pytanie egzaminacyjne

Wycena nieruchomości, rzecoznawcy majątkowi i kandydaci na rzeczoznawcę. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
beatrice12
Posty: 24
Rejestracja: 16 paź 2006, 14:12

Post autor: beatrice12 » 04 wrz 2007, 15:11

Spadkobierca powołany do spodku zarówno z mocy testamentu, jak i z mocy ustawy może:
a)spadek odrzucić jako spadkobierca testamentowy a przyjąć jako spadkobierca ustawowy,
b)nie może odrzucić spadku przypadającego z ustawy i przyjąć spadek należny z testamentu
c)nie może odrzucić spadku przypadającego z mocy testamentu i przyjąć spadek ustawowy
Jaka będzie prawidłowa odpowiedz?
Zgodnie z Kodeksem Cywilnym art.1022
Art. 1022. Spadkobierca powołany do spadku zarówno z mocy testamentu, jak i z mocy ustawy może spadek odrzucić jako spadkobierca testamentowy, a przyjąć spadek jako spadkobierca ustawowy.
A zatem poprawna będzie odpowiedz: a czy a,b?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 04 wrz 2007, 17:41

Przede wszystkim samo sformułowanie pytania w punktach b) i c) jest bezsensowne, bo trzeba by to czytać: „Spadkobierca powołany do spodku zarówno z mocy testamentu, jak i z mocy ustawy może nie może odrzucić spadku przypadającego z ustawy i przyjąć spadek należny z testamentu” – i podobnie kolejne zdanie. Jeśli chodzi prawidłowość odpowiedzi to wiadomo, że na pewno odpowiedź a). Jeśli chodzi o b) to uważam, że też jest prawidłowa, bo logicznie patrząc prawdą jest, że spadkobierca nie może odrzucić spadku z ustawy, a przyjąć z mocy testamentu – tak samo jak w odpowiedzi a) tylko od negatywnej strony. Nie jest natomiast prawdą, że nie można odrzucić z testamentu (bo można), a jednocześnie przyjąć z mocy ustawy (bo można). Chyba nie pogubiłem w tej logice stosowanej, jeśli tak proszę o poprawienie. :-)

ODPOWIEDZ