proszę o pomoc

Podatek od spadków i darowizn oraz Kodeks cywilny - procedury postępowania przy spadkach. Znasz takie pojęcia: zachowek, zstępni, wstępni, pasierb - mogą się przydać...
aga123agnieszka
Posty: 1
Rejestracja: 23 maja 2011, 22:01

Post autor: aga123agnieszka » 23 maja 2011, 22:27

Otóż w spadku po pradziadku dostałam dom wraz z gruntem wszystko na pół wraz z sąsiadem. nie ma oznaczone która połowa jest czyja, wiec mieszkamy tak jaki mieszkali nasi dziadkowie tyle tylko ze dziadek niegdy nie dopatrzyl sie tego ze wszystko powinno być pół. sąsiad zajmuje wieksza czesc domu i podworka ma postawione szopy i garaze wiec pytam czy jak pojde z tym do sąu jako nowy własciciel to czy oni oddadzą mi nalezącą sie część.czy moze maja prawo zajmowac przez zasiedzenie dodam ze odkąd dziadki sie wprowadzili minelo jakies 50 lat .w akcie notarialnym mam napisane ze nalezy mi sie 1/2 domu a ja niestety tyle nie zajmuje i chce to naprawic. PILNIE PROSZE O POMOC!

Milo
Posty: 300
Rejestracja: 24 lut 2010, 14:56

Post autor: Milo » 24 maja 2011, 9:14

idź do prawnika bo widzę, iż masz dość specyficzną dokumentację

Co do zasady współwłasność oznacza, iż każdy ze współwłaścicieli ma prawo do każdego najmniejszgo ułamka nieruchomości tzn jesteście współwłaścicielami każdego 1 cm powierzchni działki i domu. Sposób podziału np iż jeden używa np lewą część domu i działki a drugi prawą wynika wyłącznie z umowy pomiędzy współwłaścicielami. Pamiętać należy jednak iż taki sposób użytkowania nieruchomości może być zapisany np w akcie notarialnym i wtedy współwłaściciel który używa większej części i następuję to zgodnie z zapisem umownym , ma do tego jak największe prawo.

Stara zasada mówi nie sr....j na własnym podwórku. Wierz mi nie ma nic gorszego jak wojna z sąsiadem, najpierw zacznij z sąsiadem rozmawiać no chyba że jest @# wtedy idź do prawnika bo nic innego CI nie zostaje.

ODPOWIEDZ