probley z darowizna działki

Podatek od spadków i darowizn oraz Kodeks cywilny - procedury postępowania przy spadkach. Znasz takie pojęcia: zachowek, zstępni, wstępni, pasierb - mogą się przydać...
ROJES
Posty: 3
Rejestracja: 23 kwie 2007, 20:37

Post autor: ROJES » 23 kwie 2007, 20:52

Witam Wszystkich!
Proszę o poradę w następującej sytuacji:
-teściowie chcą przekazać nam działkę budowlaną, z jednej strony zastanawiamy się nad darowizną tylko dla żony dla uniknięcia podatku, z drugiej jednak zastanwiamy się jakie to może nieść konsekwencje w przyszłośći i czy teraz ta nasza oszczędność nie przyczyni się do większych kosztów w przyszłości?
Chcemy z żoną wybudować na przedmiocie darowizny dom. No i właśnie jak z prawanego punktu to może wyglądać gdy działka będzie włąsnością żony to czy dom to już nasza wspólna własność czy nadal tylko żony no i na kogo może zostać zapisane księga wieczysta na działkę na żonę, a na do na nas oboje ?? wiem że jeśli chodzi o kredyt hipoteczny to wystarczy jeśli jeden współmałżonek jest właścicielem nieruchomości... interesuje mnie jesdnak czy na kogo lepiej sporządzić darowiznę na żonę czy może na nas oboje no i jaką wartość nieruchomości przy sporządzeniu aktu notarilanego się przyjmuje ? Teściowie nabyli działkę ponad 10 lat temu i wówczas było to ok 30 mln (3tys. pln), teraz jak łatwo się domyśleć wartość zwrosła - zatem u notariusza jaką wartość wyskazać no i czy Urząd Skarbowy może zakwestionować wartość nieruchomości ??
Przepraszam ale nie oriętuję się w kwestiach prawnych stąd być może nie wszystko przedstawiłem dość wyraźnie...
Proszę o pomoc, może ktoś znalazł się w podobnej sytuacji?
Z góry dziękkuję za pomoc!
rojes

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 24 kwie 2007, 8:19

Darowizna nieruchomości przez teściów na żonę ma poważne konsekwencje gdyż nieruchomość ta oraz wszystko co zostanie potem na niej wybudowane nie będzie wchodziło w skład majątku wspólnego małżonków. Będzie to wyłączna własność żony. W księdze wieczystej jako właściciel będzie widnieć żona. W razie rozwodu nie będzie dom wraz nieruchomością gruntową podlegał podziałowi majątku. Jeżeli darowizna zostanie dokonana na oboje małżonków wtedy będzie to wasza współwłasność małżeńska.

Jeżeli teściowie darują nieruchomość pańskiej żonie to nie będzie obowiązku zapłaty podatku od spadków i darowizn. Wartość rzeczy trzeba samemu określić na potrzeby umowy i ewentualnego późniejszego podatku. Trzeba tą wartość określić starannie i zgodnie z aktualną wartością. Jeżeli zupełnie nie wiedzą Państwo ile nieruchomość jest warta można sprawdzić jakie ceny są uzyskiwane za podobne nieruchomości na rynku lokalnych bądź zasięgnąć rady kogoś kto się na tym zna. Możecie nawet zamówić wycenę nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego, jednakże będzie to kosztować kilkaset złotych, ale wówczas będą Państwo mieć pisemny dowód na wartość swojej nieruchomości. Może się to przydać gdyby Urząd Skarbowy poddał w wątpliwość wartość nieruchomości, bo może stać się i tak.
Art. 8 ust 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn mówi:

„Jeżeli nabywca nie określił wartości nabytych rzeczy lub praw majątkowych albo wartość określona przez niego nie odpowiada, według oceny naczelnika urzędu skarbowego wartości rynkowej, organ ten wezwie nabywcę do jej określenia, podwyższenia lub obniżenia, w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia doręczenia wezwania, podając jednocześnie wartość według własnej, wstępnej oceny. Jeżeli nabywca, pomimo wezwania, nie określił wartości lub podał wartość nieodpowiadającą wartości rynkowej, naczelnik urzędu skarbowego dokona jej określenia z uwzględnieniem opinii biegłego lub przedłożonej przez nabywcę wyceny rzeczoznawcy. Jeżeli organ podatkowy powoła biegłego, a wartość „określona z uwzględnieniem jego opinii różni się o więcej niż 33 % od wartości podanej przez nabywcę, koszty opinii biegłego ponosi nabywca.”

ROJES
Posty: 3
Rejestracja: 23 kwie 2007, 20:37

Post autor: ROJES » 02 maja 2007, 15:53

Panie Piotrze! wielkie dzięki za odpowiedź.
Chyba jednak zdecyduje sie na darowizne tylko dla małżonki. tak sobie szukam i nie jestem pewien czy uwzględniłem wszytskie opłaty czy moze jest jeszcze coś co pominalem?
-akt notarilany 710 pln + 1%nadwyżki ponad 30tys. pln (do wartości nieruchomosci 60tys. pln); + VAT 22%
- księga wieczysta 200 pln
- czy również 2% podatku od czynności cywilno-prawny ??
- spotkałem się jeszcze z jakąś opłatą sądową 200 pln, tylko czy to nie jest tożsame z opłątą za wpis do księgi wieczytej ?
- opłaty za każda str. aktu not. 6 pln , czy jakoś tak ?
czy jeszcze czegoś sie można spodziewać u notariusza i skoro na notariuszu spoczywa obowiązek powiadomienia Urzędu Skarobowego o darowiźine to czy zasadne jest takie powiadomienie na własną rękę? Notariusz to też tylko człowiek, w przypadku pominięcia tego zawiadomienia jkie konsekwencje dla obdarowanej ??
z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 02 maja 2007, 16:47

Opłata sądowa od wniosku o wpis do księgi wieczystej wynosi 200 zł. Opłatę tę pobiera i przekazuje notariusz na podstawie art. 7

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 04 maja 2007, 8:29

Testament zawsze jest rozsądnym wyjściem. Nawet jednak jeśli wszystko zapisze się jedną osobę to i tak pominięci zstępni (dzieci, wnuki itd.), małżonek spadkodawcy, i rodzice spadkodawcy, którzy dziedziczyłyby po spadkodawcy w drodze ustawowej mają prawo do tzw. zachowku w wysokości połowy udziału w spadku gdyby dziedziczyli w drodze ustawowej (gdy zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym). Jeżeli testamentu nie będzie obowiązuje dziedziczenie określone w Kodeksie cywilnym. Poniżej przytaczam najważniejsze przepisy dziedziczeniu ustawowym:

Art. 931.

ODPOWIEDZ