Prawo własności na 3 części?

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
krisk
Posty: 2
Rejestracja: 11 lip 2007, 21:37

Post autor: krisk » 11 lip 2007, 21:39

Witam
Mam pytanie dotyczące prawa własności nieruchomości, a dokładnie domu mieszkalnego. Nie stać nas na kupno samodzielnego domu, dlatego rozstrzygamy kupno domu rodzinnego- teście wraz z drugą córką. Pytanie jest takie: czy można kupić dom, aby prawo własności było podzielone na 3 części? Jeśli tak, to czy można podzielić to np.: 50%:25%:25%?

Następne pytanie, jak można dostać duży kredyt na kupno tego domu, ok. 400.000PLN. Rata takiego kredytu to ok. 2.000PLN na 30 lat, czyli trzeba mieć dużą zdolność kredytową. Przy naszych zarobkach (moich i żony) nie byłoby to możliwe.
Czy podział własności 50%:25%:25% byłby również brany pod uwagę przy kredycie hipotecznym?

Pytania te mogą się wydawać śmieszne, ale jestem zielony jeśli chodzi o takie sprawy i zanim zacznę cokolwiek załatwiać, chciałbym się dowiedzieć, czy jest to w ogóle możliwe.
Pozdrawiam, liczę na pomocne odpowiedzi.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 12 lip 2007, 21:17

Można kupić nieruchomość ustanawiając współwłasność na trzy osoby, dwie po jednej czwartej udziałów w nieruchomości i jedna osoba z udziałem jedna druga w nieruchomości. Jeżeli zaś myśli Pan o ustanowieniu współwłasności kupowanej nieruchomości to możliwe, że wcale nie będzie to konieczne. Przede wszystkim należy zorientować się jakie warunki stawia bank. Aby zwiększyć zdolność kredytową bank może zgodzić się wziąć pod uwagę dochody dodatkowej osoby bez konieczności kupowania przez nią nieruchomości. Możliwe jest nawet nieobciążanie hipoteką nabywanej nieruchomości tylko całkiem innej, którą już się posiada.

Pytanie dotyczące kwestii wysokości rat kredytu i zdolności kredytowej jest już skierowane bezpośrednio do banku. Każdy bank oblicza nieco inaczej zdolność kredytową. 30 lat kredytu to 360 rat. W przypadku rat malejących spłata kapitału wynosiłaby około 1111 złotych plus odsetki. Przyjmując oprocentowanie w wysokości 6 procent na początku wysokość raty wyniosłaby około 3000 złotych. Przy oprocentowaniu 5% rata wyniosłaby na początku około 2700 zł. Mniejsza rata będzie w przypadku rat równych, ale wtedy ogólne obciążenie finansowe na przestrzeni lat będzie faktycznie większe (więcej odsetek do spłacenia). Jak widać wszystko zależy jakie oprocentowanie uda się uzyskać od banku.

krisk
Posty: 2
Rejestracja: 11 lip 2007, 21:37

Post autor: krisk » 12 lip 2007, 21:27

Dziękuję za szybką odpowiedź. Zatem muszę skontaktować się z bankiem, mam nadzieję że dowiem się wszystkiego.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