wysokość opłaty adiacenckiej

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
dero
Posty: 27
Rejestracja: 29 sie 2007, 11:53

Post autor: dero » 07 paź 2007, 11:39

Witam, mam pytanie jak w temacie, chodzi o to że w zwiazu ze zmianami wprowadzonymi w UoGN wysokosc oplaty adiacenckiej ulegla zmianie, ciagle slysze ze ma to byc 30%, i tak czytajac ustawe trafiam na art. 98a ust1 ktory mowi o 30% w przypadku podziału nieruchomości, natiomiast art 146 ust 2 mowi o max 50% przy wybudowaniu urzadzen infrastruktury. Wiec czy ta oplata teraz jest rozna w zaleznosci czym spowodowany byl wzrost wartosci nieruchomosci? czy moze zle ustawe czytam a ze prawnikiem nie jestem wiec pewnych zalozen nie znam...

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 08 paź 2007, 8:01

Czym jest opłata adiacencka w rozumieniu ustawy o gospodarce nieruchomościami reguluje art. 4 pkt 11) powyższej ustawy, który mówi: „Ilekroć w ustawie jest mowa o opłacie adiacenckiej - należy przez to rozumieć opłatę ustaloną w związku ze wzrostem wartości nieruchomości spowodowanym budową urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego albo scaleniem i podziałem nieruchomości, a także podziałem nieruchomości”

Tak więc Pan wymienił dwa przypadki opłaty adiacenckiej (wzrost wartości nieruchomości z tytułu podziału nieruchomości i wzrost wartości nieruchomości spowodowanego budową urządzeń infrastruktury technicznej.) Jest jeszcze trzecia opłata adiacencka o której mowa w art. 107 ustawy i związana ze wzrostem wartości nieruchomości z powodu scalenia i podziału nieruchomośći:

„Art. 107. 1. Osoby, które otrzymały nowe nieruchomości wydzielone w wyniku scalenia i podziału, są zobowiązane do wniesienia na rzecz gminy opłat adiacenckich w wysokości do 50 % wzrostu wartości tych nieruchomości, w stosunku do wartości nieruchomości dotychczas posiadanych. Przy ustalaniu wartości dotychczas posiadanych nieruchomości nie uwzględnia się wartości urządzeń, drzew i krzewów, o których mowa w art. 106 ust. 1, jeżeli zostało za nie wypłacone odszkodowanie.
2. Wysokość stawki procentowej opłaty adiacenckiej ustala rada gminy w uchwale o scaleniu i podziale nieruchomości.
3. Terminy i sposób wnoszenia opłat adiacenckich ustala wójt, burmistrz albo prezydent miasta, w drodze ugody z osobami zobowiązanymi do ich zapłaty, przez podpisanie protokołu uzgodnień. W razie niedojścia do ugody, o terminie i sposobie zapłaty rozstrzyga rada gminy, podejmując uchwałę o scaleniu i podziale nieruchomości. Termin ustalony w uchwale nie może być krótszy niż termin wybudowania urządzeń infrastruktury technicznej.”

Co do wysokości opłaty adiacenckiej to teraz jeszcze wynosi ona we wszystkich przypadkach do 50% wzrostu wartości nieruchomości. 22 października 2007 roku, czyli w dniu wejścia w życie nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami opłata adiacencka określona w art. 98a ulegnie obniżeniu do wysokości nie większej niż 30%. Wysokość pozostałych opłat adiacenckich pozostaje bez zmian (50%).

ODPOWIEDZ