Nie udostępnianie ofert sprzedaży przez jedno biuro klientowi innego

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
maxin
Posty: 5
Rejestracja: 08 mar 2010, 22:04

Post autor: maxin » 08 mar 2010, 22:12

Czy to jest normalna praktyka, że pośrednik, który przyjął mieszkanie do sprzedaży odmawia pokazaniu jej klientowi innego biura, bo woli je pokazywać swoim kupującym gdyż chce wziąć prowizję z 2 stron?
Przecież działa na szkodę sprzedającego!

Permek
Posty: 13
Rejestracja: 29 paź 2009, 20:15

Post autor: Permek » 09 mar 2010, 9:28

Niestety, nie jest to normalne, takie właśnie zachowania pośredników powodują, że ten zawód obecnie ma taki negatywny odbiór wśród społeczeństwa,
Nie ma najmniejszej wątpliwości, że takie działania są naganne, naruszają zarówno interes sprzedającego, jak i standardy zawodowe pośredników, w szczególności rozdział 5,
Osobiście znam przypadek, kiedy to klient "z ulicy" zażądał przekazania adresu wybranej nieruchomości od pośrednika z zaznaczeniem, że umowy na poszukiwanie nieruchomości nie podpisze, motywował to tym, że nie chce korzystać z jego usług a nie przekazanie adresu naruszy interes sprzedajacego, Pośrednik adresu nie przekazał i sprawa trafiła do KOZ z wniosku klienta, pośrednik niestety przegrał i dostał karę upomnienia, notabene później okazało się, że klient pośrednika była wziętym prawnikiem,
pozdrawiam i apeluję o współpracę naszego środowiska

maxin
Posty: 5
Rejestracja: 08 mar 2010, 22:04

Post autor: maxin » 09 mar 2010, 11:11

Moim zdaniem takie zachowanie pośredników nie jest w porządku. Wymiernie szkodzi klientowi - klient mojego biura mógł teoretycznie kupić szybciej i/lub za wyższą cenę, ogranicza się w ten sposób dostęp sprzedającego do strony popytowej.

Tylko kto może coś z tym zrobić jeśli nie sami pośrednicy? Trzeba eliminować takie praktyki z rynku - być może właściwą metodą jest eliminowanie tak postępujących biur.
Nie chcę siać ostracyzmu, ale może trzeba zrobić czarną listę biur, które tak postępują? Chociażby na tym Forum...

Jakie są wasze opinie?

Zenek
Posty: 37
Rejestracja: 05 lip 2008, 11:19

Post autor: Zenek » 09 mar 2010, 15:52

[quote:aa7a9a7b36="Permek"]Niestety, nie jest to normalne...[/quote:aa7a9a7b36]
Moim zdanie wszystko się zgadza pod jednym jednakże warunkiem że mówimy o ofercie przyjętej na zasadach wyłączności. Trudno mi sobie wyobrazić sytuację gdy "człowiek z ulicy" wchodzi i żąda ode mnie przekazania adresu do nieruchomości, gdyż czyniąc to pozbawiłbym siebie jakiegokolwiek zarobku. Może wyłuszczam sprawy banalne ale zakładam, że nie każdy ma długoletnie doświadczenie w tej branży i warto niektóre rzeczy uściślić.
Ale żeby całość nie była tak oczywista to w swoim życiu zawodowym spotkałem co najmniej kilka sytuacji w których właściciel nie był zainteresowany w rozdawaniu ludziom swojego adresu i puszczaniu ich "samopas". Dla starszej schorowanej Pani to my często jesteśmy gwarancją bezpieczeństwa, że odwiedzający ją ludzie nie są osobami z przypadku które zorientowawszy się w sytuacji mogą wyjść bogatsze niż weszły. Fakt, iż biuro sprawdza dane osobowe klientów oglądających, które są później przechowywane i możliwe do odtworzenia, nie zachęca raczej osoby o szemranych pobudkach do korzystania z naszych usług.
Dlatego w moim uznaniu każdą sprawę należy traktować indywidualnie i mam cichą nadzieję że po wysłuchaniu mojej klientki KOZ-a w tym konkretnym przypadku orzekałaby na moją korzyść kiedy odmówiłbym udzielenia informacji na temat nieruchomości.

Permek
Posty: 13
Rejestracja: 29 paź 2009, 20:15

Post autor: Permek » 09 mar 2010, 17:47

Witam,
Masz rację, w opisywanym przypadku pośrednika z klientem łączyła umowa na zasadach wyłączności, pośrednik miał zagwarantowane wynagrodzenie ze strony sprzedającego, pomimo tego, że powinien wnieść "szczególny wysiłek" aby sprzedać nieruchomość, jego pazerność doprowadziła do tego, że nieruchomości nie sprzedał, a sprawa znalazła się w Kozie,
Zgadzam się, że każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, uważam jednak, że przyjęty w standardach kierunek, aby pośrednik nie reprezentował obu stron transakcji jest słuszny, sądzę jednak, że powinno to mieć charakter obligatoryjny, a nie fakultatywny, pozwoli to wyeliminować wiele nagannych praktyk i wzmocni poczucie odpowiedzialności pośrednika za interes strony, tylko jednej strony
pozdrawiam

Milo
Posty: 300
Rejestracja: 24 lut 2010, 14:56

Post autor: Milo » 09 mar 2010, 18:24

[quote:2e0ed96b4b="Zenek"]Dla starszej schorowanej Pani to my często jesteśmy gwarancją bezpieczeństwa...[/quote:2e0ed96b4b]
nie do końca. Problem polega na tym że nie można zmusić nikogo do zawarcia umowy pośrednictwa - jezeli klient przychodzi i mówi że chce obejrzeć konkretną nieruchomść to nie można mu odmówić bo nie chce podpisać umowy - ale - aby bronić i strzec swojego klienta należy wylegitymować taką osobę i poprosić o spisanie protokołu z wizyty w mieszkaniu i tego klient nie może odmówić.

