renta planistyczna

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
Endriu
Posty: 5
Rejestracja: 12 cze 2007, 16:02

Post autor: Endriu » 03 kwie 2008, 21:21

Witam, czy ktos moze podpowiedziec jak nalezy postapic w nastepujacym przypadku: mam dzialke, ktora od grudnia 2005 stala sie dzialka budowlana zgodnie z uchwalonym planem zagospodarowania przestrzennego (do grudnia 2005 rokiem byla dzialka rolna). Chce ja teraz sprzedac rozumiem, ze jesli ją sprzedam przed uplywem 5ciu lat to bede musial zaplacic gminie rente planistyczna w wysokosci nie wiecej niz 30% wzrostu wartosci nieruchomosci. Czy mozna to jakos obejsc?? mam corke, czy moge jej przepisac dzialke aktem darowizny i czy wtedy (tez nie) uciekne od zaplaty renty gminie?? nastepnie jesli corka sprzeda tą darowana dzialke przed uplywem 5ciu lat to tez musi zaplacic 30% Gminie? i jeszcze jedno pytanie mi sie nasuwa a w zasadzie dwa: czy od aktu darowizny zaplaca podatek oraz czy jak corka bedzie sprzedawala to zaplaci podatek 19% od ceny sprzedazy
z gory dziekuje za info
pozdr enidi

MGR
Posty: 212
Rejestracja: 28 sie 2007, 18:32

Post autor: MGR » 03 kwie 2008, 22:15

Co do podatku od darowizny i dochodowego - te podatki nie wystąpią. Natomiast jeśli chodzi o opłatę planistyczną to moim zdaniem ona wystąpi, jeżeli Pana córka sprzeda nieruchomość przed upływem 5 lat od uchwalenia mpzp.

galined
Posty: 168
Rejestracja: 22 paź 2005, 21:41

Post autor: galined » 18 kwie 2008, 22:41

[quote:2ba274868e]MGR napisał/a: Co do podatku od darowizny i dochodowego - te podatki nie wystąpią. Natomiast jeśli chodzi o opłatę planistyczną to moim zdaniem ona wystąpi, jeżeli Pana córka sprzeda nieruchomość przed upływem 5 lat od uchwalenia mpzp.[/quote:2ba274868e]
dokonując w opisanym przypadku darowizny darczyńca nie uniknie obowiązku zapłaty opłaty planistycznej - ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu określając kiedy powstaje obowiązek zapłacenia tej opłaty posługuje się terminem "zbycie" a to oznacza także darowiznę .

ODPOWIEDZ