Strona 1 z 2

: 30 maja 2007, 16:38
autor: GrzegB
Dzień Dobry,
czy może ktoś wyjaśnić moją wątpliwość:
W czerwcu 2002 nabyliśmy z żoną mieszkanie. Zamierzamy sprzedać je w Lipcu 2007. Czy konieczność zapłacenia podatku dochodowego (19%) wygasa lipcu 2007 ( 5 lat od daty nabycia), czy tez 5 lat upłynie licząc od końca roku kalendarzowego w którym nieruchomość została nabyta?

: 31 maja 2007, 7:04
autor: PiotrW
Termin 5 lat po którym nie trzeba płacić podatku dochodowego liczy się od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie nieruchomości. Tak więc będziecie państwo mogli sprzedać mieszkanie nie płacąc podatku po zakończeniu roku 2007. Podatek będzie w formie ryczałtu i wyniesie 10% przychodu zgodnie ze starymi zasadami opodatkowania, ponieważ nabycie mieszkania nastąpiło przed 2007 rokiem.

: 01 cze 2007, 15:00
autor: GrzegB
Dziekuje za odpowiedź.
Bardzo prosze o jeszcze jedną odpowiedź - czy w przypadku przeznaczenia środków ze sprzedaży mieszkania na zakup nowej nieruchomości w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych przed upływem tak zdefiniowanych 5 lat - bede musiał zapłacić podatek ?

: 04 cze 2007, 10:39
autor: PiotrW
Nie będzie trzeba płacić wówczas podatku. Zwolnione z podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw spółdzielczych w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:
- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
- na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

: 10 lip 2007, 19:00
autor: GrzegB
Dręczy mnie jeszcze jedna wątpliwość - czy w przypadku dokonania notarialnej transakcji nabycia nieruchomości ( za środki pochodzące z kredytu) przed sprzedażą mieszkania, a następnie splaty kredytu na nabycie nieruchomości ze środków pochodzących ze sprzedaży mieszkania bedzie traktowane jako spełnienie powyższych, opisanych przez Pana warunków i jednocześnie nie będzie obowiązywał mnie podatek dochodowy za sprzedaż mieszkania?

: 11 lip 2007, 7:59
autor: PiotrW
Tak. Zgodnie z art. 21 ust 1 pkt 32 e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mói, że wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z sprzedaży nieruchomości w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a) (czyli nabycia nieruchomości, praw spółdzielczych i inne cele wymienione przeze mnie w poprzednim poście), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Jak widać jeżeli zdecyduje się Pan przeznaczyć wszystkie środki uzyskane e sprzedaży na spłatę kredytu przed upływem tych dwóch lat, to też można uniknąć całkowicie podatku.

: 03 sie 2007, 19:15
autor: Beorn
Chciałbym zapytać, czy ten podatek, o którym mowa dotyczy też sytuacji sprzedaży ziemi. Dokadnie chodyi mi o sytuacje:
Kupuje ziemie i chce jej czesc od razu sprzedac jako dzialke pod budowe. Czy w tej sytuacji obejmuje mnie ten podatek?

: 06 sie 2007, 8:43
autor: PiotrW
Jeśli w 2007 roku kupił Pan nieruchomość gruntową i chcę ja Pan sprzedać to podatek wyniesie 19% podstawy obliczenia podatku. Podstawą obliczenia podatku jest zaś generalnie dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości a kosztami uzyskania przychodu. Kosztami uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, są tutaj udokumentowane koszty nabycia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy poczynione w czasie ich posiadania. Jeśli więc sprzeda Pan drożej niż Pan kupił to od tej nadwyżki będzie podatek.

: 30 sie 2007, 10:54
autor: tipy_typ
Witam!
Przeczytalam ten watek bardzo dokladnie i chce sie upewnic jedna rzecz.
Na przyklad... klient kupil nieruchomosc gruntowa w 1996 rok i za posrednictwa Biura Obrotu Nieruchomosci sprzedaje w 2007 roku. A wiec, jest zwolniony z podatku dochodowym i jedyni jego koszt jest zaplacenie prowizji Biura? Ociewiscie, kupujacy ponosi koszt zwiazany z oplata notarialna,PCC,wpys do KW i ewentualnie posrednika jezely korzystal z jego uslug.
Pracuje nad moja pierwsza symulacje i chce sie upewnic czy dobrze napisalam:)
Pozdrwaiam

: 30 sie 2007, 11:12
autor: PiotrW
Będzie zwolniony ze zryczałtowanego, dziesięcioprocentowego podatku dochodowego od osób fizycznych, bo nabył ją przed 2007 rokiem, a od końca roku w którym nabył nieruchomość minęło już 5 lat.

: 09 wrz 2007, 15:27
autor: marra
Panie Piotrze, jeszcze jedno pytanie.
Zakupiłem w styczniu 2007 5500m2 ziemi rolnej, chcę dokonać w przyszlym roku jej podzialłu na mniejsze dzialki (wszystkie mają dostęp do drogi)
Następnie kwotę ze sprzedaży chcę przeznaczyć na zakup mieszkania.
Rozumiem więc że musze się przygotowac na opłaty:
1. Opłata od podziału ziemi (jaka kwota, czy opłata adiacencka?)
2. Moge uniknąć podatku od sprzedaży jeśli przeznaczę tą kwotę na wyżej wspomniane inwestycje (mieszkania)
Bede wdzieczny za pomoc.
Pozdrawiam
Marcin

: 09 wrz 2007, 17:37
autor: PiotrW
Jeżeli w wyniku podziału nieruchomości utraci ona charakter rolny – trzeba będzie zapłacić podatek. Oprócz tego nieruchomość ta musi też wchodzić w skład gospodarstwa rolnego. Jeśli nie wchodzi w skład gospodarstwa, nie ma zwolnienia podatkowego. Trzeba będzie zapłacić 19% podatek dochodowy od osób fizycznych, bo nieruchomość została nabyta w 2007 roku. Przeznaczając pieniądze na zakup mieszkania też już nie zwalnia to z podatku.

