wkład mieszkaniowy

Własnościowe i lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego - wszelkie problemy związane ze spółdzielczym prawem mieszkaniowym
omega333
Posty: 14
Rejestracja: 06 wrz 2006, 10:32

Post autor: omega333 » 16 sie 2007, 12:28

Chcę wystąpić do Sądu o podział majątku dorobkowego w skład którego wchodzi mieszkanie spółdzielcze lokatorskie.Jaką sumę mam wpisać jako wartość tego mieszkania?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 16 sie 2007, 18:20

Oczywiście chodzi, jak w tytule postu o wkład mieszkaniowy, a nie o wartość mieszkania jako takiego (lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego). Zgodnie z art. 10 ust 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych - Wkład mieszkaniowy wnosi się według zasad określonych w statucie w wysokości odpowiadającej różnicy między kosztem budowy przypadającym na jego lokal a uzyskaną przez spółdzielnię pomocą ze środków publicznych lub z innych środków uzyskanych na sfinansowanie kosztów budowy lokalu. Jeżeli część wkładu mieszkaniowego została sfinansowana z zaciągniętego przez spółdzielnię kredytu na sfinansowanie kosztów budowy danego lokalu, członek jest obowiązany uczestniczyć w spłacie tego kredytu wraz z odsetkami w części przypadającej na jego lokal.

Jak widać z powyższego wysokość wkładu można uzyskać prosząc spółdzielnię o obliczenie lokatorowi jego wysokości, nie da się tego określić na podstawie jakichś uniwersalnych wyliczeń.

ODPOWIEDZ