wybór metody w podejściu porównawczym

Wycena nieruchomości, rzecoznawcy majątkowi i kandydaci na rzeczoznawcę. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
grzelo_sokolow
Posty: 30
Rejestracja: 21 gru 2007, 9:35

Post autor: grzelo_sokolow » 22 sty 2008, 9:13

Witam!

Pytanie, które zadam wydaje się być proste, jednak nie znalazłem na nie odpowiedzi w literaturze. Jaką metodę zastosować mając kilkanaście (np.15) wiarygodnych transakcji. Spotkałem się z operatami gdzie stosowano metodę korygowania ceny średniej (ta wydaje się być właściwa), ale też met. porównywania parami wybierając sposród tych 15 np. 4 nier. podobne. Od czego jest to uzależnione, jak uzasadnić taki wybór w operacie?

Pozdrawiam

andy1909Z
Posty: 535
Rejestracja: 23 lis 2007, 8:53

Post autor: andy1909Z » 22 sty 2008, 12:37

To ma być kilkanaśie nieruchomości podobnych a nie tylko kilkanaście transakcji.
Jeżeli to co masz jest podobne do nieruchomości wycenianej to korygowania ceny średniej.

sidor
Posty: 22
Rejestracja: 15 maja 2007, 11:38

Post autor: sidor » 22 sty 2008, 13:41

Wybór metody zależy w takiej sytuacji od rzeczoznawcy majątkowego. Miałem podobną sytuację przy wycenie na potrzeby praktyki i uzasadniłem wybór w tym przypadku metody porównywania parami (mając ok. 20 transakcji) dużym podobieństwem kilku nieruchomości z próbki do przedmiotu wyceny. Deltę obliczyłem z całej próbki, natomiast do porównania wykorzystałem tylko 3 nieruchomości. Komisja nie miała zarzutów do takiego uzasadnienia.

ODPOWIEDZ