Zakup domu - co jest ważne

Tutaj można wpisywać nowe tematy poruszające problemy rynku nieruchomości nie sklasyfikowane w innych działach forum
justysia142
Posty: 6
Rejestracja: 12 mar 2008, 23:52

Post autor: justysia142 » 13 mar 2008, 0:33

Stoimy przed decyzją o kupnie domu, bo z obecnego, w którym całe życie
mieszkaliśmy musimy się wyprowadzić z przyczyn niezależnych od nas. Nigdy nie
mieliśmy do czynienie z takimi transakcjami, a jest to poważna decyzja, być
może do końca życia i nie chcielibyśmy się wpędzić w kłopoty. Stąd moje
pytanie do Was, co jest istotne przy kupnie domu? Na co trzeba zwracać
szczególną uwagę - mam na myśli wszystko: stronę techniczna domu, prawną i
inne ważne szczegóły, które mogą sprzedający starać się zatuszować. napiszcie
mi coś proszę na ten temat.

MGR
Posty: 212
Rejestracja: 28 sie 2007, 18:32

Post autor: MGR » 13 mar 2008, 16:38

Jeśli znajdziesz wymarzony dom, to po pierwsze musisz sprawdzić kto jest jego właścicielem i ma prawo do jego sprzedaży. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w księdze wieczystej. Wczytaj się w nią dobrze, bo mogą w niej być zapisane jakieś ciężary czy ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością (np. prawo pierwokupu, służebności, prawo odkupu itp.) czy choćby hipoteka. Po drugie wypis i wyrys z rejestru gruntów i budynków, który znajdziesz w starostwie powiatowym. Sprawdź czy oznaczenie nieruchomości pokrywa się z tym jakie jest w księdze wieczystej. W przypadku różnicy należy sprostować zapis w KW (powinien to zrobić obecny właściciel), gdyż to wypis w tym wypadku jest ważniejszym dokumentem. Warto zwrócić uwagę sposób użytkowania działki, (wcześniej, jeśli jest plan to jej przeznaczenie a także przeznaczenie sąsiednich nieruchomości), gdyż w wypadu występowania chociaż 1mkw np. gruntów ornych z prawa pierwokupu może skorzystać ANR (jeśli nie ma planu). Po trzecie wywiązywanie się właściciela z opłat i podatków, czy to w gminie czy w przedsiębiorstwach dostarczających media.
To tyle z "grubszych" spraw. Dużo by można było pisać wymyślając różne sytuacje, wszystko zależy od konkretnej nieruchomości, choćby to miało być siedlisko...

justysia142
Posty: 6
Rejestracja: 12 mar 2008, 23:52

Post autor: justysia142 » 13 mar 2008, 21:43

Bardzo, bardzo dziękuję za wskazówki. Od razu nasunęło mi się pytanie, czy wobec tego nie lepiej budować nowy dom, bo kupno używanego, to chyba niemałe ryzyko (od strony prawnej, a i jeszcze stan techniczny budynku, przecież nie wszystko może być od razu widoczne) i może się okazać, że baaaaaaardzo dużo trzeba w taki używany zainwestować, więcej niż to się wydaje na pierwszy rzut oka.

justysia142
Posty: 6
Rejestracja: 12 mar 2008, 23:52

Post autor: justysia142 » 13 mar 2008, 22:52

Bardzo, bardzo dziękuję za wskazówki. Od razu nasunęło mi się pytanie, czy wobec tego nie lepiej budować nowy dom, bo kupno używanego, to chyba niemałe ryzyko (od strony prawnej, a i jeszcze stan techniczny budynku, przecież nie wszystko może być od razu widoczne) i może się okazać, że baaaaaaardzo dużo trzeba w taki używany zainwestować, więcej niż to się wydaje na pierwszy rzut oka.

MGR
Posty: 212
Rejestracja: 28 sie 2007, 18:32

Post autor: MGR » 14 mar 2008, 17:52

no niestety, aby być pewnym i spać spokojnie, należy wydać dodatkowe pieniądze; mówi się że to "transakcja życia". Kupno domu czy jego budowa wymaga jednak pewnej wiedzy. A co bardziej się opłaca to zależy od konkretnej sytuacji, zasobności portfela, czasu itp. Zasadniczą różnicą jest to, że przy zakupie domu z rynku wtórnego czy pierwotnego prawie w 100% możemy być pewni ile pieniędzy musimy wydać. Budowa domu własnym sumptem, pomimo że np. zamówimy kosztorys, może z upływem czasu okazać się dużo droższa + po drodze może wystąpić dużo przeszkód i utrudnień. Nowy dom można zakupić u dewelopera, jeżeli nie mamy czasu i wiedzy aby go samemu zbudować. Ja osobiście mimo wszystko zdecydował bym się na zakup domu z rynku wtórnego (dla świętego spokoju i bez straty czasu). Ewentualny stan techniczny można sprawdzić zlecając tę pracę jakiemuś specjaliście budowlanemu, a ewentualny zakup np. sprawdzonej agencji nieruchomości, od której również można żądać w umowie pośrednictwa, że to ona zleci ekspertyzę stanu tech. w ramach wynagrodzenia. Naprawdę należy przekalkulować wszystkie możliwe okoliczności. I nie żałować dodatkowych kosztów dla "transakcji życia"...
pozdrawiam i życzę powodzenia w wyborze :)

ODPOWIEDZ