Artkuł: Pośrednicy nieruchomości oszukują bezkarnie

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 26 lut 2007, 16:33

Pośrednicy nieruchomości oszukują bezkarnie – portal gazeta.pl 23 lutego 2007
Marek Wielgo

Przeszło co drugi pośrednik w obrocie nieruchomościami jest na bakier z prawem - wynika z kontroli Inspekcji Handlowej. Ilu z nich straciło z tego powodu licencję? Jeden!
Ten przypadek - opisany przez Komisję Odpowiedzialności Zawodowej dla pośredników - ociera się o kryminał. Właścicielka jednej z łódzkich agencji podsuwała klientom do podpisania umowę, która znacznie się różniła od danej im wcześniej do przeczytania. Jak to możliwe, że klienci nie spostrzegli tej podmiany? Umowa była obszerna i napisana małym drukiem, a ponadto pani pośrednik odmawiała wydania kopii. Dopiero po czasie okazywało się np., że agencja ma wyłączność na sprzedaż mieszkania, choć w umowie miało nie być takiej klauzuli. Oszustka żądała więc prowizji od klientów, którzy znaleźli kupca za pośrednictwem innego agenta.

Wskutek skarg poszkodowanych kobieta straciła licencję, która umożliwia działalność. "Wielość karygodnych zachowań pośrednika nie daje nadziei, że w przyszłości mógłby on zmienić swoje postępowanie" - oceniła Komisja Odpowiedzialności Zawodowej tzw. KOZ. - Sprawą zainteresowaliśmy prokuraturę, ale bez efektu, bo słyszałem, że ta osoba prowadzi teraz biuro porad prawnych - mówi Szymon Sędek, członek KOZ i szef komisji prawnej w Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości (PFRN).

Resort budownictwa, któremu podlega komisja, podaje, że jej przeszło siedmioletnia działalność "przyniosła dobre rezultaty". Oto one: oprócz jednej odebranej licencji KOZ wydała 89 upomnień i nagan oraz zawiesiła czasowo 21 licencji (6-12 miesięcy).

To raczej niewiele, jeśli brać pod uwagę, że w całym kraju działa ok. 6,2 tys. licencjonowanych pośredników. - To efekt małej liczby skarg - wyjaśnia Sędek. Jednak - jak pokazały kontrole Inspekcji Handlowej na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - wielu agentów nie respektuje prawa.

UOKiK poinformował, że inspektorzy mieli zastrzeżenie do 69 ze 118 skontrolowanych agencji w

ODPOWIEDZ