Strona 1 z 1

: 12 mar 2007, 15:51
autor: judas
[dzisiejsza Rzeczpospolita - dodatek nieruchomości]
Ministerstwo Budownictwa opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie stałego doskonalenia zawodowego przez rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami oraz zarządców nieruchomości. Czytamy w nim, że przedstawiciele tych trzech zawodów będą mogli podnosić kwalifikacje poprzez udział w szkoleniach, seminariach lub kursach specjalistycznych. Ich organizatorzy będą musieli zgłaszać je do rejestru prowadzonego przez ministra budownictwa. Za każde zgłoszenie przewidziana jest opłata rejestracyjna w wysokości 100 zł. Organizator będzie miał obowiązek dokumentowania przebiegu szkolenia, m.in. prowadzenia listy obecności uczestników oraz elektronicznej rejestracji zaświadczeń o ukończeniu szkolenia. Dokumentacja ma być przechowywana przez trzy lata i udostępniana na żądanie ministra. Jednocześnie listę obecności uczestników kształcenia oraz wydanych zaświadczeń organizator ma przesyłać do ministerstwa w ciągu siedmiu dni od zakończenia szkolenia. Rzeczoznawcy, pośrednicy i zarządcy będą musieli zaliczyć w ciągu roku 50 godzin zajęć. Minister będzie ich z tego rozliczał na podstawie danych od organizatorów szkoleń.

Szczegóły na stronach MB
mb.gov.pl/default.asp?id=71&mnu=71

: 12 mar 2007, 18:14
autor: PiotrW
I znów pojawi się pytanie czy prowadzenie listy obecności spowoduje, że ludzie nie będa uciekać ze szkoleń? A może by pójść krok dalej i wprowadzić obligatoryjne egzaminy dla zarządców, pośredników i rzeczoznawców z wiedzy jaką zdobyli się na szkoleniach? Taki drobny test raz na dwa lata z tematyki szkoleń na jakich byli? Co Państwo na to? :-)

: 26 mar 2007, 22:50
autor: Freeday
[quote:32de000d2f="PiotrW;4496"] A może wprowadzić obligatoryjne egzaminy dla zarządców, pośredników i rzeczoznawców z wiedzy jaką zdobyli na szkoleniach? Taki drobny test raz na dwa lata :-)[/quote:32de000d2f]
dobrze, że ten uśmieszek jest na końcu, większość z nas ma chyba wstręt do egzaminów,a tak poważnie, to chyba nie ma dobrego rozwiązania, nie słyszałem, żeby komukolwiek kogoś udało sie zmusić do poszerzania wiedzy, kto to rozumie, ten sam będzie się uczył i doskonalił,a może kiedyś jak nasz rynek stanie się naprawdę wymagający (podkreślam rynek a nie jacyś decydenci) będzie to atut w pracy, który pozwoli bezpiecznie i skutecznie się na tym rynku poruszać

: 28 mar 2007, 20:20
autor: PiotrW
Oczywiście, że jeszcze nikogo nie udało się zmusić do zdobywania wiedzy, a na spełnienie wymogu z ustawy można znaleźć się sposób. Najlepiej gdyby każdy pośrednik, zarządca i rzeczoznawca mieli świadomość, że podnoszenie kwalifikacji leży w ich osobistym, dobrze pojętym interesie, bo dzięki temu będą lepsi, będą mieć więcej klientów, rozwiną swoją działalność i zarobią więcej? Czy tak można postrzegać dokształcanie? Przy obecnych propozycjach wykreślenia odpowiedzialności karnej za prowadzenie działalności bez licencji wielu uczciwych przedstawicieli tych zawodów pewnie zadaje sobie pytanie czy tak naprawdę warto się starać.