Kto powinien ponieść koszta???

Własnościowe i lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego - wszelkie problemy związane ze spółdzielczym prawem mieszkaniowym
MariuszLca
Posty: 4
Rejestracja: 29 mar 2007, 20:49

Post autor: MariuszLca » 29 mar 2007, 21:16

Witam wszystkich serdecznie.
Mam następujący problem z zarządcą.Kupiłem mieszkanie własnościowe (odrębna własność lokalu) a zarządcą jest Własnosciowa Spółdzielnia Mieszkaniowa.Oni są właścicielem budynku i wykonywali kapitalny remont (wstawiali plastikowe okna,drzwi antywłamaniowe, stawiali kominy wentylacyjne).Zastosowana jest wentylacja grawitacyjna teoretycznie, gdyż mieszkanie jest tak szczelne, że wogóle nie ma ciągu przy zamkniętych oknach i nie ma żadnej wentylacji. Chcę żeby spółdzielnia zamontowała nawiewniki okienne ale oni upierają sie przy tym że to nie ich sprawa i, że wszystko jest wporządku.Wezwałem też kominiarza który potwierdził iż mieszkanie jest zbyt szczelne i nie ma wentylacji i przekazał do spółdzielni tą inforamcje pisemnie ale oni dalej upierają się przy swoim. Czyim obowiązkiem jest rozwiązanie tego problemu i jeżeli to jest obowiązek spółdzielni to jak moge na nich to wymóc?
Proszę o pomoc i z góry dziekuję za wszystkie odpowiedzi.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 30 mar 2007, 22:01

Jak rozumiem jest pan właścicielem nieruchomości lokalowej w budynku będącym własnością spółdzielni. Kluczem do stwierdzenia czy Pan czy też spółdzielnia jako zarządca nieruchomości wspólnej jest odpowiedzialna do założenia dodatkowej wentylacji (nawiewników) będzie udzielenie odpowiedzi na pytanie czy miejsce gdzie miała by być założona wentylacja jest nieruchomością wspólną czy nie. Stropy budynku, ściany zewnętrzne budynku, ściany oddzielające lokale, instalacje wewnątrz lokalu służące wspólnemu użytkowi właścicieli należą do nieruchomości wspólnej. Skoro to spółdzielnia założyła nowe okna, których cechą fizyczną jest to, że mają bardzo słabą wentylację, co może być stwierdzone przez fachowca w tym względzie i w związku z tym może to grozić zdrowiu i życiu mieszkańców lokalu to wydaje się, że także spółdzielnia powinna zatroszczyć się o zainstalowanie właściwych urządzeń wentylujących lokal. Tym niemniej spółdzielnia, jak napisał Pan może upierać się przy swoim, bo stwierdzą, że założone elementy budynku (drzwi, okna) spełniają standardy bezpieczeństwa, są dopuszczone do użytku i w związku z tym nie ma obowiązku instalowania żadnych urządzeń dodatkowych. W tej chwili najlepszym wyjściem byłoby udać się osobiście do spółdzielni i porozmawiać z osobą kompetentną lub z ich radcą prawnych i dowiedzieć się szczegółowo na jakiej podstawie odmawiają założenia dodatkowej wentylacji. Wówczas, gdy nadal będzie Pan obstawał przy swoim zdaniu, być może uda się rozwiązać sprawę polubownie lub wejść w spór sądowy.

ODPOWIEDZ