Odradzam biuro posrednictwa: Oskar Nieruchomosci Gdansk

Tutaj można wpisywać nowe tematy poruszające problemy rynku nieruchomości nie sklasyfikowane w innych działach forum
klient
Posty: 2
Rejestracja: 28 kwie 2009, 11:31

Post autor: klient » 28 kwie 2009, 11:40

Odradzam biuro posrednictwa: Oskar Nieruchomosci Gdansk

Moderator:
Autor tego wątku nie przedstawił ani jednego powodu dla którego odradza to biuro
Ostatnio zmieniony 23 maja 2009, 8:09 przez klient, łącznie zmieniany 1 raz.

Trau
Posty: 1
Rejestracja: 22 maja 2009, 13:12

Post autor: Trau » 22 maja 2009, 13:40

Witam serdecznie niezadowolenego klienta i wszystkich internautów odwiedzających tę stronę.

Sprawa wygląda tak: klient przegrał sprawę w sądzie cywilnym i tak jak obiecał mści się robiąc mi i firmie, w której pracuję antyreklamę.

Firma nasza funcjonuje na rynku od 1994 roku, jest firmą rodzinną - pośredniczyliśmy w kilkunastu tysiącach transakcji. Wszystkie przebiegły bezpiecznie dla naszych klientów, chociaż nie da się uniknąć nieporozumień jak widać na przykładzie tego klienta.

Serdecznie pozdrawiam wszystkich czytających i życzę miłego dnia.
Zapraszam do korzystania z usług naszego biura.
Wojciech Kuciński
Ostatnio zmieniony 23 maja 2009, 8:40 przez Trau, łącznie zmieniany 1 raz.

miusic24
Posty: 15
Rejestracja: 15 lis 2006, 20:04

Post autor: miusic24 » 24 maja 2009, 19:06

Tutaj można dowiedzieć się dlaczego autor wątku odradza biuro OSKAR. Proszę dobrze doczytać, polecam zwłaszcza 4 post.

http://forum.vw-passat.pl/showthread.php?p=543316

Mariusz1
Posty: 10
Rejestracja: 15 lut 2011, 8:06

Post autor: Mariusz1 » 15 lut 2011, 8:13

Odradzam biuro nieruchomości ATUT w Warszawie ul.Puławska. Panowie tworzący spółkę cywilną chcą się szybko dorobić. Stosują prowizję aż 2,9 % + VAT. Prowizję w tej wysokości biorą od kupującego i sprzedającego. Mozna sie sprzeciwić tylko ... omijając takie "biura" szerokim łukiem.

Milo
Posty: 300
Rejestracja: 24 lut 2010, 14:56

Post autor: Milo » 15 lut 2011, 9:37

rozumiem zatem iż za działanie Panów zgodne z prawem należy ich napiętnować ... i oto właśnie V RP nadchodzi

Mariusz1
Posty: 10
Rejestracja: 15 lut 2011, 8:06

Post autor: Mariusz1 » 15 lut 2011, 14:33

Napisałem - mozna sie sprzeciwić tylko ... omijając takie "biura" szerokim łukiem.

Nie piszę , że cos tu jest niezgodne z prawem.
Piszę o pazerności i lichwie stosowanej przez wiele BN.

I tyle.
Ty możesz sobie pisać , straszyć V RP.
Ja jestem zwolennikiem wolnego rynku ale jednocześnie działań państwa które by stymulowały rozwój gospodarczy.
Jeśli ode mnie kupujacego mieszkanie wyrywa się dodatkowo , za frico - dosłownie za nic, ściślej za pokazanie mieszkania - 12,3 tys.zł , To co, mam cicho siedzieć.
Skutki lichwy w pośrednictwie nieruchomościami odczuwa negatywnie rynek nieruchomości , zarówno klienci jak i sami pośrednicy (ci ostatn, jeśli nie dzis to na pewno jutro).
Po to są moje wpisy. I proszę mnie nie pouczać a czytelników nie straszyć V RP. Jeszcze III RP nie uporządkowaliśmy.
Piszac liczyłem na pogląd przedstawicielli stowarzyszenia obrotu nieruchomościami.
Interesuje mnie - czy Państwa pochwalają prowizję pośrednika , ok. 6 % od kupna/sprzedaży jednej nieruchomości ?

