a co jeśli nie jesteśmy zadowoleni z pośrednika?

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
buba1
Posty: 3
Rejestracja: 05 mar 2011, 9:54

Post autor: buba1 » 05 mar 2011, 10:06

Co mogę zrobić, jeśli nie jestem zadowolona z pracy pośrednika. Podpisalam umowę ze znanym biurem. Praca pośrednika ograniczyła się do pokazania mieszkania (zaznacze ze tylko raz, ponieważ poźniej nie znalazł juz na to czasu, żona nie widziała mieszkania przed podpisaniem umowy przedwstępnej ani razu bo pośrednik nie mógł dojechac). Ze sprzedającym kontakotwalismy się osobiście. Po otrzymaniu kredytu okazało się ze sytuacja prawna lokalu jest niejasna i zaden notariusz nie podpisze aktu (nie bede tu pisac szczegółów, skomplikowana dosc sprawa). Zostalismy wiec z kredytem i bez mieszkania. Ten problem rozwiązalismy juz ze sprzedającym. Poza tym po otrzymaniu kluczy okazalo sie ze nie ma w mieszkaniu prądu, mimo, ze pośrednik zapewnil ze trzeba tylko wymienic korki. Mieszkanie sobie wiec stoi i czeka na podłączenie licznika i warunki. Ekipa remontowa odwołana, my mozemy sie od 2 tygodni nacieszyc sie kluczami. Za co mam płacić prowizję? Zaznaczę ze mieszkanie znaleźlismy sami.

Milo
Posty: 300
Rejestracja: 24 lut 2010, 14:56

Post autor: Milo » 06 mar 2011, 8:58

prawnik potrzebny

buba1
Posty: 3
Rejestracja: 05 mar 2011, 9:54

Post autor: buba1 » 07 mar 2011, 20:48

no pewnie sie nie obejdzie

Arture
Posty: 89
Rejestracja: 29 gru 2008, 14:52

Post autor: Arture » 09 mar 2011, 22:59

Nie trzeba było lecieć jak ćma do światła do dużego biura bo tam robią masówkę na zasadzie, że kogoś w końcu obsłużymy. Dopuszczają do pracy na prędce dobranych ludzi/tzw. konsultantów/ bo ktoś musi obskoczyć tę masę klientów zwabionych reklamą. Mniejsze biura, bez blichtru dużej reklamy, przydzielają agenta do nieruchomości i ten wie wtedy wszystko. Nawet jak znalazłaś mieszkanie w dużej agencji to dzwoń do małej i podpisz z nią umowę wskazując gdzie jest to mieszkanie, a ona na zasadzie współpracy miedzy agencjami zaprowadzi Cię tam, ale będziesz klientem tej małej agencji, a nie dużego molocha, który klientów traktuje hurtowo. Nie obawiaj się podać tutaj nazwy agencji, bo to jest skandal, spisuj swoje koszty i wyślij potem do biura żądając zwrotu. Wcześniej ostrzeż ich, że będziesz dochodziła ich zwrotu i nie płac żadnej prowizji. Podaj nam nazwę biura bo czas odbrązowić "krezusów" rynku nieruchomości.

buba1
Posty: 3
Rejestracja: 05 mar 2011, 9:54

Post autor: buba1 » 14 mar 2011, 21:21

raczej nie chodziło o wybór biura, a konkretnego już mieszkania. sprzedający chciał przez to właśnie biuro, pośrednik miał kilku chętnych na to mieszkanie, więc nie było wyboru i podpisaliśmy umowę. chodzi o metrohouse, oddział w mniejszym mieście. nie mam nic do biura czy firmy, ale konkretnego pośrednika.

prawnicy-nieruchomosci
Posty: 113
Rejestracja: 04 cze 2011, 15:54

Post autor: prawnicy-nieruchomosci » 05 cze 2011, 13:03

witam,

trochę od końca ;))

z Kodeksu etyki zawodowej i standardów wykonywania zawodu pośrednika:

