Strona 1 z 1

: 28 gru 2006, 10:37
autor: PiotrW
Dziś w Rzecpzospolitej artykuł o długach spółdzielni:

Spółdzielcom grozi spłacanie długów spółdzielni


Przyszli właściciele mieszkań spółdzielczych muszą uważać. Lokal wykupiony na własność po Nowym Roku może mieć obciążoną hipotekę


Rok temu Trybunał Konstytucyjny orzekł niekonstytucyjność dwóch przepisów. Dotyczą one hipoteki ustanawianej na nieruchomościach spółdzielczych. Mówią, że hipoteka wygasa, jeżeli w budynku spółdzielczym (lub położonym na tej samej działce) zostanie wykupione na własność pierwsze mieszkanie. W takim wypadku spółdzielnia w celu zabezpieczenia kredytu może obciążyć hipoteką inną swoją nieruchomość (art. 44 ust. 1 i 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych).

TK uznał, że przepisy są niedopuszczalną ingerencją w sferę konstytucyjnie chronionych praw wierzyciela hipotecznego i powinny przestać obowiązywać.

Odroczył wejście w życie wyroku do 31 grudnia 2006 r., by dać czas parlamentowi na przygotowanie nowych rozwiązań. Ten się nie wywiązał.

Od nowego roku będzie więc stosowany art. 76 ust.1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

Ten przepis mówi, że w razie podziału nieruchomości (tu: wyodrębnienia własności lokali) ustanowiona na niej hipoteka obciąża wszystkie nieruchomości utworzone przez podział (tu: przekształcone we własność). Jest to hipoteka łączna.

- Ten rodzaj hipoteki nie jest korzystny dla spółdzielców -mówi Ryszard Jajszczyk, dyrektor Biura Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP. - Dajmy na to - wyjaśnił - spółdzielnia zaciągnęła kredyt na kwotę 12 mln zł. Zabezpieczyła go hipoteką ustanowioną na swojej nieruchomości. Po Nowym Roku, jeżeli jakikolwiek spółdzielca mieszkający w tych budynkach zdecyduje się przekształcić własnościowe lub lokatorskie prawo do lokalu we własność, zostanie obciążony hipoteką zabezpieczającą kredyt spółdzielczy.

Hipoteka będzie wpisana do księgi wieczystej jego lokalu, a także następnych osób, które zdecydują się po nimprzekształcić spółdzielcze prawa do lokalu we własność.

- Bank będzie miał prawo żądać spłaty zadłużenia zarówno od spółdzielni, jak i od członków, którzy mają wpisaną taką hipotekę -dodaje Jajszczyk. Nie ma znaczenia, że mieszkanie jest warte tylko np. 300 tys. zł oraz że członek spółdzielni, zanim stał się właścicielem, musiał spłacić wszystkie długi ciążące na lokalu, w tym część spółdzielczego kredytu.

Problem może dotknąć spółdzielców mieszkających w budynkach obciążonych kredytami zaciągniętymi do 24 kwietnia 2001 r. To data wejścia w życie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, w której znajduje się art. 44 ust.1 i 2.

Renata Krupa-Dąbrowska