Milo
Posty: 300
Rejestracja: 24 lut 2010, 14:56

Post autor: Milo » 17 lut 2011, 17:19

radzę poczytać czym jest lichwa bo myli się tutaj pojęcia

Odnośnie płacenia prowizji za okazanie nieruchomości to jeżeli to zrobiłeś to na własne życzenie i jak rozumiem na podstawie umowy.

Napiszę to co piszę zawsze choć nie jest to dobrze widziane w środowisku pośredników. Pośrednik nie ma prawa odmówić Ci okazania określonej nieruchomości, jeżeli zatem przychodzisz zobaczyć konkretnego mieszkanie nie masz obowiązku podpisywania umowy jeżeli natomiast to zrobiłeś to Twoja sprawa i Twoja odpowiedzialność. Pamiętaj , iż pośrednik podpisując z Tobą umowę bierze na siebie odpowiedzialność jeżeli coś z mieszkaniem byłoby nie tak.

V RP nie straszę jako prawnika denerwuje mnie brak zrozumienia przepisów - prawda że nieznajomość przepisów jest wykorzystywana przez różne środowiska ale nie jest to powód aby od razu pisać o lichwie.

Ja sam uważam, iż powinno zostać od razu uregulowane że prowizję bierze się od 1 strony bo trudno działać na korzyść 2 stron transakcji i być do końca obiektywnym to jest jednak moje zdanie jako pośrednika jako prawnika nie widzę nic sprzecznego z prawem w tym co piszesz.

ps. w niektórych krajach prowizje sięgają 10 % :)

Mariusz1
Posty: 10
Rejestracja: 15 lut 2011, 8:06

Post autor: Mariusz1 » 18 lut 2011, 11:35

A więc, miałem (prawie w pełni) rację.

Ogromnie, serdecznie dziękuję Ci za konkretne, dla mnie bardzo fachowe wyjaśnienie sprawy.
Dodam, że chciałem kupić to mieszkanie. Nie zostało mi udostępnione do obejrzenia , bez wcześniejszego podpisania umowy . Usłyszałem jeśli Pan nie godzi się podpisać umowy na 2,9 % + VAT nie udostępnię Panu mieszkania. Krotko - sprawa jest zakończona.

Jeśli dobrze zrozumiałem Twoje wyjaśnienia (tu i gdzie indziej) ;
- w cenie powinna być podana cena usługi pośrednictwa a więc w tym przypadku :
- prowizja liczona od ceny ostatecznej transakcji w umowie przedwstępnej (tu żądano od ceny oferowanej )
i podana kwota prowizji
- VAT 23 % i podana kwota VAT
Tego nie było.
Nie było negocjacji ceny umowy pośrednictwa, choć były do tego podstawy, bo umowa była na wyłączność. I pośrednik żądał od prostej transakcji łącznie 20 tys.zł. I ta nazywam umownie lichwą.
Te praktyki brania prowizji od dwóch stron transakcji ... zawyżają (podwajają) prowizję. Stanowi to omijanie prawa i przekraczanie ustalonej prawnie górnej granicy prowizji.
Dla kupujących taka bariera prawna (to jest przy kredytach konsumenckich) jest - w warunkach polskich - słuszna. Choć częściowo chroni klientów przed płaceniem prowizji w kwotach znacznie przekraczających (ogólnie mówię) faktyczny wkład pracy pośredników przy transakcjach .

