że dla poprzednich dwóch lat należy zastosować współczynniki o wartości zero to wyjdzie wartość z ostatniego roku.
Uważam, że ma to uzasadnieniedla rynku wzrostowego, gdzie cena drewna w rażący sposób odbiegałałby od cen obowiązujących na rynku.
andy1909Z

hubertus
Posty: 12
Rejestracja: 20 gru 2007, 9:37

Post autor: hubertus » 27 gru 2007, 14:01

Wydaje mi sie że po to powstała średnia ważona aby dać szanse powiedzmy mniejszym i słabszym elementom które przy naramlnej średniej nie mogą być uwypuklone po przez właśnie wagę.Ale to są rozmowy mniej istotne Bardziej mnie interesuje czy dobrze rozumiem przypisanie wagi ?

andy1909Z
Posty: 535
Rejestracja: 23 lis 2007, 8:53

Post autor: andy1909Z » 27 gru 2007, 16:04

Można odnośnie wag tak ująć.
Co dojakości i wymiarów drewna. Chcesz wiedzieć dokładnie - to trzeba zrobić rachunek brakarski - pomierzyć, policzyć lub wybrać poletko reprezenatcyjne i znowu policzyć i pomierzyć.
Wartość w przybliżeniu wg danych z uproszczonego planu lasu i tablic.
Rzeczoznawca nie daje szansy słabszym i mniejszym. W tym przypadku średnia ważona uwypukla "silnych" - te wartości które rzeczoznawca uznaje za dominujące a reszta mówiąc obrazowo jest runem leśnym, wartościami - co do których "nie jest tak mocno pewny" a nie może ich z pewnych względów pominąć.
andy 1909Z

cegod
Posty: 3
Rejestracja: 14 sty 2008, 10:04

Post autor: cegod » 16 sty 2008, 20:59

[quote:f95534bd69="hubertus;8186"]Mam jeszcze prośbę o podanie sposobu liczenia ponieważ nie jestem dokładnie pewien jak to ma wyglądać Rozumiem że liczę sortymenty drewna i ich cenę tzn np wbo wba itp i co dalej.......? Co w tym przypadku jest "wagą"[/quote:f95534bd69]

średnia ważona - w liczniku suma iloczynów ilości sprzedanej drewna w danym sortymencie i ceny tego asortymentu t.j. ceny 1 m3 sortymentu a w mianowniku suma sprzedanego drewna.
Masz wątpliwość - sprawdź sobie jednostki (każda ważona musi spełniać ten wymóg) tutaj szukasz ceny i masz - w liczniku zł razy m3 i w mianowniku m3 po uproszczeniu masz złotych w liczniku.
średnia ważona to temat dla 4 klasy szkoły podstawowej i nie ma go co ryć na pamięć - proponuje iść do księgowej zapytać o średnią ważoną - poproście o przykład z magazynu - zrozumiecie przykład z magazynu - to żadna średnia ważona nie będzie dla was straszna temat ten nawet nie będzie wart waszego czasu bo w sumie jest on tak śmiesznie prosty że szkoda dla niego czasu. Głowa to nie śmietnik - uczysz się to nie ryj na pamięć spraw matematycznych bo to bzdura. Większość obliczeń stosowanych przez rzeczoznawców majątkowych nie wykracza poza szkołę średnią - bo nie w obliczeniach problem ale w wiedzy o rynku itp. Kiedyś jak będę miał czas to rzucę trochę materiałów, ja sam uzbierałem już 300 stron A4 moich wyprowadzeń zależności, zasad wyceny itp - trendy, zużycie, powierzchnia, itp.

andy1909Z
Posty: 535
Rejestracja: 23 lis 2007, 8:53

Post autor: andy1909Z » 16 sty 2008, 21:21

Weź podręcznik p. prof. Andrzeja Nowaka - Wycena nieruchomości leśnych - wyd Educaterra.. Z pewnością sporo Ci wyjaśni.

ODPOWIEDZ