Strona 1 z 1

: 09 paź 2007, 15:34
autor: irma
Proszę o szybką odpowiedź na następujące pytania:
1.Kiedy wygasa spółdzielcze własnościowe prawo dolokalu
- z chwilą śmierci i ......
2. Czy z chwilą wykreślenia lub wykluczenia ze spółdzielni pozbawia się właściciela spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego , mieszkania ??
Na ten temat słyszałam już tyle komentarzy i jeden wyklucza drugi.

: 09 paź 2007, 16:25
autor: judas
SWPdL jest jednym z tzw. ograniczonych praw rzeczowych - jest zbywalne i dziedziczne - w związku z tym, nie wygasa po śmierci właściciela.
Członkostwo w spółdzielni mieszkaniowej nie warunkuje prawa do jego własności - można nie być członkiem spółdzielni, a być właścicielem SWPdL.

: 09 paź 2007, 21:26
autor: PiotrW
To prawda, śmierć nie oznacza wygaśnięcia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu gdyż jest to prawo dziedziczne. Prawo to jednak może wygasnąć a sytuacje wygaśnięcia m.in. swpdl reguluje art. 247 Kodeksu cywilnego:

„Ograniczone prawo rzeczowe wygasa, jeżeli przejdzie na właściciela rzeczy obciążonej albo jeżeli ten, komu prawo takie przysługuje, nabędzie własność rzeczy obciążonej.”

Jeżeli prawo to przejdzie na spółdzielnie to wygasa, gdyż zostaje „pochłonięte” przez „większe” prawo własności. Podobnie dzieje się gdy uprawniony z tytułu prawa własnościowego staje się właścicielem nieruchomości lokalowej (wykupuje od spółdzielni lokal na własność). Wówczas też prawo własnościowe wygasa. Wygasnąć może też w sytuacji zrzeczenia się tego prawa przez uprawnionego – art. 246 Kc:

„Art. 246.