Mariusz1
Posty: 10
Rejestracja: 15 lut 2011, 8:06

Post autor: Mariusz1 » 27 lut 2011, 18:10

Krytykuje się mnie za bazowanie na przykładzie jednego biura nieruchomości. Niestety mam już drugi przykład. Tu musiałem ulec, jako słabsza strona . Też od drugiej strony transakcji pobrana została duża prowizja.

Milo
Posty: 300
Rejestracja: 24 lut 2010, 14:56

Post autor: Milo » 27 lut 2011, 21:49

wybacz mi ale więcej nie mogę Ci napisać na forum - raz nie widzę potrzeby wskazywania Ci jak uprzykrzyć życie koledze pośrednikowi dwa to są już porady prawne których nie udzielam przez internet nie znając szczegółów - zawszę sugeruję jako prawnik iż przy transakcjach z nieruchomościami należy korzystać nie tylko z pośrednika - myślę że gdybyś się skusił o pomoc prawną przed transakcją to było by taniej szybciej i przyjemniej.

tomek1
Posty: 1
Rejestracja: 31 lip 2012, 21:15

Post autor: tomek1 » 24 cze 2013, 17:11

Ja również odradzam Biuro Nieruchomości Oskar

Jakiś czas temu szukałem działki budowlanej, w związku z tym że dużo działek jest sprzedawana poprzez BN podpisywałem kilka umów z biurami, bez żadnych konsekwencji finansowych.(nie ma transakcji nie ma prowizji)
W końcu znalazłem działke która mi sie spodobała, no I niestety by obejrzec tę działke podpisałem umowe z Oskar Nieruchomości. Przez to że we wcześniejszych umowach z BN kupujący był zwolniony z prowizji byłem przekonany że tak jest w większości biur I nie czytałem dokładnie całej umowy.
To był mój błąd ale nie oto mam pretensje.
Gdy zdecydowałem sie na kupno obejrzanej działki przeczytałem też umowe z "Oskar" I okazało sie że prowizja wynosi 3% od Kupującego.
Gdy przyszło do podpisania umowy przedwstępnej I na moje pytanie czy to jest 3% brutto czy netto pośrednik odpowiedział że oczywiście jest to netto I należy doliczyć 23% vat.
W umowie z biurem był tylko zapis o 3% I nie było określone netto czy brutto.
Poczytałem troche o umowach , skorzystałem też z porady prawnej I wiedząc już że w umowach wynagrodzenie jest brutto próbowałem ponegocjować prowizje.
Ale niestety Oskar Nieruchomości nie był zainteresowany żadną rozmową I dalej chcieli 3% plus Vat.
Gdy pokazałem im ekspertyze prawną w której był zapis że to ja mam racje odpuścili już ten Vat I skończyło sie że zapłaciłem im 3% brutto(jest to bardzo dużo zważywszy że w innych BN jest albo zero albo 1-2% dla kupującego)
Dla informacji podam że sprzedający też zapłacił około 3% prowizji dla biura.
Jeśli musicie korzystajcie z dobrych BN, ja osobiście korzystałem jescze z Partnerzy Nieruchomości I byłem bardzo zadowolony. Było bardzo profesjonalnie I dużo taniej.

Bartek Dolinkiewicz
Posty: 59
Rejestracja: 17 cze 2012, 22:21

Post autor: Bartek Dolinkiewicz » 24 cze 2013, 19:58

> tomek1 napisał:
"...Gdy zdecydowałem sie na kupno obejrzanej działki przeczytałem też umowe z "Oskar" I okazało sie że prowizja wynosi 3% od Kupującego.
Gdy przyszło do podpisania umowy przedwstępnej I na moje pytanie czy to jest 3% brutto czy netto pośrednik odpowiedział że oczywiście jest to netto I należy doliczyć 23% vat.
W umowie z biurem był tylko zapis o 3% I nie było określone netto czy brutto...."

Wedle mojej wiedzy, przy każdej umowie zawieranej z osobą fizyczną musi być podane wynagrodzenie BRUTTO.

ODPOWIEDZ