Strona 1 z 1

: 19 gru 2006, 19:10
autor: margit
Witam,jestem wspolwlascicielem mieszkania po rodzicach .Siostra chce mnie splacic,ale uwaza,ze wycena podana przez Urzad Skarbowy jest za wysoka i chce powolac rzeczoznawce aby jego wycena byla obowiazujaca ze splata mnie.Mieszkanie jest standartowe i b.dobrym stanie.Czy moze rzeczoznawca podac cene ponizej wyceny danej przez U.Skarb.?Ja chce cene rynkowa jak tego dokonac?Jest sprawa bardzo pilna bo do konca roku musze podjac decyzje.Z gory serdecznie dziekuje.M.

: 19 gru 2006, 20:50
autor: PiotrW
Rzeczoznawca ma obowiązek wycenić mieszkanie zgodnie z najlepszą posiadaną wiedzą w swoim zawodzie. Jeżeli rzeczoznawca uzna w procesie wyceny, że wartość rynkowa jest wyższa lub niższa to tak musi napisać. Nie wolno mu ulegać sugestiom zainteresowanych stron aby cena była taka a nie inna. Jeżeli tylko nie trafi Pani na nierzetelnego rzeczoznawcę to powinien on zrobić fachową wycenę, która będzie odzwierciedlać faktyczną wartość mieszkania, a nie widzimisię Urzędu.

: 19 gru 2006, 22:30
autor: iwona
Myślę że bardzo istotną przeszkodą, z którą musi borykać się rzeczoznawca majątkowy w swojej pracy jest fakt, iż często wycenia niezgodnie z wyimaginowanym wyobrażeniem o wartości danej nieruchomosci, którą posiada zlecający, z w zgodzie z sytuacją jaka panuje na rynku, czyli z wykorzystaniem cen rynkowych. No cóż, zawód jest bardzo ciekawy, ale kto powiedział, że pozbawiony stresu, ataków uczestników rynku nieruchomosci...

: 27 gru 2007, 18:04
autor: andy1909Z
Rzeczoznawca nigdy nie podaje ceny a podaje WARTOść nieruchomości.
Cena a wartość to zupelnie dwie różne sprawy.
Urząd skarbowy ma swoje cenniki i stąd ta rozbieżność. Uważam, że wycena sporządzona przez rzeczoznawcę nie musi być znacząca dla U.S.
Jeśli nie dojdzie do porozumienia (a takie jest możliwe - wiem na przykładzie własnego doświadczenia - podałem wadę ukrytą nieruchomości), to pozostaje droga sądowa.
andy1909Z