wycena gruntu ważne...

Wycena nieruchomości, rzecoznawcy majątkowi i kandydaci na rzeczoznawcę. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
bolo505
Posty: 24
Rejestracja: 06 kwie 2007, 15:15

Post autor: bolo505 » 30 sty 2008, 23:58

Witam pytanie do rzeczoznawców... Jak przedstawia sie wycena gruntu, który w rejestrze gruntów jest jak rolny nie pamiętam której kategorii, ale w planie zagospodarowania przestrzennego jest przeznaczony jako do zabudowy oraz ciąży na nim 30% renta planistyczna. Jak ma sie to do wyceny potrzebnej do zachowku. Wiem ze jest to jakis złoty środek pomiedzy cena gruntu rolnego a działka budowlaną ponieważ w momencie wyceny to nadal działka rolna dopiero jak ja sprzedam i zaplace wzrost wartości staje sie dziłka budowlaną.

drugi temat czy wycena gruntu który w planach jest łąką i znajduje sie w strefie ochrony rzeczki ( u nas 30m) też jest w jakiś konkretny sposób liczona wcześniej też była to łąka jak sie ceny tego przedstawiaja. Ogolnei znajduje się to na śląsku.

andy1909Z
Posty: 535
Rejestracja: 23 lis 2007, 8:53

Post autor: andy1909Z » 31 sty 2008, 8:22

Witaj
Przede wszystkim ma to być cena rynkowa. Decyduje MPZP. Wycenę należy szczegółowo uzasadnić. Renta planistyczna ciąży na właścicielu, więc potencjalnego nabywcy to nie interesuje. Ja bym potraktował jako budowlaną i szczegółowo uzasadnił.
Co do łąki to porównanie z innymi łąkami, ale jako cecha różniąca jej położenie ( o czym napisałeś) - o ile potencjalny nabywcy zapłaci za tą ułomność a może zaletę ??

bolo505
Posty: 24
Rejestracja: 06 kwie 2007, 15:15

Post autor: bolo505 » 31 sty 2008, 12:04

cena rynkowa owszem ale przeciez cena rynkowa jest wtedy keidy ja zaplace rente planistyczna wtedy staje sie to dzialka budowlana a do momentu zanim tego niei sprzedam prawnie jest to działka rolna tak jak e rejetrach gruntu. wiec wydaje mi sie ze liczenei czegos jako budowlana jesli takowa nie jest jest bez sensu ... jesli to zle uzasadniam to chcialbym zrozumiec dlaczego.

bolo505
Posty: 24
Rejestracja: 06 kwie 2007, 15:15

Post autor: bolo505 » 31 sty 2008, 12:07

ogolnei chodzi o wycene pod obliczenie zachowku stad moje pytanie.

andy1909Z
Posty: 535
Rejestracja: 23 lis 2007, 8:53

Post autor: andy1909Z » 31 sty 2008, 19:58

Rozumiem Ciebie. Ale pomyśl jako inwestor - jest działka, na której wg MPZP mogę coś zbudować - to ile zapłacę ? Tyle co za rolną czy też dla mnie jest więcej warta ?
A teraz pomyśl jako sprzedawca - mam rolną, na której zgodnie z MPZP mogę coś zbudować bo dostanę zezwolenie. To czy będę chcial tyle co za rolną ?
No i masz odpowiedź. MPZP. MPZP. Tak mi wbijano do głowy i tak mnie jeszcze "katują". Rozumiem, że dla zachowku chciałbyś zapłacić jak najmniej. Ale dla "rynku" to nieistotone. Pytaj dalej.Andrzej

bolo505
Posty: 24
Rejestracja: 06 kwie 2007, 15:15

Post autor: bolo505 » 01 lut 2008, 11:30

noo tak uwazam ze to co mowisz tez ma sens ale z prostej logiki dostalem spadek i na dzian dzisiajszy jest to rolne i wycena powinna byc jako rolna. poniewaz działka nie jest budowlana do momentu az wlasciciel nei zaplaci renty planistycznej dopiero wtedy staja sie budowlana. Ostatnio jak rozmawialem w urzedzie skarbowym to pani tlumaczyla ze nbierze sie jakies ceny usrednione nei calkowita wartosc realna ani nie rolna tylko pomiedzy. Mniej wiecej keidys tez mozna bylo kupic rolna i przeksztalcic i opłaty ponosil kupujacy teraz to zmienieli i oplaty ponosi sprzedajacy ale przy wycenie danal jest to rolna mam tutaj z tym duzy klopot bo wyglada na to ze nei oplacalo mi sie przyjac spadku bo wiecej bede musial zaplacic zachowku niz to wszystko warte a podobno mam miec 2/3. tak ze walcze z tym powaznei ale serdecznei dziakuje za pomoc jest niezwykle cenna.

bolo505
Posty: 24
Rejestracja: 06 kwie 2007, 15:15

Post autor: bolo505 » 01 lut 2008, 11:37

czyli ianczej działka jest warta tyle ile dostane za nia pieniadzy jesli musze zaplacic od niej rente jest rownoczesnie mneij warta o te 30% poniewaz jest to moj koszt - koszt przeksztalcenia na ktore nie mialem wplywu bo zrobila to gmina i kaze sobei za to zaplacic bez wzgledu czy ja chcialem czy nie . czyli wyceniajac do spadku wartosc tej dzialki musze podniesc tak ze moj koszt przy spzredazy poniewaz wtedy dopiero bedzie to jej realna wartosc. na dzian wyceny przez rzeczoznawcy jest to dzialka rolna a ze moze byc budowlana no moze byc ale jak zaplace rente nei wiem jak do tego podejsc .

ODPOWIEDZ