Strona 1 z 1

: 27 wrz 2007, 16:19
autor: woste
W ustawie o gospodarce nieruchomościami widnieje art dotyczacy uzyskania uprawnień do wykonywanie zawodu rzeczoznawcy. Zapisane jest m.in., że uprawnienia te może zdobyć osoba po wyzszych studiach prawniczych, ekonomicznych lub technicznych. Moje pytanie: czy do egzaminu na rzeczoznawce zostanie dopuszczona osoba która ukonczyła np. politologie, socjologię, stosunki międzynarodowe lub pokrewne kier. studiów?

: 27 wrz 2007, 22:37
autor: PiotrW
Ustawa o gospodarce nieruchomościami nakłada taki wymóg, ale nie precyzuje, które dokładnie kierunki studiów uznaje się za spełniające powyższy wymóg. Co do prawa sprawa jest w miarę jasna, chodzi tu o magisterskie studia na kierunku prawo, ale istnieje też kierunek prawo kanoniczne – czy on też podlega tym wymogom?. Studia ekonomiczne to kierunek ekonomia; techniczne to wszelkie studia inżynierskie. Jeśli chodzi o politologię, socjologię czy stosunki międzynarodowe to nie można z pewnością zaliczyć ich do studiów prawniczych, ekonomicznych lub technicznych.

: 10 paź 2007, 20:45
autor: KRAKAUER
witam,
czy tytuł inżyniera (politechnika) uprawnia po ukończeniu studiów podyplomowych dot. szacowania i wyceny nieruchomości , rozpoczętych w październiku 2007r. uprawniają do otrzymania uprawnień zawodowych....jak interpretowac nowelizację ustawy? czy nowelizacja zakałdająca wykształcenie magisterskie jako obowiązujące mam moc od 1 stycznia 2008r, czy już to jest wiażące?
Dziękuję za pomoc
Pozdrawiam

: 11 paź 2007, 10:27
autor: KRAKAUER
i jak w zasadzie traktować wejscie w zycie nowelizacji ustawy, czy to ma być 30 dni od momentu uchwalenia, czy jednak od 1 stycznia 2008? Bo słyszałem różne wersje....
a tak na marginesie to czy tytuł inżyniera - bo w końcu inżynier to tytuł politechniczny - nei jest wykształeceniem WYżSZYM??? Zawód polegający na szacowaniu wartości nieruchomości chyba wymaga w przewżajacej cześci duzej wiedzy ścisłej, wręcz inżynierskiej. Jak sądzicie???
Proszę o opinie...i o pomoc w interpretacji.....
Pozdrawiam,
KRAKAUER

: 11 paź 2007, 11:27
autor: krystian83
Witam.Jeśli inżynier rozpoczął w paź. tego roku to bez problemu może uzyskać uprawnienia, ponieważ w życie ustawa wchodzi 01.01.08 więc nawet po licencjacie mogą osoby kończyć wycenę w tym sezonie jeszcze.

: 11 paź 2007, 16:32
autor: PiotrW
Ustawa z dnia 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2007 r. Nr 173, poz. 1218) wchodzi generalnie w życie 22 października 2007 roku, ale niektóre z jej przepisów wchodzą w życie 1 stycznia 2008 roku. 1 stycznia 2008 wchodzi w życie np. art. 8 powyższej usatwy mówiący: „Art. 8. Osoby z wykształceniem wyższym prawniczym, ekonomicznym lub technicznym, które przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy rozpoczęły studia podyplomowe w zakresie wyceny nieruchomości, mogą ubiegać się po ich ukończeniu o nadanie uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości, bez spełnienia warunku, o którym mowa w art. 177 ust. 1 pkt 3 ustawy wymienionej w art. 1.”

