Strona 1 z 1

: 25 mar 2007, 13:02
autor: FAF
Dzień dobry,
kupiłam od syndyka nieruchomość z osobami mieszkajacymi bez tytułu prawnego, sydyk ma wyrok o opróżnienie lokalu, klauzulę wykonalności, ale nie dokończył eksmisji i sprzedał nieruchomość - mam w związku z tym kilka pytań i byłabym wdzięczna za rozjaśnienie.
[b:93410386f1]List:[/b:93410386f1]
[*]Czy nabywca w drodze przetargu masy upadłości może wykorzystać istniejący wyrok o wydanie nieruchomości ciążący na byłym właścicielu na rzecz syndyka dokumentując przejęcie prawa do nieruchomości aktem notarialnym?
[*]Czy jeżeli tak, to czy wystarczy sam akt notarialny sprzedaży nieruchomości zamieszkałej przez osobę obciążona wyrokiem, czy tez powinny znaleźć się tam ustępy dotyczące cesji prawa do wyroku z syndyka na nabywcę czy dzieje się to automatycznie?
[*]Czy może mieć tu zastosowanie art. 788 par. 1 KPC, który mówi o przeniesieniu uprawnień do tytułu egzekucyjnego i możliwości uzyskania klauzuli wykonalności do tego tytułu na korzyść nabywcy, jeśli wykaże się przeniesienie uprawnień dokumentem urzędowym?
[*]Czy w świetle tego przepisu możliwe jest zaistnienie sytuacji, kiedy można by wykorzystać zarówno wyrok jak i klauzule wykonalności na rzecz syndyka, a swoje prawo do takiego tytułu wykonawczego udokumentować komornikowi tylko aktem notarialnym przejęcia nieruchomości?
[*]Czy kiedy syndyk odmówi zapisu w akcie o scedowaniu swoich praw do wyroku o wydanie nieruchomości, to istnieje możliwość, że te prawa będzie można wykorzystać bez formalnej cesji (w świetle par. 788 na przykład)?
[*]Art. 120 Prawa upadłościowego (rok 1934 – według tego prawa prowadzona jest sprawa) mówi, że sprzedaż w postępowaniu upadłościowym ma takie same skutki prawne jak sprzedaż w postępowaniu egzekucyjnym, gdzie prawomocne przysadzenie własności jest równoznaczne tytułowi egzekucyjnemu – czy zachodzi tu analogia do aktu notarialnego sprzedaży przez syndyka?

: 26 mar 2007, 7:13
autor: PiotrW
W orzecznictwie sądowym dominuje stanowisko, że po wszczęciu właściwego postępowania egzekucyjnego nie jest wymagane uwidocznienie w klauzuli wykonalności zmiany osoby wierzyciela (nowego właściciela nieruchomości), a podstawą egzekucji jest dotychczasowy tytuł wykonawczy, jednakże wierzyciel taki musi wykazać organowi egzekucyjnemu przejście uprawnienia lub obowiązku odpowiednim dokumentem. Jeżeli egzekucja nie została jeszcze wszczęta sąd nada klauzulę wykonalności na rzecz nowego właściciela na podstawie art. 788 kpc. Oczywiście przejście prawa własności należy udokumentować najlepiej aktem notarialnym. Syndyk nie musi się godzić na cesję swych uprawnień.

: 26 mar 2007, 10:13
autor: FAF
Dziękuję za odpowiedź.
mam uzasadnioną wątpliwość, że syndyk może chcieć dodatkowej kwoty za formalną cesję praw do wyroku o wydanie nieruchomości. Dlatego bardzo potrzebuję potwierdzenia, że nawet jakby się nie zgodził na cesję w akcie notarialnym sprzedaży to i tak mogę te uprawnienia do wyroku uzyskać. Przepraszam, że może dopytuję się sto razy o to samo, ale z Pana wypowiedzi wynika, że po prostu z aktem notarialnym powinnam udać się do komornika, który tę sprawę prowadził i dać wniosek o ponowne wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Jeżeli tak jest to, byłoby ogromne ułatwienie.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

: 26 mar 2007, 10:30
autor: PiotrW
Nie mogę obiecać, że jeśli pójdzie Pani do komornika z aktem notarialnym to on stwierdzi, że to wystarczy. Artykuł 788 nie reguluje tego. Napisałem poprzednio, że takie stanowisko dominuje w orzecznictwie, ale w sytuacji gdy egzekucja była kiedyś wszczęta, ale z jakichś powodów została zawieszona być może zajdzie konieczność uzyskania tytułu wykonawczego na Panią jako wierzyciela. Proszę porozmawiać w tej sprawie z komornikiem.