Strona 1 z 1

: 31 paź 2006, 22:07
autor: magdapy
Witam.
Czy jest jakaś różnica przy dziedziczeniu jeśli współmałużonek nie jest wpisany do aktu własności? Teściowie przepisali ziemię (darowizna) już podczas trwania naszego małużeństwa tylko na mojego męża, on zaczął ciężko chorować, mamy 2 dzieci nie wiem czy powinnam upierać się by dopisał mnie notarialnie do aktu własności, czy też nie, jakie będąróżnice i konsekwencje tego mojego "być albo nie być"

: 02 lis 2006, 8:23
autor: PiotrW
Skoro małżonek otrzymał nieruchomość w drodze darowizny nie wchodzi ona w skład wspólności majątkowej małżeńskiej, bowiem zgodnie z ustawą Kodeks rodzinny i opiekuńczy przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę należą do majątku osobistego każdego z małżonków. W razie śmierci małżonka, jeśli nie pozostawił on testamentu, następuje tak zwane dziedziczenie ustawowe. Oznacza to, że wszystkie prawa i obowiązki (nieruchomości, ruchomości, długi) będące w posiadaniu spadkodawcy wchodzą w skład masy spadkowej dzielonej zgodnie z ustawą. Wówczas Pani oraz każde z Państwa dzieci otrzyma po jednej trzeciej majątku spadkodawcy.

Jeżeli zostałaby Pani współwłaścicielem nieruchomości w częściach równych (po połowie), to wtedy z chwilą śmierci tylko połowa tej nieruchomości wchodzi w skład masy spadkowej i jest dzielona zgodnie z zasadami opisanymi powyżej, czyli jeżeli spadkodawca pozostawiłby tylko tę nieruchomość jako spadek, to po jednej trzeciej z tej połowy przypadłoby Pani oraz dzieciom.