Tytuł inżyniera uzyskuje się na studiach wyższych. Jak mówi ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym:

Art. 2. 1. Użyte w ustawie określenia oznaczają:
5) studia wyższe - studia prowadzone przez uczelnię posiadającą uprawnienia do ich prowadzenia, kończące się uzyskaniem odpowiedniego tytułu zawodowego;
6) tytuł zawodowy - tytuł licencjata, inżyniera, magistra lub tytuł równorzędny;

: 11 paź 2007, 17:49
autor: KRAKAUER
Dziękuję za odzew.
Czy mam rozumieć że tytuł inżyniera jest wykształceneim wyższym i jako inżynier mogę na przykład rozpocząć studia podyplomowe za rok i uzyskac uprawnienia rzeczoznawcy?
Tak to zrozumiałem.
Czy dobrze?
Pozdrawiam

: 11 paź 2007, 18:21
autor: PiotrW
Tak, ukończenie studiów z tytułem inżyniera jest wykształceniem wyższym i powinien Pan być przyjęty na studia podyplomowe. Trzeba to zrobić przed 1 stycznia 2008 roku, bo jak wiadomo potem trzeba będzie posiadać wyższe wykształcenie magisterskie, a to już wyklucza same studia licencjackie lub inżynierskie.

: 11 paź 2007, 18:48
autor: KRAKAUER
Dziękuję Panie Piotrze za wyjaśnienia.
Uważam jednak ze to bardzo niesprawiedliwe.....z całym szacunkiem dla innych pięknych zawodów, ale to chyba oznacza że np rzeczoznawcą będzie mógł zostać mgr administracji, mgr marketingu,itp, a nei będzie mógł nim zostać np inżynier budownictwa o specjalności bardzo związanej z nieruchomościami, inżynier konstruktor, inżynier projektant,itp..... nie rozumiem intencji tej zmainy, podobnie jak jednak w pewien sposób likwidacji licencji - bo ja jako ten który wymęczył ta licencję pośrednika przed Komisją Państwową uważam ze nie można postawić znaku równości między licencją zbobytą dotychczas - a tą która ma być przyznawana od przyszłego roku. Z jednej strony liberalizacja, z drugiej utrudniony do niej dostęp....
ale cóż .... życie
Pozdrawiam,
KRAKAUER

: 11 paź 2007, 20:21
autor: PiotrW
Ma Pan niestety rację. Rzeczoznawcą będzie mógł zostać magister dietetyk albo magister zootechnik, ale inżynier nie-magister nie będzie mógł ubiegać się o uprawnienia zawodowe rzeczoznawcy majątkowego. Do 22 września 2004 roku wymogiem było po prostu posiadanie wykształcenia wyższego, potem wyższego prawniczego, technicznego lub ekonomicznego. Jak widać żądne rozwiązanie nie jest idealne.

: 13 paź 2007, 23:11
autor: Julia1
Witam, bardzo proszę o pomoc, bo nie znalazłam w przepisach wytycznych w sprawie takiego przypadku postępowania wstępnego: W związku z nowelizajcą ustawy o gospodarce nieruchomościami: chcę przstąpić do egzaminu na rzeczoznawcę po nowym roku, czy kończąc obecnie praktykę w tym kierunku i składając dokumenty do egzaminu w tym roku będzie ode mnie wymagane zaświadczenie o ukończeniu uczelni z programem strudiów podyplomowych? moja uczelnia posiada w toku studiów ten program (specjalizacja wycena nieruchomości) ale takego zaświadczenia jeszcze nikomu nie wystawiano i nie wiadomo na razie nic w tej kwestii? akurat nie zdążę przystąpić do egzaminu w tym roku, czy bez tego zaświadczenia w ogóle składać dokumenty?
będę wdzięczna za odpowidz
Julia

: 17 paź 2007, 21:35
autor: PiotrW
Nie spotkałem się z żądaniem specjalnego zaświadczenia o ukończeniu uczelni z programem studiów podyplomowych. Na odwrotnej stronie świadectwa ukończenia studiów jest napisane jaki program i w jakiej ilości został zrealizowany. Na tej podstawie komisja egzaminacyjna może sprawdzić jakie to studia.

: 06 lis 2007, 11:34
autor: magdab
Prosze o pomoc w rozwiazaniu następującej kwestii: jestem magistrem inżynierem rolnictwa. W paxdzierniku zapisałam się na studia podyplomowe z zakresu wyceny nieruchomości. Czy będę mogła w mysl nowe ustawy ubiegać sie o uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego???