Strona 1 z 1

: 02 gru 2010, 14:34
autor: katarzyna28
Jeśli jestem początkującym agentem nieruchomości (bez licencji) i chciałabym zacząć uprawiać ten zawód, to co możecie poradzić na początek mojej drogi zawodowej ? Czy franczyza ze znanym i dużym brokerem (jakie ryzyko, mniej więcej koszty) czy lepiej jednak zatrudnić się w jakimś biurze jadąc tylko na prowizji (sama mam opłacić szkolenie, zwrot kaucji w przypadku udanej transakcji) ???

Przymierzam się do studiów podyplomowych z pośrednictwa, choć nie ukrywam frapują mnie ta zawirowania wokół licencji na pośredników- plany rządowe (raz tak mówią, raz inaczej). Wydam kasę na zrobienie licencji apotem okaże się, ze nie potrzebnie.

: 03 gru 2010, 0:17
autor: andy1909Z
o to jest pytanie i wg mnie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Może na początek tam gdzie mniejsze ryzyko.....
pracę zawsze można zmienić, nie będzie licencji to będą "egzaminy" w stowarzyszeniach, "wolnej amerykanki" to raczej nie będzie. A politycy Popaprańcy wszelkiej maści mówią to co ciemna masa łyknie, wszak niedługo kolejne wybory....

: 03 gru 2010, 19:13
autor: Arture
Olej pośrednictwo i idź na zarządzanie nieruchomościami, będziesz miała przynajmniej stabilne dochody. Pośrednictwo jest i bedzie nadal przycinane b.nisko przez internet, wszyscy obecni pośrednicy z tego nie wyżyja. Biorąc jeszcze pod uwagę b. niską rangę tego zawodu/do czego doprowadzili m.in.nasi aktywiści/ -szkoda na to czasu.

: 09 lut 2012, 17:34
autor: BADA
Jak nie masz licencji a chcesz otworzyć legalne biuro samodzielnie lub w ramach sieci w tak zwanej franczyzie to musisz zatrudnić pośrednika z licencją. W innym wypadku możesz tylko samodzielnie się zatrudnić w jakimś biurze i działać pod nadzorem pośrednika. Jednak faktycznie się zastanów bo praca pośrednika to ciężki i niepewny dochód. Czasami jest duży dochód a czasami tylko same koszty.

: 18 maja 2012, 0:50
autor: LincolnLawyer
Idź na studia podyplomowe i na praktykę. Licencję zdobędziesz niejako przy okazji, a nie będziesz zielona. Chodzi o wiedzę a nie o papierek. Na takich studiach większość osób przychodzi wpisać się na listę, ale kto chce ten może się dużo nauczyć. Inna droga to zatrudnienie się u kogoś na prowizję, a przy okazji zrobienie za darmo praktyk w biurze w którym się pracuje. Teraz nawet nie wiesz czy lubisz tą pracę. Jeśli zainwestujesz, a okaże się że to nie dla Ciebie to będziesz mieć problem.

: 07 cze 2012, 16:32
autor: polishproperty
jeśli jesteś osobą, która chce pracować jako pośrednik i jesteś zdecydowana, to długa droga by uzyskać stabilność finansową,
mianowicie konkurencja jest bardzo duża,
aktualnie rynek nie jest najlepszy od wielu lat - czasy szybkich, natychmiastowych sprzedaży dawno minęły...


musisz mieć dużą cierpliwość i środki na prowadzenie biura przynajmniej na rok czasu, - nigdy nie ma pewności kiedy Twoje biuro zafuncjonuje,
tj. kiedy zaczniesz zarabiać, kiedy klienci się o Tobie dowiedzą - to czasochłonny proces,
a najlepsze wyniki reklamowe - to zadowoleni z obsługi klienci, którzy zaczną Cię polecać dalej,...

praca u kogoś w biurze jest stabilniejsza, ale zawsze to u kogoś........

aldek margol

: 12 cze 2012, 14:21
autor: BADA
I co sprawa zawieszona dzięki Gowinowi.
Chyba nikt teraz nie idzie na studia podyplomowe ani nie robi praktyki.
Zobaczymy co będzie.
Opowieści Gowina o wysokich zarobkach pośredników na obecnym rynku są mocno przesadzone.
Większość nowych osób zajmujących się pośrednictwem traci cierpliwość po paru lub kilkunastu miesiącach.
Pozostają nieliczni. Głównym kosztem nie jest opłata za studia i praktykę, bo to jest raz ale miesięczne koszty (zus, wynajem lokalu, telefony, internet, koszty reklamy, dojazdu do klientów).
Dlatego jeżeli chcesz pracować w tym zawodzie najpierw sprawdź się w biurze.
Ważne jest jakie Ty będziesz ponosić koszty a jakie biuro? Czy biuro dobrze reklamuje zgłoszone oferty? Czy masz szansę na otrzymanie zgłoszeń klientów dzwoniących i piszących bezpośrednio do biura?
Podejmując działalność samodzielnie nie wybierałbym raczej franczyzy.
Dla klientów najważniejsza jest oferta nieruchomości a nie samo biuro.
Koszty franczyzy są stosunkowo duże i nie masz na nie wpływu.

