zmienna powierzchnia

Czy znane są Ci pojęcia: umowa przedwstępna, warunkowa, rozporządzająca, zobowiązująca, przyrzeczona, licencyjna, o dzieło, najmu, dzierżawy, wzajemna, o charakterze akcesoryjnym, użytkowania, dożywocia... i wiele wiele innych
zxr
Posty: 1
Rejestracja: 06 cze 2006, 21:25

Post autor: zxr » 07 cze 2006, 10:14

Witam!

Zawarłem standardową cywilno-prawną umowę przedwstępną i wpłaciłem zadatek na poczet zakupu mieszkania (spół-własn). Sprzedająca zadeklarowała własność mieszkania o pow. [b:3ae05b0fe7]56,5m2[/b:3ae05b0fe7], taką powierzchnnię miałana kwitku opłat i zobowiązała się dostarczyć stosowne zaświadczenie ze spółdz.

Na zaświadczeniu okazało się jednak, że mieszkanie ma pow. tylko [b:3ae05b0fe7]53,0m2[/b:3ae05b0fe7]. Sprzedająca nie chce obniżyć ceny. Czy w związku z tym można mówić o "niewykonaniu umowy przez Sprzedającą" i zwrocie podwójnego zadatku?
Czy też Sprzedająca jest "bez winy" i może bezkarnie proponować odstąpienie od umowy?

Robert

galined
Posty: 168
Rejestracja: 22 paź 2005, 21:41

Post autor: galined » 08 cze 2006, 14:11

A umawiając się ze sprzedającym co do ceny za mieszkanie ustaliliście , że cena będzie wynikała z ceny jednostkowej za mkw i powierzchni użytkowej mieszkania pomierzonej wg okreslonych zasad ?
Czy też może obejrzałeś mieszkanie i uznałeś , że mieszkanie ci okazane jest dla ciebie warte X zł?
Uważam, że sprzedajacy nie miał złej woli a rozbieżność w metrażu pomiędzy dokumentacją budynku a stanem faktycznym to typowa polska rzeczywistość tym bardziej, że nie ma jednej obowiązującej normy dotyczacej zasad pomiaru powierzchni użytkowej. Pomiar dokonany wg róznych norm da rózny wynik i z tym trzeba się pogodzić.
Moja propozycja - jeśli ci to mieszkanie odpowiada to akceptuj wczesniejszą cenę bo sprzedajacy jest tu raczej bez winy.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