pytanie egzaminacyjne

Wycena nieruchomości, rzecoznawcy majątkowi i kandydaci na rzeczoznawcę. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
Dziunia
Posty: 14
Rejestracja: 11 lip 2007, 13:18

Post autor: Dziunia » 08 sie 2007, 10:03

Uzyskanie pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego zgodnie z przepisami ustawy Prawo budowlane jest poprzedzone:
a) decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,
b) przedłożeniem odpisu z księgi wieczystej lub innego dowodu potwierdzającego prawa do nieruchomości
c) przedłozeniem odpisu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
??

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 08 sie 2007, 12:36

Jeżeli odczytywać to pytanie w znaczeniu, który z warunków z odpowiedzi „a”, „b” czy „c” jest niezbędny do uzyskania pozwolenia na budowę to w zasadzie żadna z odpowiedzi nie jest prawidłowa. Nie ma konieczności zawsze uzyskiwać decyzji o warunkach zabudowy. Do wniosku o pozwolenie na budowę należy bowiem załączyć decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (art. 33 ust 1. pkt 3 Prawa budowlanego). Tak więc skoro nie zawsze jest ta decyzja to nie zawsze jest obowiązek jej załączania, ale jeśli już jest to trzeba ją załączyć do wniosku.

Z pewnością nie trzeba przedłożyć odpisu z KW, bo obecnie wystarczy oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (art. 33 ust 1. pkt 2 Prawa budowlanego) Do lipca 2003 roku należało przedłożyć dowód stwierdzający prawo dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Nie ma obowiązku przedłożenia odpisu z planu miejscowego. „Właściwy organ” – jak mówi Prawo budowlane sprawdza zgodność projektu budowlanego z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę. Oczywiście równie dobrze żaden plan miejscowy może jeszcze nie obowiązywać w danej gminie.

ODPOWIEDZ