Strona 1 z 1

: 12 mar 2007, 20:51
autor: PiotrW
Możesz poskarżyć się do Komisji – Rzeczpospolita 12 marca 2007

W Polsce działa około siedmiu tysięcy pośredników w obrocie nieruchomościami. Komisja Odpowiedzialności Zawodowej działająca przy ministrze budownictwa w ciągu ostatnich siedmiu lat wydala 111 decyzji o ukaraniu pośredników.
Nie oznacza to, że komisja ukarała 111 pośredników, gdyż na liście są także recydywiści, którzy wielokrotnie naruszają zasady.
Dotkliwość kary
W jaki sposób Komisja Odpowiedzialności Zawodowej może ukarać pośrednika? Najgorszą karą, jaka może go spotkać ze strony komisji, jest pozbawienie go licencji zawodowej z możliwością ubiegania się o ponowne jej nadanie nie wcześniej niż przed upływem trzech lat. Przez siedem lat działania komisja nałożyła tylko jedną taką karę. Podobnie było z drugą co do stopnia dolegliwości karą - zawieszeniem licencji do czasu ponownego zdania egzaminu przez pośrednika. To także spotkało tylko jednego pośrednika.
Na zawieszenie licencji na okres jednego roku zasłużyło dziewięciu pośredników, na zawieszenie na dziewięć miesięcy - tylko jeden.
Pozbawienie licencji na okres pół roku spotkało dziesięciu pośredników. Najczęściej stosowane są najsłabsze kary: nagana, którą ukarano do tej pory 48 pośredników, oraz upomnienie, które otrzymało 41 osób.
Komisja prawników
Komisja Odpowiedzialności Zawodowej działa od siedmiu lat przy ministrze budownictwa (wcześniej infrastruktury) i może orzekać kary wobec wszystkich pośredników posiadających licencję. Obecny skład komisji został powołany 31 stycznia 2005 roku, tak aby znaleźli się w niej i prawnicy. Komisja Odpowiedzialności Zawodowej - sekcja dla pośredników w obrocie nieruchomościami - liczy 38 osób, z czego wykształceniem prawniczym legitymuje się 25 jej członków.
Na podstawie przeprowadzonych postępowań wyjaśniających komisja wydała 180 decyzji (z czego umorzono 69 postępowań), a w 111 przypadkach zapadły decyzje o zastosowaniu wobec pośredników kar dyscyplinarnych.
Zamysł jest taki, aby kara oddziaływała nie tylko na osobę ukaraną, ale także na innych pośredników, którzy powinni uświadomić sobie, że postępowanie w podobny sposób może skutkować karą.
I za co to?
Lista grzechów pośredników jest dosyć długa. Do częstych przewinień należą: podszywanie się pod oferty prywatne, braki w umowie podpisanej z klientem, brak umowy pośrednictwa w formie pisemnej. Dość często spotyka się także żądania wynagrodzenia od klienta sprzedającego, choć to nie działania pośrednika doprowadziły do transakcji, lub uchybienia w przygotowaniu dokumentów transakcyjnych. Zdarza się, że pośrednik nie sprawdzi dobrze stanu prawnego i technicznego nieruchomości. W efekcie klient może kupić kota w worku.
Do działań ewidentnie niezgodnych z prawem należą: "sprzedaż - użyczenie" licencji zawodowej, pobieranie "zabezpieczeń" finansowych transakcji, wykorzystywanie niewiedzy klienta, wyłudzanie wynagrodzenia.
Skargi na naganne postępowanie pośredników mogą składać nie tylko niezadowoleni klienci, ale również inni profesjonaliści, którzy zetknęli się z nieetycznymi praktykami.
Beata Kalinowska

: 13 mar 2007, 10:49
autor: lexi
Witam,
wydaje mi się, że w prasie panuje jakaś "nagonka" na pośredników, coraz więcej artykułów pokazujących środowisko od tej negatywnej strony, a żadnych nt. tego jak klient może skorzystać dokonując transakcji przy pomocy pośrednika. O co tu chodzi? Kto ma w tym interes? Ja myślę, że Federacja powinna zająć się przygotowaniem jakiejś szerzej zakrojonej akcji na rzecz środowiska, dobrze byloby poczytać wreszcie o zaletach korzystania z pośrednictwa. W końcu nie wszyscy to k.... i złodzieje. :-)
Pozdr. Ola