darowizna

Podatek od spadków i darowizn oraz Kodeks cywilny - procedury postępowania przy spadkach. Znasz takie pojęcia: zachowek, zstępni, wstępni, pasierb - mogą się przydać...
aga40p
Posty: 1
Rejestracja: 06 gru 2007, 20:18

Post autor: aga40p » 06 gru 2007, 20:31

witam.
chciałabym przekazać synowi kamienice jako darowiznę. Jakie potrzebne są mi dokumenty aby to zrobić i ile to może kosztować mnie i jego. Jeśli ktoś mógłby mi pomóc to proszę o odpowiedź> Dziękuję

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 06 gru 2007, 22:59

Przede wszystkim najlepiej mieć aktualny odpis z księgi wieczystej, ale nawet jeśli nie ma to często notariusze sami sprawdzają stan prawny księgi. O innych niezbędnych dokumentach poinformuje sam notariusz przy umawianiu się na spisanie umowy. Koszty mogą być różne. W zależności od wartości nieruchomości będzie wyliczona taksa notarialna – wynieść może nawet kilka tysięcy złotych. Poza tym wpis nowego właściciela do księgi wieczystej 200 zł i kolejne 200 za sporządzenie wniosku o wpis przez notariusza. Podatku od spadków i darowizn nie będzie skoro to ma być darowizna na rzecz syna.

kasia78
Posty: 14
Rejestracja: 15 lis 2007, 22:20

Post autor: kasia78 » 04 lut 2008, 13:43

Witam,czy ktoś może wie jak mam ja przeprowadzić darowizne...?Ja z moją mamą kupiłyśmy pare lat temu dom razem i spłacamy jeszcze kredyt też razem...teraz mama chce mi przepisać darowizne swojej połowy,czy jest to mozliwe gdy jeszcze bank jest w tym wszystkim..?

ODPOWIEDZ