Zalozenie swojego biura

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
tbb2m
Posty: 1
Rejestracja: 03 sie 2011, 23:49

Post autor: tbb2m » 03 sie 2011, 23:55

Witam, od jakiegos czasu mysle nad zalozeniem wlasnego biura obrotu nieruchomosciami i mam kila pytan
Po jakim czasie zaczyna sie generwoac zyski i w jakiej wysokosci. Ofc na druga czesc nie oczekuje odp. Wiem rowniez ze to zalezy od indywidualnych mozliwosci.
Czy 50/60 tys zlotych to kwota wystarczajaca zeby zaczac dzialac i oplacic lokal w centrum raczej duzego miasta. (ofc plus sprzet i reklama)
Czy jest sens skorzystac z urzedu pracy i zatrudnic kogos do pomocy w wyszukiwaniu redagowaniu, itd ogloszen. Czy na poczatek jest tego i tak nie wiele ze samemu sie poradzi.
Czy jest sens wykupic jakis software ze sredniej polki do jakiegos sensownego katalogowania i tym podobnych.
Czy na poczatek skupiac sie raczej na znajomych, ulotkach, poleceniach czy odrazu robic reklame w radiu, bilbordach i gazetach?

Pozdrawiam.

Milo
Posty: 300
Rejestracja: 24 lut 2010, 14:56

Post autor: Milo » 04 sie 2011, 16:54

Po jakim czasie zaczyna sie generwoac zyski - to zależy jak szybko będziesz miał oferty jak się sprężysz można zrobić pierwszą transakcję w pierwszym miesiącu lub nie mieć nic przez pół roku

Czy 50/60 tys zlotych to kwota wystarczajaca zeby zaczac dzialac i oplacic lokal w centrum raczej duzego miasta. (ofc plus sprzet i reklama)- policz sobie ile wydasz. Od razu mówię, iż lokal w centrum to żaden plus wysoki koszt utrzymania (czynsz) , kiepsko z parkowaniem i dojazdem. Około 400 zł miesięcznie to są minimalne koszty ogłoszeń plus 300 licz na paliwo , na wejsciu należy zrobić banery itp koszt koło 500 zł na początek , strona internetowa plus serwer 1000 zł itd


Czy jest sens skorzystac z urzedu pracy i zatrudnic kogos do pomocy w wyszukiwaniu redagowaniu, itd ogloszen. Czy na poczatek jest tego i tak nie wiele ze samemu sie poradzi. - prawda jest taka że będąc szefem sekretarką , sprzątaczką itd daleko nie pojedziesz - dobrze mieć kogoś na stałe w biurze od wszystkiego nawet na 4-5 godzin


Czy jest sens wykupic jakis software ze sredniej polki do jakiegos sensownego katalogowania i tym podobnych. - nie ma sensu bawić się w coś takiego - jest pełno darmowych produktów a poza tym ile będziesz wystawiał faktur miesięcznie ??? oczywiście życzę jak najwięcej


Czy na poczatek skupiac sie raczej na znajomych, ulotkach, poleceniach czy odrazu robic reklame w radiu, bilbordach i gazetach? - ogłoszenia w radiu ??? 50 tyś wystarczy pewnie na jeden raz :) - reklama poprzez ulotki TAK jeżeli tanio możesz gdzieś się reklamować TAK inaczej szkoda kasy szukaj docelowych klientów i na razie nie licz na takich co sami do Ciebie przyjdą na pocątku tak się nie da. Szukaj po znajomych rozdawaj wizytówki i foldery reklamowe pamięaj tylko że jak ktoś zobaczy twoją stronę a tam tylko jedna oferta to nie będzie to wyglądać za dobrze choć wszyscy od czegoś zaczynają


to tak krótko na temat ( mam nadzieje) :) - poszukaj kogoś kto chciałby z Tobą zrobić biuro razem łatwiej i raźniej lepiej móc dzielić się z kim czymś niż samemu nie mieć nic

BADA
Posty: 57
Rejestracja: 06 paź 2011, 12:52

Post autor: BADA » 09 lut 2012, 17:25

Ile trzeba wydać i jak działać otwierając biuro nieruchomości zależy od wielu czynników.
Po pierwsze - gdzie będziesz działał - w jakiej miejscowości (regionie)
Jaki jest tam rynek nieruchomości i jaką będziesz miał konkurencję?
Sądzę, że na rozpoczęcie działalności kwota 60K powinna wystarczyć, ale bez szaleństw.
Pierwsze dochody jak nawet weźmiesz się z kopyta będziesz miał po 3 a nawet licz 6 miesiącach. Liczenie na dochody w pierwszych 2 miesiącach jest bardzo ryzykowne.
Nawet jak znajdziesz zdecydowanego klienta na pierwszą nieruchomość po zakładajmy miesiącu to zanim podpiszą ostateczną umowę u notariusza może minąć kilka miesięcy. Kredyt i inne formalności może się ciągnąć tygodniami i nie będzie to teoretycznie z niczyjej winy.
Dlatego albo jak masz licencję to raczej startuj najpierw sam albo do spółki z kolegą ale nie ładuj się w koszty póki nie będziesz miał pierwszych wpływów.
Lokal informacje na ulicach i w prasie w dzisiejszych czasach są raczej drugorzędne, najważniejszy jest internet i tu nie żałuj pieniędzy. Przy takim podejściu 60k wystarczy ale tak jak Ty to opisujesz będzie stanowczo za mało.

Stach
Posty: 42
Rejestracja: 18 paź 2011, 19:14

Post autor: Stach » 13 lut 2012, 16:39

Uderz raczej z reklamą w internet, nie wydawaj na drogie lokale w centrum miasta.

BADA
Posty: 57
Rejestracja: 06 paź 2011, 12:52

Post autor: BADA » 14 lut 2012, 10:15

Też preferuję Internet.
Jedno jest pewne licz koszty, a w szczególności te stałe płatne co miesiąc.
Potem ciężko z nich zrezygnować ale płacić trzeba.
To może doprowadzić do utraty płynności.
W biznesie nie tyle ważne są zyski lub okresowe straty ale utrzymanie płynności.

Bartek Dolinkiewicz
Posty: 59
Rejestracja: 17 cze 2012, 22:21

Post autor: Bartek Dolinkiewicz » 08 lip 2012, 20:18

Nie tak dawno temu liczyłem stałe koszty biura. Wyszło mi 2.100 zł bez czynszu za lokal.

Internet, telefon stacjonarny i 2 x GSM lub 1 GSM z większym abonamentem = 400 zł
System komputerowy = 60 zł
Reklama w 3-4 największych serwisach ogłoszeniowych = 630 zł
Eksploatacja (prąd, woda, gaz, CO) = 510 zł
Materiały biurowe (papier, toner, koszulki, wizytówki) = 150 zł
Paliwo = 350 zł

Do tego dochodzi czynsz za najem, jeżeli nie masz własnego lokalu.

I tak jak koledzy się wypowiedzieli - musisz uzbroić się w cierpliwość, że przez pierwsze 6 m-cy NIC nie zarobisz.

ODPOWIEDZ