Strona 1 z 1

: 01 maja 2006, 1:14
autor: duna
Witam wszystkich,

Zwracam sie do osób, które być może miały do czynienia z taką sytuacją bądź posidają wiedzę na ten temat -jak go rozwiązać.
Znalazłam nieruchomość, która odpowiadała mi w 100% jednakże ponieważ był to dom do kapitalnego remontu a ja nie dysponowałam odpowiednimi środkami finansowymi postanowiłam załatwić kredyt.
Do czasu przyznania mi określonmej sumy przez bank podpisałm z właścicielem umowę rezerwcyjną wraz z wpłaceniem określonej sumy pieniędzy, w której to zobowiązał mi się do sprzedaży w/w nieruchomości do określonego dnia (rezerwacji).W międzyczasie podpisał mi również oświadczenie do banku, w którym także zobowiązuje się tę nieruchomość sprzedać.
Bank rozpatrzył pozytywnie sprawę kredytu jednak kupujący przed wyznaczonym dla mnie terminem zagwarantowanym w umowie rezerwacyjnej wycofał sie ,po prostu sprzedał komuś innemu za gotówkę.
Czy coś mogę w tej sytuacji zrobić jeśli tak to proszę mi podpowiedzieć jak rozwiązać w/w problem.
Pozdrawiam

: 17 lis 2006, 16:58
autor: PiotrW
Umowa rezerwacyjna nie jest uregulowana w polskim systemie prawnym. Chociaż Pani umowa ma cechy umowy przedwstępnej (zobowiązanie do sprzedania nieruchomości w określonym terminie i zapewne za określoną uprzednio kwotę) to w razie nie zachowania przy tej umowie formy notarialnej, może Pani dochodzić co najwyżej odszkodowania za to, że liczyła pani na zawarcie umowy przyrzeczonej. Oczywiście należy się pani zwrot sumy już wpłaconej, a także, moim zdaniem, zwrot kosztów poniesionych przy załatwianiu kredytu na zakup nieruchomości.