Strona 1 z 1

: 16 paź 2005, 11:03
autor: monika
Co zrobić? Jestem właścicielem częsci mieszkania, które mam w spadku po ojcu(Igrupa podatkowa). Nie placilam podatku bo mialam w nim mieszkac przez następne 5 lat. Mam zamiar kupic mieszkanie wlasnosciwe spoldzielcze ale minelo dopiero 3 lata od uzyskania spadku. Czy bede musiala zaplacic podatek od tej czesci mieszkania które mam po ojcu teraz? Jak szybko musze sie zglosic do urzedu skarbowego?Czy fakt ze nie bede zameldowana w nowo kupionym miezkaniu coś zmienia.?

: 24 paź 2005, 15:02
autor: imported_W
no cóż... zapłata podatku od spadku i tak Pani nie minie. Aby wykonać jakikolwiek ruch związany z właśnością do tego mieszkania musi Pani wykazać się dokumentem stwierdzającym nabycie spadku oraz uiszczenie w całości należnego podatku.

: 24 paź 2005, 20:54
autor: galined
Witam!
Mam wątpliwości co do konieczności zapłacenia podatku w opisanej sytuacji zważywszy na możliwości jakie spadkobiercy daje art 16 ustawy o podatku o spadków i darowizn, który brzmi:

[i:f2f56a8bd5]Art. 16.
7. Nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji zbycie udziału w budynku lub lokalu na rzecz innego ze spadkobierców lub obdarowanych oraz zbycie budynku lub lokalu, [u:f2f56a8bd5]jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych[/u:f2f56a8bd5], a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia.[/i:f2f56a8bd5]

Tak więc jeśli spadkobierczyni potrafi dobrze uzasadnić zbycie lokalu istniejącą koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych np. dostosowaniem wielkości mieszkania do potrzeb uzasadnionych wielkością rodziny, czy np. koniecznością zmiany ze względu na utrudnione warunki dojazdu do pracy, lub innymi ważnymi okolicznościami, które uzna Urząd Skarbowy, mogłaby zachować prawo do zwolnienia z podatku od spadku.
Ze względu na uznaniowy charakter decyzji US uznajacej lub nie zmianę warunków mieszkaniowych za uzasadnioną konieczność, zainteresowanej radzę wcześniejszy kontakt z dobrym doradcą podatkowym i oczywiście US .

: 24 paź 2005, 21:22
autor: imported_W
dzięki za zwrócenie uwagi - ma Pan w zupełności słuszność. W rzeczywistości chodzi o uregulowanie formalności związanych z nabyciem spadku. Jeśli nawet zaistniały warunki skorzystania ze zwolnienia z podatku od spadku to i tak wymagane jest zaświadczenie o uregulowaniu tej czynności względem urzędu skarbowego. Mnie się wydaje (wynika to z postu Moniki), iż ona do dnia dzisiejszego nie zgłosiła faktu nabycia spadku do urzędu skarbowego. Może się mylę ale pora aby sama zainteresowana włączyła się do dyskusji... :)