Sprzedaż działki kupno mieszkania - jak najtaniej

Podatek od nieruchomości, opłaty za przekształcenie nieruchomości w odrębną własność, opłaty okołokredytowe, taksa notarialna, podatek od czynności cywilnoprawnych oraz dochodowy
Katarzynaa
Posty: 1
Rejestracja: 20 lut 2008, 12:00

Post autor: Katarzynaa » 20 lut 2008, 12:12

Mam dość skomplikowane pytanie, a mianowicie - moja ciotka chciałaby sprzedać działkę budowlaną i za większą część pieniedzy kupić mieszkanie, lecz juz jedno mieszkanie własnościowe posiada. Docelowo mieszkanie to miałoby być moje, gdyż ja nie posiadam mieszkania. Jak najkorzystniej przeprowadzić takie operacje, aby nie ponosić niepotrzebnych kosztów, a jakie koszty sa niezbędne? Z góry dziękuję za poradę.

MGR
Posty: 212
Rejestracja: 28 sie 2007, 18:32

Post autor: MGR » 20 lut 2008, 18:24

posiadanie drugiego mieszkania nie ma żadnego znaczenia....
odnośnie działki budowlanej to ważna jest data jej nabycia i czas posiadania....
planowane do zakupu mieszkanie ma być, rozumiem, że darowane dla Ciebie to będzie trzeba zapłacić podatek od darowizny... oczywiście pozostałe opłaty związane z przeprowadzeniem transakcji u notariusza m.in. wynagrodzenie notariusza, pośrednika jeśli korzystasz z jego usług, opłaty sądowe za zmianę właściciela, być może też za założenie księgi wieczystej/ych, podatek od czynności cywilno-prawnych...
Ponadto chciałbym dodać, że warto by było spróbować, aby kupno mieszkania i jego darowiznę, umieścić w jednym akcie notarialnym, wtedy zaoszczędzi się - choć to zależy od notariusza - na opłacie za jego wynagrodzenie.
Na bardziej szczegółowe wyliczenia trzeba by było przedstawić sprawę bardzo szczegółowo.

ODPOWIEDZ