: 15 cze 2012, 1:59
autor: LincolnLawyer
Trudno mi sobie wyobrazić osobę bez przygotowania prowadzącą swój biznes w nieruchomościach. Ciągle wyskakują jakieś kwiatki. Dzięki studiom i praktyce można"liznąć" zawodu. Ludzie często uważają, że np. do obrotu działkami nie trzeba nic umieć, a jednak w dużych biurach do gruntów często delegowani są najbardziej doświadczeni pośrednicy. Pomijając kwestię przygotowania, nie każdy jest handlowcem. Dobrze jest zatrudnić się u kogoś chociażby po to, żeby nabrać pewności w gadaniu przez telefon. Przy pierwszych 30 telefonach może Ci się załamywać głos, przez co traci się wiarygodność. Poza tym często trzeba wyszarpywać pieniądze od klientów, którzy pozbyli się nieruchomości ale nie chcą zapłacić. Jest garstka zadowolonych lub obytych w świecie klientów, ale wielu Polaków gardzi pośrednikami, utożsamiając ich z naganiaczami z "metrowych" biur, którzy muszą wyrobić normę 30 umów w miesiącu, przez co bywają natarczywi (bez swej winy moim zdaniem).

: 29 cze 2012, 14:53
autor: Brodnica
Co do zasady nie jesteśmy zwolennikami franczyzy. Ale zanim się podejmie decyzję warto zapoznać się z konkretami, tzn. umową określającą prawa i obowiązki stron. Cała reszta to tylko marketing

: 29 cze 2012, 22:46
autor: Bartek Dolinkiewicz
Z tego, co zaobserwowałem, to jak już franczyza, to jedynie McDonald. Nie jestem przekonany do firm działających w Polsce w sieciach na rynku nieruchomości. W Wielkiej Brytanii to standard. W naszym kraju wg mnie franczyza kuleje - każdy chce wydusić jedynie kasę od franczyzobiorcy. Wszystko pięknie wygląda na folderach reklamowych; w rzeczywistości pozostawia sporo do życzenia.
Pole do popisu jest z drugiej strony - sprzedaż franczyzy ze świetnie sprawdzającym się systemem na rodzimym rynku ... wszystko przed nami.

: 13 sty 2014, 23:06
autor: Strefa
Praca na prowizji jest dobra przy zdobywaniu wiedzy i doświadczenia. Jak szef nie marudzi, warunki dobre, to można pracować.
Franczyza jest wg mnie bezpieczniejszą alternatywą dla własnej działalności. Niestety faktem jest że rodzime firmy nie mają czym się pochwalić w tym temacie. W tej chwili zastanawiamy się jakie warunki musiała by spełniać umowa franczyzowa aby była korzystna dla obu stron. Póki co wychodzi nam na to, że stała opłata w zamian za stałą obsługę jest ok. W ramach "abonamentu" franczyzobiorca dostałby dostęp do eksportu na portale, umowy przedwstępne, gotowe druki, szkolenia, dostęp do rekrutacji. Tak wygląda zalążek pomysłów, ale póki nie wprowadzimy w życie nie ma co za bardzo chwalić.

: 28 kwie 2015, 10:45
autor: Mikol
Wszystko zależy od regionu, w większych miastach tworzenie biura w pojedynkę bez doświadczenia jest bardzo, bardzo trudne. W takiej sytuacji dobrze jest skorzystać z oferty franczyzowej bo często konsumenci patrzą na "wielkość firmy", myśląc prostolinijnie im większa firma tym lepsza. Poza tym we franczyzie można też mieć lepsze warunki na promocje ofert i programy takie jak Sads.pl czy Asari. Samodzielne biuro można tworzyć dopiero gdy się ma już doświadczenie, stałych klientów i najlepiej fajny zespół.

: 07 kwie 2016, 0:05
autor: Dominik.N.
Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Osobiście uważam, że dużo zależy od lokalizacji i - przede wszystkim - doświadczenia. Zdecydowanie łatwiej zaczynać w firmie, na bieżąco się dokształcać i sprawdzić, jak to wszystko wygląda od podszewki, a dopiero potem ewentualnie myśleć o własnej działalności. Z mojego doświadczenia wynika, że takie jednoosobowe firmy nie wytrzymują próby czasu, tym bardziej, że polski rynek jest dość nasycony pośrednikami różnej maści, a chętnych na korzystanie z ich usług jest wciąż zbyt mało... I zwykle szuka się osób o ugruntowanej pozycji albo firm, które są postrzegane jako bardziej wiarygodny partner.

Franczyza czy praca w biurze na prowizji?

: 05 maja 2017, 12:08
autor: AgaN1987
Na pewno znana marka ma duże plusy, ale ważna jest też lokalizacja. Jest szereg aspektów, którymi trzeba się kierować kiedy ktoś staje przed decyzją własnego biznesu pod własną lub wypracowaną marką. Franczyzodawca musi być wiarygodny, to po pierwsze. Jeśli interesuje Was ten temat, przeczytajcie artykuły poświęcone tej tematyce, mnie wiele pomogły