Symulacje - najlepsze tematy

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
^Anna^
Posty: 1
Rejestracja: 17 cze 2006, 2:26

Post autor: ^Anna^ » 17 cze 2006, 2:34

Jestem w trakcie pisania symulacji na egzamin. Jakie najlepiej napisac?

Agula
Posty: 86
Rejestracja: 22 lut 2006, 20:17

Post autor: Agula » 17 cze 2006, 21:23

słyszałam tylko że lepiej nie pakowac sie w najem ;)

galined
Posty: 168
Rejestracja: 22 paź 2005, 21:41

Post autor: galined » 18 cze 2006, 12:40

[quote:4cb385cf5f="Agula"]słyszałam tylko że lepiej nie pakowac sie w najem ;)[/quote:4cb385cf5f]

Przesada, najem to stosunkowo prosta sprawa ale musisz mieć opanowane kilka kwestii takich na przykład jak:
- rodzaje najmu lokali mieszkalnych i co z tego wynika
- rodzaje umów , możliwości i terminy wypowiadania umów najmu
- sposoby zabezpieczania w umowie najmu interesów wynajmujacego
- jak wyżej ale interesów najemcy
- odpowiedzialność innych osób za zaległości czynszowe
- prawo zastawu na rzeczach najemcy
- opodatkowanie dochodów z wynajmu
i inne o których być może tu nie wspomniałem
czyli nie tak strasznie i mozna się obronić
pozdrawiam

mazury-dzialki
Posty: 9
Rejestracja: 16 cze 2006, 16:40

Post autor: mazury-dzialki » 18 cze 2006, 13:28

Tez słyszałem ze w najmie jest najwiecej pułapek. szczególnie w najmie na cele mieszkalne.

galined
Posty: 168
Rejestracja: 22 paź 2005, 21:41

Post autor: galined » 18 cze 2006, 15:53

[quote:d0d79cd01e="mazury-dzialki"]Tez słyszałem ze w najmie jest najwiecej pułapek. szczególnie w najmie na cele mieszkalne.[/quote:d0d79cd01e]
e tam...., przesadzasz i to mocno , ja twierdzę, że najem jest stosunkowo prosty w porównaniu z innymi transakcjami, to małe piwo w porównaniu do np sprzedaży działki powstałej w wyniku podziału nieruchomości, albo sprzedaż gruntu po zmianie funkcji z rolniczej w planie miejscowym, przypadki gdy wystąpią opłaty za wyłączenie gruntu z produkcji rolnej czy lesnej, opłaty adiacenckie czy renta planistyczna - wtedy zaczynają pytania być dociekliwe.
wyluzuj , czego się boisz ? co z ciebie za pośrednik ?
zauważ , że najem jest często spotykany w działalności posrednika i choćby dlatego warto poznać go w szczegółach
pozdrawiam

mazury-dzialki
Posty: 9
Rejestracja: 16 cze 2006, 16:40

Post autor: mazury-dzialki » 18 cze 2006, 16:26

Ja własnie koncze pisać trzecią symulacje. Przedmiotem transakcji jest geodezyjnie wyodrębniona działka gruntu wchodzaca w skład gospodarstwa rolnego :) auć

