KOSZTY PRZY UMOWIE DAROWIZNY?!?

Podatek od spadków i darowizn oraz Kodeks cywilny - procedury postępowania przy spadkach. Znasz takie pojęcia: zachowek, zstępni, wstępni, pasierb - mogą się przydać...
justi143
Posty: 4
Rejestracja: 20 mar 2008, 22:04

Post autor: justi143 » 20 mar 2008, 22:15

WITAM. RODZICE MOJEGO NARZECZONEGO PRAGNą PRZEKAZAć NAM DZIAłKę BUDOWLANą. NA TEJ DZIAłCE ROZPOCZęLIśMY JUż BUDOWę DOMU. WARTOść DZIAłKI 15.000+WNIESIONY WKłAD BUDOWY DOMU 35.000=45.000. JAKIE PONIESIEMY KOSZTY NOTARIALNE PRZY UMOWIE DAROWIZNY TEJ DZIAłKI? CZY WARTOść NIERUCHOMOśCI LICZONA JEST OD WARTOśćI SAMEGO GRUNTU CZY RóWNIEż OD WARTOśCI WKłADU PONIESIONEGO W BUDOWę. CZY ZNACZENIE MA FAKT żE KOSZTY ZWIąZANE Z BUDOWą PONIOSLAM JA I MóJ NARZECZONY?
PROSZę O POMOC. POZDRAWIAM

MGR
Posty: 212
Rejestracja: 28 sie 2007, 18:32

Post autor: MGR » 21 mar 2008, 11:34

Ogólną zasadą jest, że właścicielem budynku jest właściciel gruntu, poza szczególnymi wyjątkami, jak choćby prawo użytkowania wieczystego gruntu. Tak więc wartość nieruchomości stanowi suma wartości gruntu i budynku w budowie. Ważne aby w umowie darowizny była przedstawiona wartość rynkowa. Nie polecałbym zaniżania tej wartości, bo jeżeli US ją zakwestionuje trzeba będzie płacić różnicę + odsetki. Natomiast darowizna powinna być wykonana na rzecz Pani narzeczonego, gdyż zwolniony on będzie z podatku od darowizny korzystając ze zwolnienia ogólnego. Jeśli darowizna miała by być wykonana na Panią zapłaci Pani podatek jak dla osób zaliczonych do III grupy podatkowej. Chyba, że wstąpi Pani w związek małżeński przed darowizną, wówczas może Pani skorzystać ze specjalnej ulgi mieszkaniowej i po spełnieniu szeregu warunków, również będzie Pani zwolniona z podatku.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 21 mar 2008, 17:04

Maksymalna taksa notarialna od darowizny nieruchomości o wartości około 45 tysięcy złotych może zaś wynieść ponad 800 złotych. Podatek od czynności cywilnoprawnych byłby płacony w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy.

justi143
Posty: 4
Rejestracja: 20 mar 2008, 22:04

Post autor: justi143 » 23 mar 2008, 12:51

Bardzo dziękuje za odpowiedzi. Mam jeszcze jedną wątpliwość.Dowiedziałam się że można odliczyć sobie wkład poniesiony w budowę okazując się fakturami zakupu materiałów przy ewentualnym sporze z US co do wartości. Czy jest to możliwe? W jaki sposób US może zakwestionować wartość nieruchomości? Przeprowadza kontrole czy robi to w innny sposób. Pozdrawiam

justi143
Posty: 4
Rejestracja: 20 mar 2008, 22:04

Post autor: justi143 » 23 mar 2008, 12:59

Czy korzystniej będzie jeśli działka zostanie przepisana najpierw na mojego narzeczonego, a po ślubie ja zostanie do niej dopisana, czy lepiej zrobić darowiznę od razu na nas oboje?

MGR
Posty: 212
Rejestracja: 28 sie 2007, 18:32

Post autor: MGR » 23 mar 2008, 15:08

Jeśli chodzi o darowiznę najlepiej, żeby została ona dokonana na rzecz Pani narzeczonego. A po ślubie już Pani mąż może darować na Pani rzecz udział lub nieruchomość. W obu przypadkach nastąpi zwolnienie od podatku od darowizny (zwolnienie ogólne). Dojdą jedynie koszty przeniesienia własności u notariusza. Natomiast jeśli chodzi o poczynione nakłady na nieruchomość (zaznaczam, że nie jestem w 100% pewien) to ma to zastosowanie przy sprzedaży nieruchomości i związane jest to z podatkiem dochodowym. Moim zdaniem nie polecam Pani przyznawać się dla US do dokonanych przez Panią nakładów na nieruchomość, choćby ze względu na to, że nakłady te są przecież darowizną na rzecz rodziców Pani narzeczonego. W związku z czym darowizna taka powinna być także zgłoszona do US i powinien być zapłacony podatek i to w sporej kwocie. Zatem polecam "siedzieć cicho":)

justi143
Posty: 4
Rejestracja: 20 mar 2008, 22:04

Post autor: justi143 » 25 mar 2008, 22:22

Bardzo dziękuje za cenne wskazówki. Jeszcze tak z ciekawości chciałam się dowiedzieć w jaki sposób US może zakwestionować wartość nieruchomości. Czy dokonuje kontroli nieruchomości czy robi to w inny sposób? w jakim czasie może się do podanej wartości "przyczepić"?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 26 mar 2008, 7:48

Wartość nieruchomości jest podstawą opodatkowania, a wartość w tym celu określa sam podatnik. Jeśli podatnik oszuka, to naczelnik urzędu skarbowego musi mieć możliwość weryfikacji tego. Jeżeli nabywca nie określi wartości nabytych rzeczy lub praw majątkowych albo wartość określona przez niego nie odpowiada, według oceny naczelnika urzędu skarbowego wartości rynkowej, organ ten wzywa nabywcę do jej określenia, podwyższenia lub obniżenia, w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia doręczenia wezwania, podając jednocześnie wartość według własnej, wstępnej oceny. Jeżeli nabywca, pomimo wezwania, nie określi wartości lub poda wartość nieodpowiadającą wartości rynkowej, naczelnik urzędu skarbowego dokona jej określenia z uwzględnieniem opinii biegłego lub przedłożonej przez nabywcę wyceny rzeczoznawcy. Jeżeli organ podatkowy powoła biegłego, a wartość określona z uwzględnieniem jego opinii różni się o więcej niż 33 % od wartości podanej przez nabywcę, koszty opinii biegłego ponosi nabywca.

ODPOWIEDZ