Strona 1 z 1

: 07 lis 2006, 15:02
autor: andrzej125
Jak wiadomo stracił moc przepis dotyczący zrzeczenia(179 k.c.), czy w takim razie do zrzeczenia , np.: nieruchomości mają zastosowanie przepisy ogólne dotyczące przniesienia praw do nieruchomości? (akt notarialny?). Na czyją rzecz można dokonać zrzeczenia się praw do nieruchomości?

: 07 lis 2006, 16:29
autor: putania
znalazłam info ze właśnie tak jest czyli cytuję:

"Jeżeli umowa przekazania własności nieruchomości gminie nie zostanie zawarta w terminie sześciu miesięcy, np. od dnia złożenia zaproszenia do jej zawarcia, właściciel nieruchomości może się jej zrzec, składając odpowiednie oświadczenie woli w formie aktu notarialnego.



Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy przewidują, że właściciel nieruchomości, który zamierza zrzec się jej własności, składa zaproszenie do zawarcia umowy przekazania własności nieruchomości gminie właściwej ze względu na położenie nieruchomości na jej obszarze, a odpis zaproszenia doręcza właściwemu staroście – do wiadomości.

Jeżeli umowa przekazania własności nieruchomości gminie nie zostanie zawarta w terminie sześciu miesięcy od dnia złożenia zaproszenia do jej zawarcia albo gdy gmina przed upływem tego terminu oświadczy na piśmie, że umowy nie zawrze, właściciel nieruchomości może się jej zrzec, składając odpowiednie oświadczenie woli w formie aktu notarialnego.

Nieruchomość, której właściciel się zrzekł, staje się własnością Skarbu Państwa. Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność z nieruchomości za jej obciążenia.

Ponadto, jak przewidują nowe przepisy, przez umowę przekazania własności nieruchomości gminie właściciel zobowiązuje się nieodpłatnie przenieść na gminę własność nieruchomości. Jeżeli strony nie postanowiły inaczej, właściciel przekazujący własność nieruchomości nie ponosi odpowiedzialności za jej wady. Gmina ponosi odpowiedzialność z nieruchomości za jej obciążenia."

: 07 lis 2006, 16:32
autor: PiotrW
Od 15 lipca 2006, czyli od dnia w którym stracił moc art. 179 kc. żaden podmiot nie ma obowiązku przyjmować zrzeczonej nieruchomości toteż zrzeczenie się własności nieruchomości skutkuje tym, że nieruchomość staje się niczyja. Nie obowiązuje tez szczegółowa forma zrzeczenia. Nie słyszałem jednak o przypadkach zrzeczenia własności nieruchomości po 15 lipca 2006r.
Temat ten był już omawiany na wątku: http://www.forum.w.nieruchomosci.pl/sho ... hlight=179

: 08 lis 2006, 7:57
autor: andrzej125
Mimo wszystko bardzo dziękuję, mam nadzieję, że w odpowiedziach będzie możliwość zaznaczenia "niczyja".
Pozdrawiam