Czy można podważyć wycenę działki rolnej??

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
dasy
Posty: 2
Rejestracja: 26 cze 2008, 11:13

Post autor: dasy » 26 cze 2008, 11:25

Rzeczoznawca z ANR wycenił działkę rolną położoną koło mojego domu. Działka ta o powierzchni 0,86ha została wyceniona na ponad 20tysięcy złotych. tymczasem inne działki zamieszczone w tym samym wykazie o zamiarze sprzedaży o podobnej powierzchni i takim samym opisie (dot. rodzaju gruntów, dojazdu do drogi dojazdowej) były wycenione o połowę taniej. Mam pytanie czy można podważyć tą wycenę i zażądać nowej??

mnich
Posty: 160
Rejestracja: 17 sty 2008, 10:46

Post autor: mnich » 26 cze 2008, 12:32

dasy za mało istotnych szczegółów dotyczących wyceny działki po pierwsze jaki był cel wyceny , po drugie kto miał prawo wskazać rzeczoznawcę uprawnionego do wy ceny , mam wrażenie że agrncja nieruchomości rolnych wyceniła tę działkę aby następnie sprzedać ją tobie bo jesteś zainteresowna jej kupnem , podważenie operatu sporządzonego przez rzeczoznawcę z uprawnieniami to sprawa skompliowana i kosztowna jeżeli uważasz ,że gra jest warta świeczki , musisz zgłosić sie do dobrego adwokata lub radcy prawnego , bo obawiam się , że inny rzeczoznawca niewieli Ci pomoże ,może najwyżej wykonać nowy operat , który będzie polemizował ze starym , a wiec cokolwiek chciałabyś przedsięwziąć , to wiązę się to z kosztami .

dasy
Posty: 2
Rejestracja: 26 cze 2008, 11:13

Post autor: dasy » 26 cze 2008, 17:52

Działka o której piszę należy do moich rodziców. Użytkowali ją od ponad 29 lat myśląc że jest nasza aż do niedawna gdy została wystawiona do sprzedaży przez Agencję Nieruchomości Rolnej. rodzice 15 lat temu posadzili na niej las. zwróciliśmy się do ANR z wnioskiem o przyznanie prawa pierwokupu. niestety odmówili. Rozmawiałam też z radcą prawnym. Jeden powiedział że sprawa jest do wygrania w 80%,drugi że za 6 miesięcy moglibyśmy ją odzyskać przez zasiedzenie. jednak mnie cały czas zastanawia fakt dlaczego ta działka jest taka droga. Inne działki wystawione do sprzedaży o takiej samej powierzchni z tej samej okolicy i z takim samym opisem kosztują połowę taniej???

Zenek
Posty: 37
Rejestracja: 05 lip 2008, 11:19

Post autor: Zenek » 05 lip 2008, 13:57

Niech rodzice zrobią wgląd do operatu w ANR i zobaczą jak został on sporządzony, operat powinien zawierać wszystkie istotne dane, pytanie brzmi czy pozostałe "porównywalne" działki też były zalesione ? istniejący las podniósł bowiem cenę działki gdyż jest teraz częścią składową nieruchomości...

ODPOWIEDZ