Darowizna, a majątek odrębny

Podatek od spadków i darowizn oraz Kodeks cywilny - procedury postępowania przy spadkach. Znasz takie pojęcia: zachowek, zstępni, wstępni, pasierb - mogą się przydać...
lunaplena
Posty: 7
Rejestracja: 17 kwie 2008, 16:44

Post autor: lunaplena » 22 kwie 2008, 14:47

Witam.
dwa lata temu babcia darowała mi mieszkanie nie uwzględniając w akcie notarialnym mego męza, z tego rozumiem,że mieszkanie należy tylko i wyłącznie do mnie.Jednak postanowiliśmy z mężem zbudować dom, a pieniądze ze sprzedaży mieszkania chcę przeznaczyć na budowę domu.Czy w takiej sytuacji wartość domu będzie podzielona w takiej samej mierze między mną a mężem?

mnich
Posty: 160
Rejestracja: 17 sty 2008, 10:46

Post autor: mnich » 22 kwie 2008, 15:02

Szanowna Pani
Usiłuje się pani dowiedzieć wielu rzeczy , które , tak naprawdę wymagają porad prawnych , zamiast pisać zaapytania na tym forum , powinna pani ,samodzielnie przejrzeć ustawy , lub odwiedzić adwokata lub radcę prawnego i odpłatnie uzyskać pomoc prawną

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 23 kwie 2008, 9:11

Mieszkanie należy do Pani majątku osobistego. Pieniądze uzyskane z jego sprzedaży także wchodzą w skład Pani osobistego majątku. Jeżeli wyłącznie Pani pieniądze zostaną przeznaczone na budowę domu to będzie on należał tylko do Pani i w razie rozwodu nie będzie podlegał podziałowi.

lunaplena
Posty: 7
Rejestracja: 17 kwie 2008, 16:44

Post autor: lunaplena » 23 kwie 2008, 15:23

Rozumiem ostatnią Pana odpowiedź,jednak mam jeszcze zapytanie- jeśli ten dom postawimy na działce której jesteśmy współwłaścicielami jak wówczas wygląda ta sprawa?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 24 kwie 2008, 8:04

Jeśli sprawy tak się mają, to oczywiście liczy się to kto jest właścicielem nieruchomości na której wzniesiono dom. Wszystko co się wybuduje na tej działce podzieli los prawny samej działki czyli będzie waszą współwłasnością.

ODPOWIEDZ