Strona 1 z 2

: 03 paź 2006, 9:42
autor: PiotrW
Wielu z nas przygotowuje się do egzaminu na rzeczoznawcę majątkowego, przerabia dostępne pytania testowe i zastanawia się jakie pytania dotyczące operatów może zadać Komisja egzaminacyjna. Jakiś czas temu niestety niektóre pytania były nieścisłe, a odpowiedzi traktowane jako poprawne niestety nie były właściwe. Czy spotkali się Państwo z takimi przypadkami? Proszę podawać przykłady pytań na które trudno wam znaleźć odpowiedzi albo odpowiedzi z którymi się nie zgadzacie. Pomagajmy sobie wspólnie w przygotowaniach do egzaminu.

: 03 paź 2006, 10:31
autor: lajkonik
Dużym ułatwieniem byłoby umieszczenie pytań i odpowiedzi w formie testów - tak jak to mają pośrednicy na stronie www.testy.w.nieruchomosci.pl - czy jest taka możliwość?
Dyskusje byłyby rzeczowe i zainteresowanie ogromne.

: 03 paź 2006, 11:32
autor: PiotrW
Na razie nie planujemy umieszczenia testów z egzaminów na rzeczoznawcę majątkowego, choć przyznaję, że to dobry pomysł aby coś takiego było na stronie. W miarę możliwości wrócimy do tego pomysłu. Zamysłem jest dzielenie się osobistymi spostrzeżeniami o różnych pytaniach i jeżeli znana jest odpowiedź uznawana za prawidłową – to także dyskusja o ewentualnych błędach w testach. Myślę, że prawie każdy przygotowujący się do egzaminu i przerabiający pytania miał krytyczne uwagi dotyczące ich.

Na początek podam przykład pytania, wciąż oficjalnie będącego w bazie danych na stronie Ministerstwa Transportu i Budownictwa, które nurtowało mnie i kolegów kilka lat temu i na które nie znaleźliśmy satysfakcjonującej odpowiedzi nawet od znawców tematu. Proszę popatrzeć i podzielić się opinią co myślicie o nim:

„Kredyty o podwójnym indeksowaniu powodują:
a) zwiększenie kosztu kredytu
b) wzrost oprocentowania kredytu
c) przesunięcie części spłat na okres późniejszy”

Czy istnieją kredyty podwójnie indeksowane? Być może po prostu nie byliśmy w stanie dotrzeć do informacji o nich. Proszę o podzielenie się opiniami.

: 03 paź 2006, 16:35
autor: iwona
Kredyty podwójnie indeksowane teoretycznie istnieją, lecz w praktyce ponoć tak rzadko występują, że fakt jest taki iz bankowcy na ich temat niewiele potrafią powiedzieć.
Jeżeli chodzi o odpowiedź do zadanego pytania, to niestety stąpam po cienkim lodzie, ale według mnie powoduja przesunięcie spłat na okres późniejszy.

: 04 paź 2006, 8:09
autor: PiotrW
No właśnie, te mityczne kredyty podwójnie indeksowane każdemu sprawiają sporo kłopotu, aczkolwiek nie słyszałem czy było to pytanie kiedyś w oficjalnym teście. Pamiętam, że kiedy się przygotowywałem do egzaminu najlepiej było zdobyć kserokopie prawdziwych testów, niektóre miały pogrubione prawidłowe odpowiedzi, inne nie. Muszę odkurzyć je, a na pewno znajdę jeszcze jakieś ciekawe przykłady wątpliwych pytań i odpowiedzi. Jeśli Pani chciałaby się podzielić jakimiś swoimi spostrzeżeniami o pytaniach to jak najbardziej zachęcam też do tego.

