Pytanie o dorobek i majątek Ojca.

Podatek od spadków i darowizn oraz Kodeks cywilny - procedury postępowania przy spadkach. Znasz takie pojęcia: zachowek, zstępni, wstępni, pasierb - mogą się przydać...
adek111
Posty: 1
Rejestracja: 10 cze 2011, 17:26

Post autor: adek111 » 10 cze 2011, 17:32

Witam mam pytanie odnośnie .

Mój tato mial kiedys zone i z nią dziecko lecz sie rozwiedli . I ma teraz nowa zone i syna . I teraz pytanie czy w razie jego śmierci coś tamtym sie należy ? W ogole z tamta rodzina nie utrzymuje kontaktów okolo 26 lat . W Tym czasie kupil sobie dom itd. Czy coś by sie im należało ??

Czy np.. jak w testamęcie by napisał komu co sie należy czy by to tak mozna było zrobić ??

prawnicy-nieruchomosci
Posty: 113
Rejestracja: 04 cze 2011, 15:54

Post autor: prawnicy-nieruchomosci » 11 cze 2011, 3:57

witam,

w Państwa przypadku, na podstawie ustawy dziedziczyć będą:
1) Pan
2) obecna żona Taty
3) dziecko z poprzedniego małżeństwa.

Kodeks cywilny:
Art. 931. § 1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.
§ 2. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.


Zwracam jednak uwagę, że istnieje możliwość powołania do dziedziczenia na podstawie testamentu. Wówczas Tata może powołać do spadku np tylko obecną żonę i syna (Pana). Na podstawie tak sporządzonego testamentu dziecko z poprzedniego małżeństwa nie będzie dziedziczyć (m.in domu), ale przypadać mu będzie roszczenie o wypłatę zachowku.

Kodeks cywilny:

Art. 991. § 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).


Z Pana postu wynika jednak, że dziecko z poprzedniego małżeństwa nie utrzymuje z Tatą kontaktu od wielu lat. W pewnych okolicznościach można to potraktować jako niedopełnianie obowiązków rodzinnych.

Kodeks cywilny:
Art. 1008. Spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku:
3) uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.


A zatem można w testamencie, na podstawie którego zostaną powołani do dziedziczenia Pan oraz obecna żona Taty (Pana mama) pozbawić zachowku (wydziedziczyć) dziecko z poprzedniego małżeństwa. Ważne jednak aby właściwie to umotywować. Proszę też pamiętać, że wydziedziczony może żądać w odpowiednim postępowaniu uznania wydziedziczenia za bezskuteczne, próbując podważyć okoliczności wymienione w testamencie.
Polecam przy sporządzaniu testamentu skorzystać z pomocy notariusza.

Warto też zapoznać się z instytucją zapisu windykacyjnego, która niedługo wejdzie w życie.

Oczywiście, powyższe nie wyczerpuje tematu, ale mam nadzieję że choć trochę przybliża.

pozdrawiam
artur rosiński
Ostatnio zmieniony 11 cze 2011, 3:59 przez prawnicy-nieruchomosci, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