Strona 1 z 1

: 08 lis 2006, 16:15
autor: Conrado
Umowa pośrednictwa jest umową:
A nienazwaną
B nazwaną
C licencyjną

We wszystkich testach z którymi się spotkałem poprawną odpowiedzią jest B.
Wykładowcy na kursie uczulali nas na to pytanie.

Umową nazwaną jest "Umowa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami" a nie "umowa pośrednictwa".
Poprawna odpowiedź: A

Dziwi mnie bardzo, że nawet osoby układające pytania egzaminacyjne nie szanują prawa i nie doceniają przywilejów jakie daje ustawa o gospodarce nieruchomościami. Notorycznie używają sformułowania "umowa pośrednictwa".
Umowę pośrednictwa to może zawrzeć diller narkotykowy z bossem mafii a nie pośrednik w obrocie nieruchomościami.

: 08 lis 2006, 16:30
autor: PiotrW
Wydaje się to być pytanie podchwytliwe. Odpowiadający na nie mają je skojarzyć z umową pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, a tymczasem „umowa pośrednictwa” jako taka nie wiadomo do czego ma się odnosić. Skoro nie jest ona unormowana przepisami kodeksu cywilnego ani żadnej innej ustawy jest ona umową nienazwaną.
Niestety i tak ważniejsze jest to co miał na myśli autor pytania. Jeśli więc dla niego jest to umowa nazwana to ciężko będzie walczyć o swoją rację.

: 08 lis 2006, 19:00
autor: judas
[quote:2a62042125="PiotrW;1812"]Odpowiadający na nie mają je skojarzyć z umową pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, a tymczasem „umowa pośrednictwa” jako taka nie wiadomo do czego ma się odnosić. Skoro nie jest ona unormowana przepisami kodeksu cywilnego ani żadnej innej ustawy jest ona umową nienazwaną.[/quote:2a62042125]
Być może nie zrozumiałem kontekstu wypowiedzi kolegi, ale przecież umowa pośrednictwa jest jak najbardziej umową nazwaną.

: 08 lis 2006, 20:40
autor: PiotrW
Uściślam. Oczywiście pojęcie „umowa pośrednictwa” bez żadnych dodatkowych określeń w tym wypadku odnosi się do pośrednictwa w obrocie nieruchomościami i w tym sensie jest użyte to określenie w ugn. Taka nazwa (umowa pośrednictwa) jest użyta w art. 180 ugn wraz z dookreśleniem, że nie chodzi tu o nie wiadomo jakie pośrednictwo tylko właśnie pośrednictwo w obrocie nieruchomościami. Przepraszam za mylące brzmienie poprzedniego postu.

: 08 lis 2006, 22:41
autor: judas
PiotrzeW - wydaje mi się, że sam sobie przeczysz w obydwu postach.
W pierwszym piszesz: "...Skoro nie jest ona unormowana przepisami kodeksu cywilnego ani żadnej innej ustawy jest ona umową nienazwaną..."
W drugim natomiast: "...Taka nazwa (umowa pośrednictwa) jest użyta w art. 180 ugn wraz z dookreśleniem..."
Z drugiego cytatu wynika wprost, że umowa pośrednictwa jest umową nazwaną i to jest prawidłowa odpowiedź na pytanie Conrado. Reguluje ją (umowę pośrednictwa) właśnie UoGN.

: 08 lis 2006, 23:35
autor: Conrado
W tym samym tescie egzaminacyjnym z marca pada pytanie.

Umowa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami jest umową:
A należytej staranności
B rezultatu
C skutku

Nie można tej samej umowy raz nazywać sobie "umową pośrednictwa" a raz "umowa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami" bo ktoś ma tylko taką sobie ochotę. W szczególności na egzaminie bo to wprowadza ludzi w bład.

To dowodzi tego, że w pierwszym pytaniu chodziło o jaką kolwiek umowę pośrednictwa.

"Umowa pośrednictwa" jest umową nienazwaną. Nie wiadomo o jaką umowę chodzi.
Kiedy mówimy "Umowa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami" od razu wiadomo o co chodzi. Jest to umowa nazwana.

: 09 lis 2006, 7:42
autor: PiotrW
Judas – masz rację, mój błąd. Przeprosiłem za mylące brzmienie pierwszego postu.
Conrado – masz rację, że zwłaszcza na egzaminie nie powinno się różnie opisywać tej samej umowy, bo wprowadza to w błąd. Nie dowodzi to jednak, że w pierwszym pytaniu chodziło o jakąkolwiek umowę pośrednictwa. Moim zdaniem należałoby w ocenie tego o jaką umowę chodzi bazować na ustawie i jej nazewnictwie. Tam jest określenie „umowa pośrednictwa” bez żadnych innych dopowiedzeń. Sam w pierwszym moim poście zmyliłem się twierdzeniami „szkolących” i nie zweryfikowałem dokładnie brzmienia ustawowego. Judas słusznie zauważył mój błąd, za co jeszcze raz przepraszam.