: 04 paź 2006, 9:47
autor: zyggi
witam
ja natomiast spotkałem sie z odpowiedzią a, c dotyczącą tego pytania

jako podstawa jest podana:
"Indeksowana jest stopa procentowa oraz wysokość raty spłaty (kapitałowo odsetkowej) np. w przypadku kredytu z KFM oprocentowanie zależy od redyskonta weksli a wysokość raty spłaty zależy od kwartalnego wskaźnika inflacji budowlano-montażowej a) Przy założeniu równego oprocentowania i okresu kredytowania koszt kredytu (suma zapłaconych odsetek) jest większy. Dłuższy czas płaci się odsetki od większego kapitału, który w pierwszym okresie może nawet rosnąć (kapitalizacja odsetek). "

: 05 paź 2006, 15:05
autor: iwona
Ciekawa jestem Panie Piotrze jakie jest Pana zdanie na temat pytania nastepującej treści:
W zamian za nieruchomosci objete scaleniem i podziałem każdy z dotychczasowych włascicieli otrzymuje:
a. na własność działki gruntu wydzielone w wyniku scalenia i podziału w liczbie łącznej powierzchni odpowiadającej powierzchni dotychczasowej nieruchomości własciciela
b. odszkodowanie ustalone według zasad obowiązujacych przy wywłaszczaniu nieruchomości
c. odszkodowanie w wysokości uzgodnionej między właścicielem z zarządem gminy

Oczywiście spodziewam odpowiedzi, do której można się przychylić, lecz chcę przez to pokazać jak w wielu przypdkach te pytania nie są do końca jednoznacznie sformułowane. Dlatego też dla mnie do dziś wiele z tych pytan pozostało niestety tylko pytaniami retorycznymi.
Jeżeli chodzi o pytania z wytłuszczonymi odpowiedzimi, to owszem przeszły przez moje ręce, lecz na dzień dzisiejszy już niestety ze względu na nowelizacje aktów prawnych wiele z nich również uległo dezaktualizacji. Zresztą w mojej ocenie ( nie wiem na ile obiektywnej, gdyż stres na egzaminie w moim przypadku mnie nie ominął ) właściwie nie ma wielu z tych pytań na teście egzaminacyjnym.

: 05 paź 2006, 15:29
autor: galined
[quote:d298653f74="iwona"]Kredyty podwójnie indeksowane teoretycznie istnieją, lecz w praktyce ponoć tak rzadko występują, że fakt jest taki iz bankowcy na ich temat niewiele potrafią powiedzieć.
Jeżeli chodzi o odpowiedź do zadanego pytania, to niestety stąpam po cienkim lodzie, ale według mnie powoduja przesunięcie spłat na okres późniejszy.[/quote:d298653f74]

To , że obecnie takie kredyty istnieją sporadycznie wynika z ich istoty, są to kredyty dostosowane do innych warunków - mają głównie zastosowanie w warunkach wysokiej inflacji, stąd podwójne indeksy , jeden chroni kredytodawcę, drugi nie dopuszcza do zbyt wysokich rat aby kredytobiorca poprzez wysokie spłaty nie utracił płynności finansowej.
Pozdrawiam

: 05 paź 2006, 21:22
autor: PiotrW
Pani Iwono, moim zdaniem w obecnym stanie prawnym żadna z podanych odpowiedzi nie jest prawidłowa. Odpowiedź a) błędna, ponieważ nie otrzymuje się powierzchni dotychczasowej tylko powierzchnię pomniejszoną o obligatoryjną powierzchnię wydzieloną pod nowe drogi lub pod poszerzenie dróg istniejących. Odpowiedź b) błędna, bo takie odszkodowanie otrzymuje się tylko gdy nie uzgodniono go między właścicielem i właściwym wykonawczym organem JST lub starostą. Odpowiedź c) błędna, bowiem zarządu gminy już nie ma, a organem wykonawczym gminy jest wójt, burmistrz lub prezydent. Zarząd został w powiecie i województwie. Poza tym nie każdy z właścicieli dostaje takie odszkodowanie, bo może dostać odszkodowanie według zasad z wywłaszczania nieruchomości jeśli odszkodowania nie uzgodni. Tak sformułowane pytanie nie pozwala (przy założeniu trzymania się zasad logiki) za poprawną uznać żadnej z odpowiedzi. A jeśli chodzi o to, które odpowiedzi były traktowane prze autorów za poprawne to obstawiałbym b) i c) (już nie pamiętam czy to pytanie przerabiałem).

