wycena nieruchomości leśnej

Wycena nieruchomości, rzecoznawcy majątkowi i kandydaci na rzeczoznawcę. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
mrmeX
Posty: 21
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:06

Post autor: mrmeX » 29 kwie 2008, 21:56

Witam wszystkich mam problem z wyceną nieruchomości leśnej metodą wskaźników szacunkowych gruntu. Jeśli w opisie taksacyjnym mam skład gatunkowy drzewostanu 9 So- wiek 77 lat i 1Jd -wiek 77lat. to czy mogę stosować wzór z standardu V.6 podanym w punkcie 5.8 dla drzewostanu młodszego jednogatunkowego?? Czy sosna wiek 77 to drzewostan młodszy?? I drugie pytanie: spotkałem się z operatem gdzie przy wycenie nieruchomości leśnej uwzględniono współczynniki korekcyjne dla cech nieruchomości (np.: uwzględniono walory rekreacyjne nieruchomości itd...) Ale z drugiej strony rozporządzenie z dnia 27 września 2005 r.zmieniające rozporządzenie w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego, mówi, że nie należy już uwzględniać cech nieruchomości (czyli współczynnik korekcyjny powinienem przyjąć =1) Jak to jest w praktyce... nadal stosuje się standard V.6 i uwzględnia się współczynniki korekcyjne związane z cechami nieruchomości ??Dodam również, że operat przygotowuje w ramach praktyki zawodowej. Pozdrawiam.

andy1909Z
Posty: 535
Rejestracja: 23 lis 2007, 8:53

Post autor: andy1909Z » 29 kwie 2008, 22:44

77 lat to wg mnie to już nie drzewostan młodszy.
Od stycznia 2008 r. są nowe standardy.
Zapoznaj się z książką p. Andrzeja Nowaka "Wycena nieruchomości leśnych" oraz "Przykłady wycen nieruchomości" wydane przez IDM.
To powinno rozproszyć wątpliwości. Weź jeszcze pod uwagę, że operaty w ramach praktyki a operaty, które "spodobają się " Komisji to drugie.

mrmeX
Posty: 21
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:06

Post autor: mrmeX » 29 kwie 2008, 22:57

"Weź jeszcze pod uwagę, że operaty w ramach praktyki a operaty, które "spodobają się " Komisji to drugie." co masz na myśli:>

mrmeX
Posty: 21
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:06

Post autor: mrmeX » 29 kwie 2008, 23:40

Literaturę zamówię, ale powiedzmy pewne informację potrzebuję jak najszybciej.... Operat sporządzam na rok 2007 więc zakładam, że standardy nowe mnie nie obowiązują. Wycenię jakiś młodszy drzewostan powiedzmy około 40 lat, żeby pasował pod definicję drzewostanu młodszego. Sprawdziłem sobie w wikipedii co to jest drzewostan jednogatunkowy i mój przykład 9So 1Jd podchodzi pod tą definicję. Niech mi ktoś podpowie czy stosujemy te współczynniki korekcyjne, czy też wg ww. rozporządzenia z 2005 już nie stosujemy. Inaczej ujmując czy miałem pecha i przeglądałem operat z 2007r który był nie do końca poprawnie wykonany??:> Pozdrawiam

andy1909Z
Posty: 535
Rejestracja: 23 lis 2007, 8:53

Post autor: andy1909Z » 30 kwie 2008, 12:31

Rzeczoznawca, który zatwierdza Nam operat ma swoją wiedzę, a Komisja swoją. I ta wiedza nie zawsze jest tożsama - mówiąc inaczej każdy operat można w jakiejś kwestii zakwestionować. Współczynników użyj. Przy Twoim drzewostanie młodym ( nie do wycinki), raczej chyba nie należy stosować kosztów pozyskania i zrywki

grzelo_sokolow
Posty: 30
Rejestracja: 21 gru 2007, 9:35

Post autor: grzelo_sokolow » 05 maja 2008, 14:10

Mam trochę odmienne zdanie od Andy'ego. Cenę drewna, czy to przy wycenie gruntu leśnego met. wskaźników szacunkowych, czy to przy wycenie drzewostanu, należy skorygować o koszty pozyskania i zrywki. Nie ma tu znaczenia wiek szacowanego drzewostanu. Wiek lasu uwzględnia współczynnik Wk lub Wspi, a nie cena drewna uzyskana z rynku. Nie ma to ze sobą nic wspólnego. Cena drewna np. WBO2 czy innego zawiera w sobie koszty pozyskania i zrywki, a my szacujemy drzewa które stoją, a nie drewno, które jest już ścięte, stąd ta korekta. Takie jest moje zdanie. Poza tym standardy, czy PKZW po nowemu, nie są do obowiązkowego stosowania (standard leśny został chyba włączony jako tymczasowa nota interpretacyjna) ale trzeba się na czymś oprzeć, inaczej każdemu z nas "wyjdzie" wartość, która będzie coś innego oznaczać. Pozdrawiam

ODPOWIEDZ