Jeżeli zatem odmowa jest nawet przy prośbie wylegitymowania się to w Kozie wygrasz - jezeli nie pokazałeś bo nie chciał podpisać umowy to przegrasz

maxin
Posty: 5
Rejestracja: 08 mar 2010, 22:04

Post autor: maxin » 09 mar 2010, 22:10

W pełni słusznym podejściem jest wylegitymowanie osoby nawiedzającej nieruchomość powierzoną do sprzedaży pośrednikowi. Pokazanie jej po spisaniu danych osobie oglądającej, która odmawia podpisania z tym posrednikiem umowy o pośrednictwo na poszukiwanie to jeszcze bardziej skomplikowane zagadnienie.
Natomiast odmowa udostępnienia nieruchomości klientowi innego pośrednika (po podpisaniu odpowiedniej umowy o współpracy itp) to granda, ktorej wyplenienie zalezy od samych posrednikow.

MGR
Posty: 212
Rejestracja: 28 sie 2007, 18:32

Post autor: MGR » 10 mar 2010, 14:47

[quote:9877a7fedb="maxin"]...Natomiast odmowa udostępnienia nieruchomości klientowi innego pośrednika (po podpisaniu odpowiedniej umowy o współpracy itp) to granda, ktorej wyplenienie zalezy od samych posrednikow.[/quote:9877a7fedb]
Powodem takiego działania niektórych pośredników jest to, że po prostu albo nie mają umowy w właścicielem, albo mają ją, ale na znikomy %.
Niejednokrotnie słyszałem od agentów, że "przy sprzedaży tej nieruchomości nie współpracujemy, bo mamy niewielki procent".

maxin
Posty: 5
Rejestracja: 08 mar 2010, 22:04

Post autor: maxin » 10 mar 2010, 21:28

I kółko się zamknęło - dotarliśmy do tematu wiodącego czyli posrednicy bez umow z właścicielem (co powinno być karalne) plus nierynkowe 1% prowizje, przy których posrednikowi nie oplaca sie dzialać na rzecz klienta tylko liczy na tzw fuksa.

Dziękuję za podpowiedź mam kolejny argument dla klientow, którzy zaperzają się na 2-3% prowizji bo są tacy, którzy biorą 1% brutto.

Milo
Posty: 300
Rejestracja: 24 lut 2010, 14:56

Post autor: Milo » 11 mar 2010, 18:53

wiesz jak duża wartość transakcji to 1 % może się opłacać ale jeżeli mówimy o kawalerce czy czymś podobnym to lepiej iść wcześniej do domu i pobyć z rodziną

Szugar
Posty: 9
Rejestracja: 05 maja 2010, 16:33

Post autor: Szugar » 05 maja 2010, 16:37

[quote:e631076d43="Milo"]ale - aby bronić i strzec swojego klienta należy wylegitymować taką osobę i poprosić o spisanie protokołu z wizyty w mieszkaniu i tego klient nie może odmówić.[/quote:e631076d43]
Oczywiście, że może odmówić, pokaż mi przepis prawny mówiący o obowiązku legitymowania się na żądanie osobie, która nie jest funkcjonariuszem publicznym. Wyśmiałabym Cię, gdybyś mnie poprosił o wylegimtymowanie się i podpisywanie jakichś protokołów.

Niestety, w tym momencie jest to problem nierozwiązywalny.

Milo
Posty: 300
Rejestracja: 24 lut 2010, 14:56

Post autor: Milo » 06 maja 2010, 7:52

można odmówić ale wtedy mieszkania nie zobaczysz - i nie ma przepisu który do tego mnie zmusi
Ostatnio zmieniony 06 maja 2010, 7:52 przez Milo, łącznie zmieniany 1 raz.

Szugar
Posty: 9
Rejestracja: 05 maja 2010, 16:33

Post autor: Szugar » 06 maja 2010, 10:13

Jeśli nie pokażesz mi mieszkania -> działasz na szkodę Sprzedającego -> sprawa w KOZ - ie i nie tylko wygrana.

Milo
Posty: 300
Rejestracja: 24 lut 2010, 14:56

Post autor: Milo » 10 maja 2010, 10:36

i tu się mylisz - KOZ-a nawet sprawy nie ruszy - obadane u źródła. Działaniem na szkodę jest pokazywanie mieszkania osobom obcym. Złotego środka nie znajdziesz ale jak już powiedziałem spokojnie się obronisz tym argumentem

Szugar
Posty: 9
Rejestracja: 05 maja 2010, 16:33

Post autor: Szugar » 12 maja 2010, 10:31

[quote:8c3aab8b9a="Milo"]Działaniem na szkodę jest pokazywanie mieszkania osobom obcym.[/quote:8c3aab8b9a]
Argument wręcz banalny i bardzo prosty do obalenia - przy "normalnej" sprzedaży (bez pośrednictwa pośrednika) pokazujesz nieruchomość osobom obcym, nie jest przyjęte legitymowanie; poza tym ktoś może posługiwać się dokumentem podrobionym lub skradzionym. Jeżeli Sprzedający (Wynajmujący) zastrzeże sobie w umowie z pośrednikiem legitymowanie każdego potencjalnego Kupującego?najemcy - zgoda, wtedy nie wpuszczasz tych niewylegitymowanych, w przeciwnym wypadku musisz wpuścić każdego.

ODPOWIEDZ