Ja także zrewanżuję się innym pytaniem:
Czy prawo zezwala na wydawanie ksiąg wieczystych poza budynek sądu rejonowego?
a) tak
b) nie
c) tylko w szczególnych okolicznościach uzasadniających wydanie

Proste, ... a jednak nie do końca. Jaka jest więc właściwa odpowiedź?

: 05 paź 2006, 22:00
autor: iwona
W przypaku tego pytania ja oparłabym się na ustawie o księgach wieczystych i hipotece, która mówi że tych ksiąg nie można wydawać poza budynek sądu. Szczerze mówiąc jestem bardzo ciekawa, jakie inne akty prawne zasiały Pana wątpliwości ? Być może moja wiedza jest jeszcze nazbyt płytka. Zdaję sobie sprawę, że rzeczoznawca to zawód, który wymaga ciągłego kształcenia, ale dzięki temu zawód bardzo ciekawy.

: 06 paź 2006, 7:18
autor: PiotrW
No właśnie, ustawa o księgach wieczystych i hipotece mówi, że Księgi wieczyste nie mogą być wydawane poza budynek sądu rejonowego i z tego co pamiętam to jako prawidłowa traktowana była odpowiedź b). Proszę jednak zwrócić uwagę na ustawę z 14 lutego 2003r. o przenoszeniu treści księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym (Dz. U. z 2003r. Nr 42 poz. 363), która ustanawia wyjątek od zasady. W art. 7 ust 1 tej ustawy czytamy: „Po rozpoczęciu migracji ksiąg wieczystych sąd rejonowy sukcesywnie przekazuje dotychczasowe księgi wieczyste właściwemu ośrodkowi migracyjnemu ksiąg wieczystych”. Tak więc jest tu znaczący wyjątek od zasady. Księgi można wydawać poza siedzibę sądu rejonowego na mocy ustawy z 14 lutego 2003r. po to aby przeprowadzić czynności mające na celu utworzenie elektronicznej wersji księgi. Na pytanie egzaminacyjne nie można więc odpowiedzieć „nie”, ponieważ prawo zezwala na wydawanie ksiąg wieczystych poza siedzibą sądu rejonowego (oczywiście tylko w tym konkretnym celu). Nie zdziwiłbym się przeto gdyby jako poprawną odpowiedź nagle zaczęto traktować a) (a może już zaczęto?). Pozdrawiam serdecznie.

: 06 paź 2006, 12:56
autor: iwona
Dzięki za poszerzenie horyzontów myślowych. Kiedyś czytałam tę ustawę, ale okazuje się, że mam klapki na mózgu i szczerze mówiąc nie wpadłabym na to. Właściwie, to moje myśli krążyły już znacznie dalej, gdzieś nawet wokół prawa karnego, które rzeczoznawców raczej obowiązuje w zakresie świadomości konsekwencji pewnych, niezgodnych z prawem działań.

: 25 paź 2006, 13:58
autor: tomalo78
jaki jest zakres wiedzy na egzamin rzeczoznawcy majątkowego? czy jakis przepis to reguluje? chodzi mi szczególnie o zakres ustaw "do wkucia";
gdzie mozna pobrac przykladowe testy na egzamin i pytania? bardzo bym prosil na PM jak mozna, z góry dzieki!

: 25 paź 2006, 16:43
autor: PiotrW
Zakres wiedzy jest obszerny. Na stronie internetowej Ministerstwa Transportu i Budownictwa znajduje się około dwa tysiące pytań, które wykorzystywane są na egzaminach na rzeczoznawcę. Oficjalnego zestawu ustaw do nauczenia się nie ma, ale w niektórych wydawnictwach były wymienione ustawy, których dotyczyły pytania. Pamiętam, kiedyś była niebieska książka z pytaniami do egzaminu (nie pamiętam dokładnego tytułu) i tam były wymienione ustawy i rozporządzenia. Czy jest teraz jakieś wydawnictwo, które by to aktualizowało, nie wiem. Najlepiej zorientować się w Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych albo w jakimś Stowarzyszeniu lokalnym.

: 25 paź 2006, 19:26
autor: iwona
Ja pamiętam i podaję tytuł niebieskiej ksiązki:
Państwowe uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości, wydane przez Urząd Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, który obecnie już nie istnieje. Wydane w 2001 roku.