Czy można pobierać opłatę za prezentację nieruchomości?

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
obsur
Posty: 2
Rejestracja: 22 maja 2008, 11:21

Post autor: obsur » 22 maja 2008, 11:31

Zauważyłem, że są biura, które pobierają opłatę za prezentację nieruchomości położonej w większej odległości od siedziby firmy, motywując to kosztami dojazdu. W przypadku zakupu, o tę opłatę pomniejszana jest prowizja. Czy waszym zdaniem jest to właściwe postępowanie?

mnich
Posty: 160
Rejestracja: 17 sty 2008, 10:46

Post autor: mnich » 26 maja 2008, 11:32

Szanowny Obsur!
Wynagrodzenie pośrednik pobiera za czynności pośrednictwa ,prezentacja obiektu jest czynnością pośrednictwa , a więc pośrednik ma prawo pobierać za tę czynność wynagrodzenie , ale czy powinien , spytaj o to kogoś z członków zarządu WSPON lub innego stawarzyszenia regionalnego pośredników

rafoso
Posty: 29
Rejestracja: 09 sty 2007, 23:45

Post autor: rafoso » 27 maja 2008, 21:14

Notariusz chyba jest znajomym kupujących. W ten sposób kupujący zawsze mógłby się wycofać i podać jako powód, że rzekomo nie otrzymał kredytu. To , czy kupujący ma w ogóle szanse otrzymania kredytu, to jest jego problem. A to, że go nie otrzymał, to jest właśnie wina kupującego. Bo albo jest w BIK, albo za mało zarabia. Sprzedajądecycy nie będzie prowadził dochodzenia, czy przypadkiem nie był nierzetelnym kredytobiorcą i np. widnieje w rejestrze BIK. Powiedz notariuszowi, aby na piśmie dał ci taką interpretację. No i nie notariusz decyduje, co powinien z zadatkiem zrobić sprzedający.

rafoso
Posty: 29
Rejestracja: 09 sty 2007, 23:45

Post autor: rafoso » 27 maja 2008, 21:18

Oczywiście pomyłka. Miało to trafić do wątku: "Znów dziwne pytanie : ) "

Zenek
Posty: 37
Rejestracja: 05 lip 2008, 11:19

Post autor: Zenek » 05 lip 2008, 12:21

[quote:06fae005a7]mnich napisał/a: Szanowny Obsur!
Wynagrodzenie pośrednik pobiera za czynności pośrednictwa ,prezentacja obiektu jest czynnością pośrednictwa , a więc pośrednik ma prawo pobierać za tę czynność wynagrodzenie , ale czy powinien , spytaj o to kogoś z członków zarządu WSPON lub innego stawarzyszenia regionalnego pośredników[/quote:06fae005a7]
W pełni zgadzam się ze stwierdzeniem, iż posrednik ma prawo żądać za prezentację obiektu wynagrodzenia /oczywiście w racjonalnie przyjętych ramach kwotowych :)/ natomiast czy powinien - nie musisz pytać żadnego ze stowarzyszeń /dodajmy przy tym, że o ile pamiętam, przynależność do stowarzyszeń ma charakter dobrowolny/ , natomiast warto sobie zadać pytanie czy taka opłata nie sprawi że dane biuro stanie się mniej konkurencyjne i sam rynek zweryfikuje zasadność jej pobierania.

Pośrednik3procentowy
Posty: 13
Rejestracja: 15 lip 2008, 10:43

Post autor: Pośrednik3procentowy » 18 lip 2008, 13:24

Tylko wymyśl tutułem czego, żebyś nie miał problemów z księgowaniem faktury. Wpisz sobie najlepiej jakieś "doradztwo " do działalności i na to wystawiaj faktury. Bo prezentowanie kupcowi jest najbliższe doradzaniu, a gdybyś wystawiał faktury za pośrednictwo to musiałbyś mieć w umowie te opłaty wpisane.

Ja opłat wstępnych nie pobieram. Stać mnie na benzynę. Stać mnie na ogłoszenia w gazetach i internecie. Jak jadę z klientem to nie po to żeby sobie pooglądał, tylko żeby kupił bo mam przekonanie, że ta oferta mu odpowiada. I tak do 3 razy, potem albo zmieni zapytanie ofertowe albo skreślam "oglądacza". bo i tak nic nie kupi.

Opłata wstępna może wystapić, dla nieruchomości trudnych w sprzedaży, wymagających prezentacji w prasie ogólnopolskiej, na targach itp.

Branie opłaty za pokazanie nieruchomości kupującemu to dla mnie obciach. źle wpływa na wizerunek wszystkich posredników. Na dalekie trasy często jeżdżę z klientem jego autem, jest to bardzo normalna sytuacja i nigdy klienci się nie zwracali do mnie, zebym ich woził 100km swoim autem.

ODPOWIEDZ