galined
Posty: 168
Rejestracja: 22 paź 2005, 21:41

Post autor: galined » 18 cze 2006, 20:44

transakcja dotycząca gruntu rolnego też jest ciekawa i daje komisj duuużżo możliwość przetestowania wiedzy zdajacego.
a jaki opisujesz rodzaj transakcji - dzierżawa, sprzedaż, czy kupno ?
jeśli sprzedaż czy kupno, to często są pytania dotyczace pierwokupu, co to jest, z jakich przepisów wynika, komu przysługuje , kiedy nie przysługuje, jak się to prawo realizuje, umowa warunkowa, itp , to wszystko powinieneś znać dokładnie,
często też pytają od czego zależy wartość rynkowa ( nie cena !) danej nieruchomości, to pytanie jest zadawane też przy innych rodzajach nieruchomości z tym, że dla gruntu rolnego te cechy są zdecydowanie inne i trzeba mieć doświadczenie albo specjalistyczną wiedzę aby nie dać się zagiąć i poprawnie odpowiedzieć.
przypominam sobie , że przy transakcjach dotyczących sprzedaży gruntu niezabudowanego były pytania co zrobiono dla przygotowania działki do sprzedaży , między innymi chodziło o sprawdzenie i ewentualne wznowienie granic działki w terenie ( uważam, że warto o tym napisać w symulacji).
pozdrawiam i zyczę sukcesu na egzaminie

mazury-dzialki
Posty: 9
Rejestracja: 16 cze 2006, 16:40

Post autor: mazury-dzialki » 18 cze 2006, 21:39

transakcja dotyczy sprzedaży. Jesli chodzi o pierwokup to jestem dobrej mysli. Na obronie pracy magisterskiej mnie z tego wałkowali i poradziłem sobie całkiem niezle :) Najbardziej obawiam sie pytan zwiazanych z podzialem i sprawami podatkowymi. Na szczeście mam jeszcze troche czasu do nauki.
Dzieki za cenne uwagi i pozdrawiam.

A jesli chodzi o najłatwiejsze symulacje to polecam te najczęsciej pisane czyli społdzielcze wlasnosciowe i nieruchomość lokalowa z KW

asia577
Posty: 1
Rejestracja: 24 lip 2006, 10:55

Post autor: asia577 » 24 lip 2006, 11:32

Witam
Mam wielka prośbę. W pażdzierniku mam zamiar zdawać egzamin a jeszcze nawet nie zaczęłam pisać żadnej symulacji . Wiem jak wygląda konspekt do opisu transakcji , ale nigdy nie czytałam już napisanej . Jeśli to jest możliwe to proszę o zamieszczenie lub najlepiej podaje mail joanna.wojtczak@wp.pl . NIe mam zamiaru ściągać chcę tylko zobaczyć jak powinna wyglać. Z góry dziękuję

lajkonik
Posty: 99
Rejestracja: 17 maja 2005, 21:57

Post autor: lajkonik » 24 lip 2006, 13:10

następny ciekawy post do dyskusji (?) w stylu:

[b:6cc75913c3]Bardzo chętnie korzystam z zasobów tego forum i chciałabym abyście dali mi jeszcze dużodużo więcej (najlepiej gotową symulację na podany adres email), a ja i tak nie będę brała udziału w dyskusjach, a jak zdam ten egzamin to oleję wasze forum totalnie! [/b:6cc75913c3]

bardzo lubię takich użytkowników forum...

galined
Posty: 168
Rejestracja: 22 paź 2005, 21:41

Post autor: galined » 24 lip 2006, 15:10

[quote:c006160358="lajkonik"]następny ciekawy post do dyskusji (?) w stylu:

[b:c006160358]Bardzo chętnie korzystam z zasobów tego forum i chciałabym abyście dali mi jeszcze dużodużo więcej (najlepiej gotową symulację na podany adres email), a ja i tak nie będę brała udziału w dyskusjach, a jak zdam ten egzamin to oleję wasze forum totalnie! [/b:c006160358]

bardzo lubię takich użytkowników forum...[/quote:c006160358]

zgadzam się z twoją opinią
... to kolejny przykład, że niektórzy dużo chetniej biorą niż sami są skłonni dać... a przecież w zamian za umieszczane tu info nie oczekujemy wiele, jestem pewny , że taka osoba , która przystępuje do pisania symulacji ma zapewne jakieś własne doświadczenia czy też przemyślenia dotyczące pracy udziału posrednika w transakcjach i mogłaby się podzielić swoją wiedzą czy doświadczeniem ...
..ech, rozmarzyłem się....

iwona
Posty: 63
Rejestracja: 07 kwie 2006, 17:29

Post autor: iwona » 24 lip 2006, 15:49

Widać, że masz pojęcie o egzaminie, a tym bardziej o pracy pośrednika. Mam nadzieję, że chcesz zdawać w październiku przyszłego roku, bo na ten październik już wkrótce trzeba złożyć dokumenty. No chyba, że z pisaniem uporasz się w ciągu godziny.