Jeśli w wyniku podziału nieruchomości wzrośnie jej wartość wójt, burmistrz albo prezydent miasta może ustalić, w drodze decyzji, opłatę adiacencką z tego tytułu. Wysokość stawki procentowej opłaty adiacenckiej ustala rada gminy, w drodze uchwały, w wysokości nie większej niż 50 % różnicy wartości nieruchomości. W wyniku zmiany ustawy o gospodarce nieruchomościami, która jeszcze nie weszła w życie opłata ta będzie zmieniona na kwotę nie większą niż 30% różnicy wartości nieruchomości.

: 02 paź 2007, 10:12
autor: mcviper
witam,
jeśli mogę dorzucić parę pytań od siebie...
przy nieruchomości kupionej w 2005, sprzedanej w 2007 zadeklarowałem w US wydatkowanie tej kwoty na cele przeznaczone w ustawie i mam parę pytań:
czy można tę kwotę rozbić na kilka części np. spłata kredytu, remont i kupno lokalu mieszkalnego ?
czy do kwoty za którą kupię ten lokal mogę doliczyć koszty pośrednika, notariusza i opłat sądowych, a od kwoty za którą sprzedałem poprzednie mieszkanie odjąć wydatki poniesione przy jego kupnie i przy remoncie w 2005 i 2006 roku ?
z części przeznaczonej na remont - jeśli będę ubiegał się o zwrot różnicy między 7 a 22 proc. VAT to zaliczona mi zostanie kwota za materiały budowlane jaką mam na fakturach (czyli 22 pct) czy muszę odjąć zwrot różnicy VAT ?
czy jeśli nie uda mi się wykorzystać w ciągu 2 lat całości, tylko część z sumy za którą sprzedałem mieszkanie to czy zostanie mi to zaliczone i co z częścią niewykorzystaną - czy naliczane są jakieś karne odsetki ?
dziękuję z góry za odpowiedź

: 02 paź 2007, 11:25
autor: agabe
Witam,
mam kilka watpliwosci i bede bardzo wdzieczna za ich rozwianie. Jako wlasciciel lokalu od ponad 10 lat place 10% podatku (z prawem przeznczenia srodkow na inne cele mieszkaniowe), czy nie place go w ogole? Dodam (nie wiem tez, czy to jest istotne), ze od roku nie jestem zameldowana w tym mieszkaniu.
Jezeli place 10%, to mam rok czy dwa lata na zakup innego lokalu?
Jesli tylko czesc kwoty wydam na nowy lokal, to od roznicy zaplace 10%?
Czy moge zakupic kilka lokali za te kwote?
Czekam na wskazowki i pozdrawiam pana Piotra :)

: 02 paź 2007, 17:19
autor: PiotrW
[quote:93d0ec9d25="mcviper;7300"]jeśli mogę dorzucić parę pytań od siebie[/quote:93d0ec9d25]
Jeżeli zadeklarował Pan w Urzędzie Skarbowym, że przeznaczy Pan przychody ze sprzedaży nieruchomości w ciągu dwóch lat na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) to można przeznaczyć te pieniądze zarówno na budowę, remont jak i na spłatę kredytu. Rzecz w tym co właśnie Pan zadeklarował. Jeśli deklaracja dotyczyła tylko punktu a) to nie można przeznaczyć pieniędzy na spłatę kredytu i pożyczki, jeśli deklaracja była zarówno na zakres objęty literą a) i e), to wszsytkie przewidziane tam cele są objęte wydatkowanie środków uzyskanych ze sprzedaży neiruchomości w okersie dwóch lat od dnia sprzedaży. Oto dokładne brzmienie tych punktów w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006r.

Art. 21. 1. Wolne od podatku dochodowego są:
32) przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a:

a) w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:
- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
- na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

e) w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów,

Punkty powyższe mówią na jakie cele należy przeznaczyć środki i nie wspominają o możliwości opłacenia z nich też notariusza, pośrednika czy też opłat sądowych, ani też nie ma mowy o odliczaniu wydatków na remont sprzedawanego mieszkania.

Jeśli w ciągu dwóch lat nie uda się wydatkować całej kwoty to trzeba będzie od niewykorzystanej reszty kwoty zapłacić podatek i odsetki. Podatek wtedy jest płatny najpóźniej następnego dnia po upływie terminu dwóch lat wraz z odsetkami naliczanymi:
1) od terminu płatności określonego w art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (14 dni od dnia sprzedaży nieruchomości) do dnia, w którym upłynęły dwa lata, licząc od dnia sprzedaży - w wysokości połowy odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych,
2) począwszy od następnego dnia po upływie dwóch lat, licząc od dnia sprzedaży, aż do dnia zapłaty - w pełnej wysokości odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych.