wyegzekwowanie zadatku

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
kama
Posty: 4
Rejestracja: 10 paź 2005, 23:10

Post autor: kama » 06 lut 2007, 1:00

Jaka jest procedura wyegzekwowania zadatku od sprzedającego.Wpłaciałam zadatek.Pełnomocnik sprzedającego(żona sprzedającego)wycofała się z transakcji.W umowie zawarte były wszelkie niezbędne i chroniące mnie zapisy.Notariusz potwierdził,że stawiłam się w umówionym dniu.Pani jak zwylke coć tam wyskoczyło,do transakcji nie doszło.Mam zamiar doprowadzić sprawędo końca, nie popuszczę oszustce.Poradzie jak się dotego zabrać?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 06 lut 2007, 7:57

Proszę wysłać oficjalne wezwanie za potwierdzeniem odbioru z żądaniem zwrotu zadatku w podwójnej wysokości oraz odsetek ustawowych od dnia kiedy winna być zawarta umowa sprzedaży mieszkania. W piśmie proszę wyznaczyć odpowiedni termin w którym Pani dłużnik ma czas na zwrot (powiedzmy dwa tygodnie od otrzymania informacji). W piśmie proszę zawrzeć informację o przejściu na drogę sądową w razie braku spełnienia Pani żądania. Należy jeszcze w piśmie wskazać kopie dowodów potwierdzające, że zadatek został wpłacony, a kontrahent nie zawarł umowy w wyznaczonym miejscu i czasie. To wezwanie będzie potem jednym z dowodów dla sądu. Oczywiście w wezwaniu do zapłaty proszę podać podstawę prawną swego żądania czyli następujące artykuły Kodeksu cywilnego:

Art. 394.

qwert
Posty: 54
Rejestracja: 02 gru 2006, 23:44

Post autor: qwert » 09 lut 2007, 20:32

Piotr jak zwykle podszedł profesjonalnie do tematu :-) Jedyne co nam pozostaje dodać, to informacja, iż ODSTęPUJESZ od umowy w związku z niewywiązaniem się przez drugą stronę z terminu zawartego w umowie. Ważne żeby było to odstąpienie, a nie rozwiązanie umowy!!!! bo ta subtelna gra słów rodzi różne skutki prawne.
Sądownie sprawa klarowna i do szybkiego załatwienia (czyli w naszym systemie ok. pół roku :-))

ODPOWIEDZ