Agula
Posty: 86
Rejestracja: 22 lut 2006, 20:17

Post autor: Agula » 25 lip 2006, 8:11

[quote:1a2cf7a931="lajkonik"]następny ciekawy post do dyskusji (?) w stylu:

[b:1a2cf7a931]Bardzo chętnie korzystam z zasobów tego forum i chciałabym abyście dali mi jeszcze dużodużo więcej (najlepiej gotową symulację na podany adres email), a ja i tak nie będę brała udziału w dyskusjach, a jak zdam ten egzamin to oleję wasze forum totalnie! [/b:1a2cf7a931]

bardzo lubię takich użytkowników forum...[/quote:1a2cf7a931]
zgadzam sie z Tobą, ale póki co np. moja wiedza jest niepełna i rzadko sie wypowiadam na forum bo nie chcę wprowadzać ludzi w błąd. Na razie "korzystam" z waszej wiedzy i jestem za to wdzięczna.
Symulacje piszę sama, dzieki temu "po drodze" sporo mozna sie nauczyć. Mam opisaną sprzedaż działki, która powstała w wyniku podziału.
wszystkim piszącym zycze powodzenia i zaangażowania w to co robią :-))

galined
Posty: 168
Rejestracja: 22 paź 2005, 21:41

Post autor: galined » 25 lip 2006, 18:27

[quote:f9ee03dee1="Agula"]

....... Mam opisaną sprzedaż działki, która powstała w wyniku podziału......[/quote:f9ee03dee1]

Ciekawa transakcja, jesli możesz i wiesz to proszę podziel się wiedzą i podaj :
- jakie dokumenty dotyczace działki (ek) będą niezbedne przy tej transakcji ?
- kiedy dokonany podział bedzie ujawniony w ewidencji gruntów ?
- czy dokonany podział miał dla sprzedajacego skutek w postaci konieczności ponoszenia innych opłat ?
pozdrawiam
galined

coyot
Posty: 7
Rejestracja: 24 wrz 2006, 19:40

Post autor: coyot » 21 paź 2006, 23:16

Witam.

Też chciałem się podzielić tym, co właśnie kończę pisać. :)
Opis 1 transakcji to u mnie symulacja oparta na faktycznej transakcji. Sytuacja dość zagmatwana: dom wybudowany na 3 działkach zakupionych oddzielnie, zawiadomienie o zakończeniu budowy przyjęte krótko przed transakcją, połączenie działek nieujawnione w KW (wniosek o ujawnienie wpisany w akt notarialny), kupujący był obcokrajowcem (jego pierwszy dom w UE, więc nie potrzebował zgody ministra) - żone polka, zapłata za dom to: część poszła na spłatę kredytu, reszta za pomocą czeku (pierwszy raz się z tym spotkałem :D), sprzedający po rozwodzie.
Opis 2 transakcji oparte częściowo na faktycznej transakcji: działka niby rolna (pastwiska), ale w strefie przemysłowej z dokumentami planistycznymi sugerującymi zabudowę przemysłową; oczywiście ANR; działka otrzymana w spadku; działka jest w KW wpisana z dwoma innymi działkami;
Opis 3 transakcji, najprostszy, fikcyjny: po prostu wynajem/najem lokalu mieszkalnego w ścisłym centrum miasta (deptak).

Może komuś się to przyda, jeśli będzie szukał pomysłu dla siebie :)
Ja swoje papiery wysyłam w poniedziałek/wtorek dopiero.

Pozdrawiam.

Wojtek

ODPOWIEDZ