Osoba upoważniona do zawarcia umowy pośrednictwa

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
Pośrednik3procentowy
Posty: 13
Rejestracja: 15 lip 2008, 10:43

Post autor: Pośrednik3procentowy » 16 lip 2008, 15:06

Witam. Od kilku dni szukam w ustawach, KC, i nigdzie nie dopatrzyłem się aby umowę pośrednictwa sprzedaży musiał podpisać właściciel. Przykładowo - firma zadłuzona ma nieruchomość, firma-wierzyciel mając nakaz zapłaty, a nie mając z czego zwindykować prócz nieruchomości, zgłasza się do biura aby pośrednik znalazł klienta chętnego tą nieruchomośc kupić. Jeśli pośrednik wykona usługę i znajdzie klienta, należy mu się wynagrodzenie od zamawiającego, nie od właściciela nieruchomości. Jest ryzykowne, czy właściciel sprzeda, wystarczy więc klienta kupującego poinformować o sytuacji i nie brać prowizji dopóki właściciel nie zgodzi się na sprzedaż.
Jeżeli jedno z małżonków zawiera umowę pośrednictwa na sprzedaż wspólnej nieruchomosci czy kupno to jest ona ważna. To od pośrednika zależy czy chce ryzykować i czy narazi na stratę czasu potencjalną drugą stronę transakcji.
Czy może ktoś z was dysponuje lepszą wykładnią prawną?

magdac
Posty: 1
Rejestracja: 13 cze 2008, 9:10

Post autor: magdac » 16 lip 2008, 18:50

Moim zdaniem to nie tak. Firma - wierzyciel nie może zgłosić nieruchomości do sprzedaży - od tego jest właściciel, czyli firma dłużnik, i on tu ma święte prawo nie zgodzić się ani na złoszenie ani na srzedaż. Jedyne co może zrobić firma - wierzyciel to przejść się z nakazem zapłaty do komornika, który po pierwsze zajmie nieruchomość a po drugie sprzeda ją w drodze licytacji (I przetarg to 75 % wartości nieruchomości określonej przez rzeczoznawcę majatkowego w operacie). Moim zdaniem to o czym piszesz nie wchodzi w ogóle w grę. Co do małżonków, to zauważ, najczęściej jest tak, że obowiązuje wspólnota majatkowa małżeńska. W relacjach typu dłużnik - wierzyciel rzadko się zdarza, aby byli współwłaścicielami nieruchomości. Jeśli tak się zdarz to albo dłużnik sprzedaje swój udział (komuś innemu lub wierzycielowi w zamian za umorzenie długu - ale to dłużnik podejmuje decyzję) albo wierzyciel ma również jeden kierunek - droga do komornika.
Pozdrawiam

galaxy
Posty: 28
Rejestracja: 14 lip 2008, 10:49

Post autor: galaxy » 16 lip 2008, 21:27

mimo że jestem początkująca podzielam zdanie magdac, własciciel nieruchomości gdybyś ją wstawił jako ofertę spokojnie mógłby podać Cię do sądu i sprawę by wygrał, nadal jest właścicielem.

Pośrednik3procentowy
Posty: 13
Rejestracja: 15 lip 2008, 10:43

Post autor: Pośrednik3procentowy » 17 lip 2008, 9:43

Firma wierzyciel, nie wystawia do sprzedaży. Zawiera umowę na poszukiwanie kupca, a to dwie kompletnie różne rzeczy. Wykonanie umowy pośrednictwa to znalezienie kontrahenta, a nie wykonanie kupna czy sprzedaży.
Przykład kolejny: nia nieruchomość wpisał się komornik, po przetargach nikt nie kupił. Wierzyciele mogą zapłacić agentowi, aby poszukał klienta, który to kupi od komornika. Właściciel nie ma tu nic do gadania. Umowa pośrednictwa będzie ważna.
Twierzę, mój prawnik też, że umowa zawarta z dowolną osobą jest ważna, obowiązek zapłaty ciąży na tym, który zamówił usługę.
tylko pośrednik ma w tym przypadku utrudnione zadanie, bo musi działać ze szczególną starannością i poinformować klienta np. kupującego na początku, iż zakup wymaga dodatkowych ustaleń, które mozna "załatwiać" jesli oferta okaże się interesująca.
Ile macie przypadków, że matka szuka mieszkania synowi, wnuki dla babci i co- boicie się podpisać umowę i ze będzie nie ważna?
Będzie ważna, choć egzekucja należności może byc trudniejsza.
Czy macie konkretne przykłady?

ODPOWIEDZ