"Rola pośrednika polega na udzieleniu informacji w zakresie warunków ekonomiczno-rynkowych i sposobu realizacji zamówionej usługi, podjęciu czynności zmierzających do wyszukania kontrahenta, kojarzeniu stron, aranżowaniu oględzin nieruchomości, a także na życzenie klienta - na udziale w negocjacjach, pomocy przy finalizacji transakcji poprzez podjęcie czynności organizacyjnych, chyba, że umowa stanowi inaczej. "

"Pośrednik nie powinien podejmować się wykonywania czynności, które leżą poza jego wiedzą i doświadczeniem zawodowym pośrednika. "

"Jakiekolwiek ogłoszenie, druk, pisemna czy ustna informacja udzielona przez pośrednika powinna być zgodna ze znanym mu stanem faktycznym. "

"Pośrednik przy wykonywaniu czynności pośrednictwa, powinien kierować się aktualnymi tendencjami rynkowymi i przepisami prawa."

"Pośrednik powinien postępować w taki sposób, aby nie powodować szkody dla swojego klienta."


ustawa o gospodarce nieruchomościami (fragmenty):

art. 181
1. Pośrednik w obrocie nieruchomościami jest zobowiązany do wykonywania czynności, o których mowa w art. 180 ust. 1 i ust. 1a, zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów prawa i standardami zawodowymi, ze szczególną starannością właściwą dla zawodowego charakteru tych czynności oraz zasadami etyki zawodowej. Jest on także zobowiązany do kierowania się zasadą ochrony interesu osób, na których rzecz wykonuje te czynności.

3. Pośrednik w obrocie nieruchomościami podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności, o których mowa w art. 180 ust. 1 i 1a. Jeżeli pośrednik w obrocie nieruchomościami wykonuje czynności przy pomocy innych osób, działających pod jego nadzorem, podlega on również ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone działaniem tych osób.

art. 183

1. Pośrednik w obrocie nieruchomościami niewypełniający obowiązków, o których mowa w art. 181, podlega odpowiedzialności zawodowej.

2. Wobec pośrednika mogą być orzeczone, z tytułu odpowiedzialności zawodowej, następujące kary dyscyplinarne:

1) upomnienie,
2) nagana,
3) zawieszenie licencji zawodowej na okres od 3 miesięcy do 1 roku;
4a) pozbawienie licencji zawodowej z możliwością ponownego ubiegania się o jej nadanie;
5) pozbawienie licencji zawodowej z możliwością ubiegania się o ponowne jej nadanie po upływie 3 lat od dnia pozbawienia.

3. Pozbawienie licencji zawodowej następuje również w przypadku:

3) sądowego zakazu wykonywania zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami;
4) sądowego zakazu prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

5. W przypadku, o którym mowa w ust. 3, pozbawienie licencji zawodowej następuje z mocy prawa z dniem, w którym orzeczenie sądu stało się prawomocne. Osoba pozbawiona licencji zawodowej jest zobowiązana niezwłocznie poinformować o tym zdarzeniu ministra właściwego do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej.


Jak widać w pewnych okolicznościach, pośrednik ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone swoim działaniem.
Nie nam jednak to oceniać.

Większość pośredników, z którymi współpracujemy, jest dobrze przygotowana do wykonywania swojego zawodu. Zawsze jednak polecamy konsultacje z doświadczonym w nieruchomościach prawnikiem, w celu uniknięcia podobnych problemów.
Do oceny pracy pośrednika powołane są stosowne organy.

Eliminowanie z rynku pośredników, którzy "sobie nie radzą", leży nie tylko w interesie Klientów, ale przede wszystkim samym pośredników, którzy ciężko pracują na prestiż i dobre imię zawodu.

pozdrawiam
artur rosiński
Ostatnio zmieniony 05 cze 2011, 13:09 przez prawnicy-nieruchomosci, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