Ustanowienie współwłaścielem a wcześniejsza darowizna innej nieruchomości

Podatek od spadków i darowizn oraz Kodeks cywilny - procedury postępowania przy spadkach. Znasz takie pojęcia: zachowek, zstępni, wstępni, pasierb - mogą się przydać...
mała
Posty: 7
Rejestracja: 16 sty 2008, 21:32

Post autor: mała » 19 mar 2008, 20:47

Witam
Moi rodzice chcą ustanowić mnie i mojego brata współwłaścicielami ich domu. Jednakże 2 lata wcześniej otrzymałam w darowiźnie od dziadków ich mieszkanie i na chwilę obecną jestem tam zameldowana na stałe.
Mam pytanie jakie opłaty będę musiała wnieść z tytułu ustanowienia mnie współwłaścicielem 2 nieruchomości i czy muszę się tam zameldować?
Rozumiem że musi sie to odbyć u notariusza a czy muszę zawiadomić urząd skarbowy o całej sprawie - jeśli tak to w jakim terminie.
Z góry dziękuję za odpowiedź :)

MGR
Posty: 212
Rejestracja: 28 sie 2007, 18:32

Post autor: MGR » 19 mar 2008, 22:41

Nie masz czego się obawiać. Możesz być właścicielem czy współwłaścicielem nieskończenie wielu nieruchomości:)

MGR
Posty: 212
Rejestracja: 28 sie 2007, 18:32

Post autor: MGR » 19 mar 2008, 22:49

Chciałbym jeszcze dodać, że darowiznę domu "zgłosi" za ciebie notariusz przesyłając akt notarialny do US (podatku od darowizny w tym wypadku nie płacisz, gdyż korzystasz z ogólnego zwolnienia). Jedyne koszty to pcc 2%, taksa notarialna + VAT22% oraz wpis nowych właścicieli do KW + odpisy aktu notarialnego. Również notariusze pobierają dodatkową opłatę za sporządzenie wniosku o wpis w KW.

mała
Posty: 7
Rejestracja: 16 sty 2008, 21:32

Post autor: mała » 20 mar 2008, 21:51

Wielkie dzięki za odpowiedź;))

ODPOWIEDZ