Opłata adiacencka - działka możliwa do samodzielnego zagospodarowania

Wycena nieruchomości, rzecoznawcy majątkowi i kandydaci na rzeczoznawcę. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
aneta12182
Posty: 5
Rejestracja: 06 kwie 2019, 12:49

Opłata adiacencka - działka możliwa do samodzielnego zagospodarowania

Post autor: aneta12182 » 06 kwie 2019, 12:58

Witam,
jestem w trakcie przygotowywania projektu operatu w celu ustalenia opłaty adiacenckiej (operat na praktyki). Nieruchomość, którą wyceniam, podzieliła się na 5 działek, w tym jedna na poszerzenie drogi publicznej i druga na poszerzenie działki sąsiedniej (stanowiąca inną nieruchomość).
Jak dobrze rozumiem wg ugn powinnam pominąć działkę drogową zarówno w stanie przed podziałem, jak i po.
Mam pytanie natomiast działki przeznaczonej pod poszerzenie działki sąsiedniej, zgodnie z art.98a ust. 1b:
"Wartość nieruchomości przed podziałem i po podziale określa się według cen na dzień, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale stało się prawomocne. Stan nieruchomości przed podziałem przyjmuje się na dzień wydania decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości, a stan nieruchomości po podziale przyjmuje się na dzień, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale stało się prawomocne, przy czym nie uwzględnia się części składowych nieruchomości. Wartość nieruchomości przyjmuje się jako sumę wartości działek możliwych do samodzielnego zagospodarowania wchodzących w skład nieruchomości podlegającej podziałowi."
Czy przedmiotowa działka o pow. 397 m2, przeznaczona pod poszerzenie działki sąsiedniej jest możliwa do samodzielnego zagospodarowania? Czy mam ją wyceniać tak jak inne, czy jednak pominąć tak jak działkę drogową?

ODPOWIEDZ