test-która odpowiedź prawidłowa i dlaczego?

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
Katia
Posty: 19
Rejestracja: 15 wrz 2006, 15:15

Post autor: Katia » 24 wrz 2007, 10:19

Co do zasady zgodnie z ustawą o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców - do nabycia przez cudzoziemca nieruchomości wymagane jest zezwolenie MSWiA wydane w drodze decyzji administracyjnej za zgodą:
a) Ministra Obrony Narodowej
b) Ministra Ochrony środowiska
c) Ministra Rolnictw i Gospodarki żywnościowej

oraz

Jeżeli jedna ze stron czynności notarialnej jest zwolniona z podatku od czynności cyw.pr. , wówczas notariusz:
a) pobiera ten podatek w pełnej wysokości od strony , która nie korzysta ze zwolnienia
b) nie pobiera tego podatku gdyż czynność dokonana pomiędzy takimi stronami nie podlega opodatkowaniu
c) pobiera ten podatek w wysokości 50% stawki od strony która nie korzysta ze zwolnienia

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 24 wrz 2007, 11:50

Pytanie pierwsze jest źle sformułowane, bo przy takim brzmieniu żadna odpowiedź nie jest prawidłowa. żaden z tych ministrów nie wydaje „zgody” tylko może nie wnieść „sprzeciwu”, a to przecież co innego. Jeśli jednak przyjąć, że autorowi pytania chodziło o brak sprzeciwu jako o zgodę to poprawna powinna być odpowiedź a), ponieważ generalną zasadą jest, że Minister Obrony Narodowej musi nie wnieść sprzeciwu by cudzoziemiec otrzymał zezwolenie. W przypadku nieruchomości rolnych sprzeciwu nie może wnieść też minister właściwy do spraw rozwoju wsi jednak z brzmienia pytania („co do zasady”) wydaje się, że chodzi tylko o MON.

Do 31 grudnia 2006 roku poprawna byłą odpowiedź c). Teraz, po zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych poprawna jest odpowiedź a), ponieważ zniesiono ulgową płatność podatku w razie gdy jedna ze stron jest zwolniona z płatności. Warto tez zwrócić uwagę, że od 1 stycznia 2007 roku tylko na stronach umowy zamiany i na wspólnikach umowy spółki cywilnej ciąży wspólny obowiązek podatkowy. Przy innych umowach np. sprzedaży, darowizny obowiązek podatkowy ciąży tylko na jednej ze stron określonej w art. 4 powyższej ustawy.

ODPOWIEDZ