Adaptacja i wykup strychu

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
regis
Posty: 3
Rejestracja: 18 cze 2007, 10:17

Post autor: regis » 18 cze 2007, 10:53

Witam,
Mam problem z jednoznacznym określeniem zasad wykupu strychu od wspólnoty mieszkaniowej. Znam poszczególne kroki adminstracyjno - prawne, jednak nie jestem pewien czy istenieje możliwość wykupu, a w zasadzie sporządzenia operatu szacunkowego, który będzie podstawą wyceny strychu, przed adaptacją - a więc "surowego" pomieszczenia gospodarczego. Jeżeli wycena lokalu następuje po adaptacji, notaruisz przyjmuje wartość rynkową "gotowego" mieszkania. W tym przypadku realny koszt wykupu to w/w kwota minus nakłady poniesione przeze mnie w ramach adaptacji. Takie rozwiązanie wydaje mi się jednak dość ryzykowne, bo tak naprawdę nie wiem za ile kupuję lokal... za rok ( np. tyle będzie trwała adptacja ) cena metra mieszkania adaptowanego może być inna niż na chwilę obecną. Słowem nie zdecyduję się na wykup/adaptację, jeżeli cena nie będzie ustalona na początku. Bardzo proszę o pomoc, pozdrawiam.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 18 cze 2007, 11:39

Rzeczoznawca dla wyodrębnienia lokalu obliczy jego wartość w obecnym stanie i po uzyskaniu zaświadczenia starosty o samodzielności lokalu, jednakże należy się zastanowić czy miałoby to sens. To prawda, że nie wiemy jakie będą ceny rynkowe za rok i nie wiemy też o ile wzrośnie wartość lokalu po adaptacji. Jeżeli uzależnia Pan wykup lokalu od znajomości jego ceny to obawiam się, że na dzień dzisiejszy nikt nie powie ile on będzie wart w przyszłości. Wiadomo przecież ,że sprzedawca nie będzie chciał na nim stracić jeśli będzie droższy.

regis
Posty: 3
Rejestracja: 18 cze 2007, 10:17

Post autor: regis » 18 cze 2007, 16:40

Czyli, jeżeli wyodrębnienie lokalu następuje przed adaptacją, wyceniany jet on w obecnym stanie. Czy można wtedy spisać jedynie "przyżeczenie sprzedaży" ( bo wspólnego pomieszczenia gospodarczego nie można sprzedać - a więc wykup następuje po adaptacji ), czy też w chwili wyodrębnienia lokalu można go już kupić, a nie dopiero po zakończeniu adaptacji ? W konsekwencji - czy wycena lokalu przed adptacją - jego wartość wskazana w przyżeczniu sprzedaży, bądź ostatecznym akcie notarialnym sprzedaży ( jeżeli jest możliwość spisania takiego przed dokonaniem adaptacji ) jest ostateczną, wiążącą kwotą, od której wspólnota nie może odstąpić, a wycena lokalu po adaptacji w ogóle nie musi się odbyć / nie ma wpływu na cenę ?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 18 cze 2007, 22:18

Można ustanowić w drodze umowy ze sprzedawcą odrębną własność lokalu jeśli tylko lokal uzyskał zaświadczenie starosty o samodzielności. Zależy więc jakie zabiegi są potrzebne aby obecne pomieszczenie gospodarcze spełniło warunki dla samodzielnego lokalu mieszkalnego (wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych). Ewentualnie może zawrzeć umowę przedwstępną, w której opiszecie wszystkie istotne postanowienia umowy przyrzeczonej (wraz z ceną) Pytanie tylko czy będzie się dało tą cenę już teraz ustalić jeżeli ceny za kilka miesięcy są niewiadome, a i sama adaptacja może znacznie podnieść wartość lokalu.

regis
Posty: 3
Rejestracja: 18 cze 2007, 10:17

Post autor: regis » 20 cze 2007, 10:02

Wygląda więc na to, że jest możliwość wykupu przed adaptacją a decyzja leży w rękach wspólnoty - czy zgodzą się na sprzedaż po cenie pomieszczenia gospodarczego, czy nie... Dziękuję za pomoc, pozdrawiam.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 21 cze 2007, 21:47

Proszę napisać czy wspólnota zgodziła się na wyodrębnienie lokalu i jakie warunki postawiła do jego wykupu. Ciekawe jak uda się załatwić sprawy formalne i ktoś nie będzie czynił przeszkód.

ODPOWIEDZ